slowackiego1

Po zimie stan wielu dróg w Gminie Olkusz jest zły. Trakty, które już kilka miesięcy temu nadawały się do generalnego remontu, teraz wyglądają jeszcze gorzej. Przykładem może być ulica Juliusza Słowackiego w wielu miejscach przypominająca szwajcarski ser.

– To jest dramat. Dziura na dziurze i w dodatku te nierówności. Jeszcze chwila i nie będzie się tędy dało przejechać – mówi Robert Konieczny, olkuszanin, który każdego dnia korzysta z tego traktu, aby dowieźć swoje dzieci na zajęcia prowadzone w Miejskim Domu Kultury. Opinia kierowcy nie jest odosobniona. Wielu mieszkańców szczególnie os. Centrum skarży się na obecny stan nawierzchni. Na głosy lokalnej społeczności obojętny nie pozostał przewodniczący zarządu osiedla Henryk Gamrat, który prosząc o interwencję służby miejskie złożył do magistratu oficjalne pismo.

– W imieniu mieszkańców Gminy Olkusz oraz osiedla Centrum zwracam się z prośbą o podjęcie niezbędnych działań, aby jeszcze w tym roku dokonać zmian i wprowadzić do budżetu zadanie pn.: „Przebudowa i modernizacja ulicy Juliusza Słowackiego”. Modernizacja ta miałaby polegać na wymianie podbudowy i wykonaniu nawierzchni asfaltowej wraz z obrzeżami – apeluje w interpelacji przewodniczący Gamrat, zaznaczając od razu, że jeśli naniesienie korekt w obecnym roku będzie niemożliwe, to aby jego wniosek potraktować poważnie przy włączaniu projektów do przyszłorocznego budżetu.

Stan techniczny jezdni rzeczywiście nie jest zadowalający. Ubytki w asfalcie, nierówności w ciągu jezdnym i obniżone studzienki kanalizacyjne widać gołym okiem. Łatanie dziur niewiele daje, a żwir stosowany przy uzupełnianiu mniejszych lub większych wyrw z czasem staje się zagrożeniem dla kierowców i ich samochodów. W takich warunkach nietrudno przecież o odpryski na maskach pojazdów.

slowackiego2

– Z uwagi na stan techniczny ul. Słowackiego dokonywane są jej stałe przeglądy oraz remonty w ramach bieżącego utrzymania dróg gminnych. W znacznym stopniu poprawiają one stan techniczny drogi – przyznaje burmistrz Roman Piaśnik.

W obecnej chwili w grę wchodzi jednak chyba tylko kompleksowy remont jezdni. Doraźne środki już jej nie pomogą. Niestety w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na poprawę warunków jazdy, a to z prostej przyczyny – w miejskiej kasie brakuje pieniędzy. Szansą dla tego traktu może okazać się VeloPrądnik.

– Gmina Olkusz w partnerstwie z Gminami: Bolesław, Bukowno, Klucze, Trzyciąż i Wolbrom, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, aplikuje o pozyskanie dofinansowania dla zadania pn.: „Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego”. W ramach zadania planowane jest utworzenie ciągu pieszo-rowerowego od Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, wzdłuż zachodniej strony ul. Słowackiego wraz z kontynuacją wzdłuż południowej strony DK 94 – przypomina szef olkuskiego magistratu.

Ponadto burmistrz Piaśnik zapewnia, że wniosek Henryka Gamrata zostanie potraktowany jako propozycja do budżetu na rok 2018. Jednak realizacja tego zadania i tak będzie uzależniona od uzyskania dofinansowania z zewnątrz.

slowackiego3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
z.boku
z.boku
7 lat temu

Żenada. Wszędzie na świecie za taką ulicę w centrum miasta i jeszcze przy domu kultury gdzie ludzie często chodzą jeżdżą, to naprawdę chyba wszędzie takiego burmistrza by prędziutko pożegnano. Jak to że w kasie nie ma pieniędzy? A działki w strefie to plastmet za darmo dostał? Bujać to my a nie nas, panie burmistrzu

Jowisz z Bylicy
Jowisz z Bylicy
7 lat temu

Przepraszam. Miało być. HENIA NIE PIENIACZ. CHYBA ŻEŚ ROMKA OLAŁ…

Jowisz z Bylicy
Jowisz z Bylicy
7 lat temu

A to jaja… Henryk interpelacje złożył. Czy to podpucha jakaś… On przecież taki kumpel Romka.
Panie, Panowie. Ulica się sypie, a chłopcy pisma piszą. Henia nie pieniądz. Chyba, żeś Romka oblał i własną politykę robisz. A może Ty na burmistrza byś wystartował? Masz moje poparcie.