ARTYKUŁ PARTNERA

Posiadanie alergii wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Mowa tu chociażby o wysypce, nieustannym swędzeniu, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, dusznościach, czy też nieżycie nosa. Można jednak poprawić swój stan zdrowia poprzez wprowadzenie diety eliminacyjnej. Na czym ona jednak konkretnie polega?

Na czym polega dieta eliminacyjna?

Głównym założeniem diety eliminacyjnej jest eliminacja produktów, które wywołują objawy alergii. Warto więc przed wprowadzeniem diety zrobić testy alergiczne, gdyż ich wyniki jednoznacznie pokażą, jakie pokarmy powodują złe samopoczucie. Świetny pomysł stanowi wspomaganie się odpowiednimi lekami i suplementami, znajdującymi się chociażby w aptece internetowej wapteka.pl. Dieta eliminacyjna może wydawać się dosyć trudna, zwłaszcza na początku, gdy trzeba pożegnać się z ulubionymi produktami. Nierzadko jednak stanowi ona jedyne rozwiązanie, które jest w stanie pomóc osobom z alergią pokarmową.

Najczęściej występujące alergeny

Nie każdy rodzaj jedzenia uczula taką samą liczbę osób. Są produkty, które wywołują objawy alergii znacznie częściej od innych. Z tego powodu najpopularniejsze diety eliminacyjne to:

  • dieta bezmleczna,
  • dieta bez laktozy,
  • dieta bez jajek,
  • dieta bezglutenowa.

Założenia przedstawionych sposobów odżywiania najlepiej wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Jeżeli mowa o uczuleniu na mleko, to niestety nie wystarczy po prostu przestać je pić. Nie wolno również spożywać produktów, w których występuje, nawet w śladowych ilościach. Mowa tu chociażby o maślankach, serach, czy też twarogach. Trzeba także czytać składy kupowanego jedzenia. Mleko jest często dodawane do rozmaitych wypieków, takich jak ciasta. Im większą posiada się wiedzę na ten temat, tym trudniej popełnić błąd przy ustalaniu jadłospisu.

Mądrze zastępuj uczulające produkty

Dieta eliminacyjna potrafi dać niesamowite efekty. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby nie narazić się na niedobory składników odżywczych. Należy więc mądrze zastępować uczulające produkty, ewentualnie zakupić odpowiednie suplementy. W przypadku rezygnacji z picia mleka, jednym z najlepszych wyborów będzie spożywanie napoju sojowego, który wzbogacono w wapń. Jeżeli istnieje konieczność wyeliminowania sporej ilości pokarmów, najlepiej skonsultować się z dietetykiem. W takim przypadku ułożenie zbilansowanej diety potrafi być bowiem sporym wyzwaniem, nawet dla profesjonalisty.

W restauracji poproś o listę alergenów

Część osób skarży się, że w ich przypadku dieta eliminacyjna nie działa. Najczęściej wynika to z tego, iż nie czytają składów produktów, jakie później spożywają. Chociażby białka mleka występują między innymi w chipsach – nie wszyscy o tym wiedzą, a nie wydaje się to oczywiste. Na szczęście najpopularniejsze alergeny oznaczone są wytłuszczonym drukiem, więc nie jest zbyt trudne, aby je znaleźć. Niestety każda ilość uczulającego składnika potrafi wywołać nieprzyjemne objawy.

Wielu ludzi na diecie eliminacyjnej obawia się jedzenia w restauracjach. Istnieje jednak możliwość poproszenia obsługi o kartę alergenów – dostarczenie jej jest obowiązkiem pracowników. Dzięki temu można mieć pewność, że po posiłku nie wystąpi obrzęk lub biegunka. Nie ma więc sensu rezygnować z wyjść ze znajomymi, należy jedynie poświęcić nieco uwagi temu, co się spożywa. Ponadto coraz więcej lokali posiada specjalne menu dla osób z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi.