Powiat
Z początkiem września szkolne ławki znów zapełniły się uczniami: wśród nich znaleźli się również tacy, którzy postanowili kontynuować swoją edukację w wybranej przez siebie szkole średniej. Jak co roku, prześledziliśmy jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne placówki w naszym powiecie.
W tym roku mury szkół średnich w naszej okolicy zasiliło zdecydowanie mniej uczniów, niż miało to miejsce w ubiegłych dwóch latach: to efekt reformy edukacji oraz obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat, na skutek czego we wrześniu 2014 i 2015 roku do szkół podstawowych pomaszerowało półtora rocznika dzieci. Szkoły średnie odczuły skutki tej decyzji dopiero po latach: w 2022 i 2023 placówki te nie mogły narzekać na brak chętnych do pobierania w nich nauki.
Po dwóch „tłustych” latach przyszedł jednak czas załamania: porównując dane dla roku szkolnego 2024/2025 z poprzednimi latami, widzimy bowiem znaczącą różnicę w liczbach uczniów oraz liczbie klas. Dla przykładu, w roku 2022/2023 do szkół średnich w powiecie olkuskim zapisało się łącznie 1 580 uczniów, co spowodowało utworzeniem 50 nowych klas. Trend zwyżkowy w rekrutacji kontynuowany był także w roku szkolnym 2023/2024, kiedy to mury szkół średnich w naszym powiecie zasiliło 1 520 pierwszoklasistów. Jak sytuacja wygląda natomiast obecnie?
W roku szkolnym 2024/2025 w szkołach, które podlegają powiatowi olkuskiemu, naukę w pierwszej klasie zdecydowało się podjąć… zaledwie 575 uczniów. Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu, we wszystkich podległych mu jednostkach utworzono łącznie 18 nowych klas: wśród liceów ogólnokształcących największą popularnością ponownie cieszyło się IV Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu, gdzie naukę rozpoczęło 87 uczniów, co zaowocowało otwarciem trzech nowych klas. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, jako że w tej szkole powstały dwie klasy pierwsze, do których zapisało się łącznie 64 osób. Z kolei w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu utworzono dwie nowe klasy, gdzie swoją edukację kontynuować będzie 55 uczniów.
W placówkach technicznych największą liczbą nowych uczniów może się natomiast pochwalić Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica: od września w tej placówce utworzono cztery oddziały, a dokładnie trzy klasy technikum oraz jedną klasę szkoły branżowej pierwszego stopnia, w których łącznie nauki pobrać będzie 122 nowych uczniów. W Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej od września pojawiło się za to 104 nowych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w jednej klasie technikum oraz dwóch klasach szkoły branżowej pierwszego stopnia. Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana przyjął zaś 72 nowych uczniów, dla których utworzono dwie klasy technikum, a do Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu zapisało się 71 uczniów, co spowodowało powstanie jednej klasy liceum oraz jednej klasy szkoły branżowej.