ARTYKUŁ PARTNERA

Kwas salicylowy to popularna substancja, którą znajdziemy w wielu produktach przeciwtrądzikowych, stąd cieszy się on bardzo dużym powodzeniem przede wszystkim wśród kobiet, które są posiadaczkami cery tłustej lub mieszanej. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, a także pomaga w oczyszczaniu zaskórników. Choć jego działanie jest stosunkowo łagodne, istnieją sytuacje, w których powinno się unikać jego stosowania. Sprawdź, jakie są jego właściwości i kiedy unikać jego stosowania.

Kwas salicylowy – przydatne informacje

Kwas salicylowy jest jedynym kwasem BHA, który znajduje zastosowanie w kosmetyce. Co ciekawe, to związek chemiczny, który w naturalny sposób występuje w wielu roślinach (np. kwiatach rumianku, liściach topoli, malin) i po raz pierwszy został wyodrębniony z kory wierzby. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie, natomiast bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym oraz tłuszczach. To substancja, która znajduje szerokie zastosowanie w farmacji – między innymi wchodzi w skład aspiryny, a także pojawia się jako środek dezynfekujący oraz antyseptyczny.

Kwas salicylowy i jego wpływ na skórę

Nie ulega wątpliwości, że największą popularność kwas salicylowy zyskał jako składnik kosmetyków złuszczających i przeciwtrądzikowych. W dużych stężeniach (10-20%) wykorzystuje się go do profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych.

Dlaczego kwas salicylowy tak dobrze sprawdza się w przypadku problemów z trądzikiem? Ma to związek z jego działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Co więcej, to kwas, który posiada zdolność do przenikania przez warstwę łojową na skórze, dlatego też tak dobrze oczyszcza zatkane pory z zanieczyszczeń i dodatkowo delikatnie je zwęża. Oprócz tego w łagodny sposób złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu wygładza cerę. Ze względu na swoje łagodne i nieinwazyjne działanie kwas salicylowy jest substancją, którą znajdziemy zarówno w kosmetykach przeciwtrądzikowych dla nastolatków, jak i osób dorosłych.

Stosowanie kwasu salicylowego – efekty

Wiadomo już, że kwas salicylowy świetnie sprawdza się w problemach z trądzikiem, zaskórnikami czy nadmiernym łojotokiem skóry. Jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Kwas salicylowy:

  • rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe;
  • zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek;
  • ujednolica koloryt skóry;
  • zmniejsza blizny potrądzikowe;
  • zapobiega wrastaniu włosków w skórę po depilacji;
  • łagodzi stany zapalne występujące przy trądziku różowatym;
  • poprawia działanie innych składników kosmetycznych;
  • wspomaga leczenie niektórych chorób zapalnych, np. łuszczycy.

Kwas salicylowy – kiedy nie stosować?

Choć kwas salicylowy to substancja o efektywnym, ale niezwykle delikatnym i nieinwazyjnym działaniu, istnieją sytuacje, w których powinno się unikać jej stosowania. Są to przede wszystkim:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • częste korzystanie z solarium lub opalanie;
  • uczulenie na salicylany;
  • kuracja retinoidami o dużym stężeniu;
  • posiadanie otwartych ran na skórze lub bardzo silnego trądziku.

Warto pamiętać, że tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, przy stosowaniu kwasu salicylowego należy zachować umiar. Stosując gotowy kosmetyk z kwasem salicylowym, zawsze należy trzymać się zaleceń producenta, a częstotliwość stosowania dostosować do własnych potrzeb.

Kwas hialuronowy – kiedy skóra potrzebuje nawilżenia

W przypadku problemów z trądzikiem ważną rolę odgrywa nie tylko oczyszczanie skóry, ale i jej odpowiednie nawilżenie. Niektóre osoby uważają, że cery trądzikowej nie trzeba nawilżać, co stanowi duży błąd. Substancją, która sprawdzi się w tym przypadku idealnie, jest kwas hialuronowy. Ze względu na swoje właściwości wiązania wody, doskonale zadziała w przypadku skóry przesuszonej (także trądzikowej), odwodnionej, narażonej na działanie promieni UV oraz innych czynników zewnętrznych, które mogą uszkadzać skórę. Kwas hialuronowy to także świetne rozwiązanie w profilaktyce przeciwstarzeniowej i w czasie menopauzy. Dzięki temu składnikowi skóra staje się idealnie nawilżona, a suche skórki i nierówności skóry znikają.