jp_1

215 mieszkańców ulicy Jana Pawła II i przyległych uliczek podpisało się pod interpelacją radnego Romana Piaśnika, domagając się natychmiastowego remontu tej drogi. Największym problemem jest brak prawidłowego odwodnienia. Gmina rozpoczęła niedawno pierwszy etap prac, których całość ma zakończyć się w 2013 roku.

Wiele do życzenia pozostawia dziurawa asfaltowa nawierzchnia. – W niektórych miejscach w wyniku ubytków w podbudowie drogi powstały zapadnięcia w jezdni, w innych miejscach asfalt został „wysadzony”, co jest niebezpieczne dla kierowców. Piesi ze względu na zły stan chodnika zmuszeni są korzystać z jezdni. Jest to jedyna ulica, która można dotrzeć do bloków przy ul. Nałkowskiej oraz ul. Orzeszkowej. Korzystają  z niej mieszkańcy idąc do pobliskiego kościoła, przychodni, komendy policji czy szpitala. Ulicą tą przejeżdżają również autobusy komunikacji miejskiej. Koszty jej remontów bieżących  kształtują się na poziomie około 25 tys. złotych. Są to więc znaczne kwoty, których wydawanie nie przynosi rezultatów – czytamy w interpelacji.

Mieszkańcy nie ukrywają, że ich cierpliwość dawno się wyczerpała. – Ta droga nie nadaje się do użytku, wymaga natychmiast gruntownego remontu na całej długości. Nie ma nawet krótkiego odcinka, po którym można przejechać bez obaw o swój samochód! Nawet poruszanie się z prędkością pieszego jest chwilami niebezpieczne. Dziur, wybojów, wystających studzienek nie sposób zliczyć… Ile tak można wytrzymać? Kolejne 20 lat? – mówi jedna z mieszkanek.

Stan ulicy najlepiej widać po gwałtownych opadach. Zdarza się, że ciśnienie wody wydostającej się ze studzienek powoduje wybijanie włazów kanalizacyjnych. Woda trafia wtedy do piwnicjp_2 okolicznych domów. Ostatnio zdarzyło się tak w lipcu. – Jak wynika z dokumentacji technicznej, średnica rury kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z ul. Jana Pawła II wynosi 800 mm, a z ul. Sosnowej 1000 mm. Natomiast średnica rury odprowadzającej wodę do odbiornika wód, czyli Witeradówki, z obydwu tych ulic ma tylko 1000 mm. W maju burmistrz informował, że został zlecony przegląd kanalizacji deszczowej w tym rejonie. Z tego, co mi wiadomo, nic w tym zakresie nie zostało zrobione. Sam przegląd nic nie da, jeżeli średnica rury odprowadzającej wodę jest zbyt mała. A stan kanalizacji przekłada się na stan i tak już zdewastowanej nawierzchni ulicy – uważa Roman Piaśnik.

Pod koniec sierpnia rozpoczęły się prace remontowe w ramach pierwszego etapu planowanej modernizacji. Dotyczą one łącznika ul. Jana Pawła II najbliżej od strony ul. Sosnowej. W ramach robót zaplanowano przede wszystkim wykonanie podbudowy jezdni i nawierzchni z asfaltu betonowego. Po obydwu stronach drogi pojawi się chodnik z kostki brukowej. Roboty mają być zakończone w październiku.

Całościowy projekt modernizacji ul. Jana Pawła II obejmuje też przebudowę kanalizacji deszczowej. Zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową gminy, realizacja tej inwestycji przewidziana jest na lata 2011 – 13. – W ramach tego zadania przebudowie ulegnie jezdnia, chodniki, zjazdy. Zostanie wybudowane oświetlenie uliczne oraz poprawiona sieć teletechniczna. Zaplanowana modernizacja obejmuje też przebudowę kanalizacji deszczowej – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.

Mieszkańcy nie mogą się doczekać, kiedy ulica przestanie być drogową antyreklamą miasta i kiedy skończy się licytowanie, co ma więcej dziur – jezdnia czy chodniki?

Fot. R. Piaśnik

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Inwestor Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Inwestor
Inwestor

.
Jak zmienicie nazwę ulicy to będzie szybciej 😆