Bolesław

Wyłączenia pomp odwadniających korytarze kopalni „Pomorzany” sprawiło, że w okolicznych rzekach jest coraz mniej wody. Naszym oczom ukazują się teraz sterty odpadów, zalęgające w korytach rzek od lat. Niedawno mieszkańcy Bolesławia natknęli się na dużo bardziej makabryczne znalezisko. Są nim zwierzęce kości, leżące na dnie kanału w pobliżu drogi krajowej numer 94.

Po koniec 2020 roku kopalnia „Pomorzany” zakończyła trwające ponad cztery dekady wydobycie. Kilka tygodni temu wyłączono zaś pompy odwadniające podziemne korytarze obiektu. Wydarzenie to ma duże skutki dla środowiska. W pierwszej kolejności widać to w pobliskich rzekach, którymi płynie teraz zdecydowanie mniej wody niż dawniej. Niestety, odsłania to ogromne ilości śmieci, które zalegały na ich dnach przez lata. Można tam znaleźć: puszki po piwie, stare opony czy reklamówki. Niedawno zaś mieszkańcy Bolesławia znaleźli w korycie kanału nieopodal DK94 szczątki zwierząt.

Jak relacjonują nasi Czytelnicy, idąc wzdłuż brzegu cieku wodnego można natknąć się na spore ilości kości. Są to m.in.: fragmenty czaszek, żuchwy i kości miednicowe. Widać, że musiały przebywać w tym miejscu od dłuższego czasu. Sprawą zajmują się teraz mundurowi. – Funkcjonariusze z Bukowna otrzymali zgłoszenie o tym znalezisku na początku stycznia. Powiadomiliśmy odpowiednie służby odpowiedzialne za ochronę środowiska, celem podjęcia odpowiednich kroków w tej sprawie. Policja prowadzi obecnie postępowanie wyjaśniające w sprawie zanieczyszczenia wody – mówi podkomisarz Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Jak informuje Krzysztof Dudziński, wójt Gminy Bolesław, samorząd skierował pismo do właściciela posesji, czyli ZGH „Bolesław” z prośbą o uprzątnięcie kanału Dąbrówka. Na tą chwilę nie wiadomo, skąd wzięły się tam kości. Wątpliwym wydaje się, aby tak duża ilość dzikich zwierząt postanowiła wybrać sobie to miejsce na zbiorową mogiłę. Wśród mieszkańców nie brakuje za to opinii, że są to odpady będące wytworem działalności człowiek, np. z rzeźni lub ubojni.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze