Olkusz

16 czerwca w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się recital organowy Macieja Semli. Koncert zapowiedział ks. proboszcz Mieczysław Miarka, a ze strony Miejskiego Ośrodka Kultury Kierownik Działu Artystycznego Michał Mączka.

Maciej Semla jest laureatem prestiżowej Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021w kategorii za całokształt twórczości. Organista liturgiczny i dyrygent chóralny, jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 12 roku życia gra na instrumentach kościelnych. Od 15 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Bierze udział w koncertach i wydarzeniach związanych z muzyką sakralną, zarówno w Olkuszu, jak i poza nim. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, Stowarzyszeniem Wszyscy dla Wszystkich oraz Stowarzyszeniem Zamek Rabsztyn.

Dziś pod jego utalentowanymi palcami zagrały wspaniałe historyczne organy Hansa Hummla. Podczas wzruszającego koncertu wysłuchaliśmy utworów m.in. Gregorio Zucchiniego, Paula Sieferta, Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtehude.

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze