Olkusz

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w ubiegły wtorek rozpoczęły się  prace remontowe wiaduktów na DK94 w Olkuszu. Tymczasowa zmiana organizacji ruchu zwiększyła ilość pojazdów przejeżdżających przez ul. Osiecką, al. 1000-lecia i ul. Kościuszki. Pomimo zainstalowania stosownego oznakowania, w pierwszych dniach po rozpoczęciu prac część kierowców nadal jeździ po mieście na przysłowiową „pamięć”. Z utrudnieniami muszą liczyć się również pasażerowie autobusów.

W 2005 roku oddano do ruchu przebudowaną drogę krajową nr 94 w Olkuszu. Oznacza to, że wiadukty, po których codziennie poruszają się ogromne ilości pojazdów, mają już ponad 16 lat. Pomimo faktu, iż z zewnątrz tego po nich nie widać, elementy ich konstrukcji ulegają zużyciu. O planach rozpoczęcia remontu wiaduktów informowaliśmy naszych Czytelników dwukrotnie: przy okazji rozstrzygnięcia przetargu na to zadanie oraz w zeszłym tygodniu, publikując informację prasową przygotowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Prace remontowe mają trwać od końca czerwca do połowy października 2021 r.

Inwestycja wymaga wyłączenia z ruchu naprzemiennie: najpierw wiaduktu w kierunku Krakowa na jeden miesiąc, a następnie wiaduktu w kierunku Bytomia na dwa miesiące. Na czas remontu zamknięte zostały sąsiadujące z wiaduktami: skrzyżowanie drogi krajowej z al. 1000-lecia, bez zamykania ul. Przemysłowej oraz skrzyżowanie DK94 z ul. Króla Kazimierza Wielkiego i ul. Pakuska. Ruch obsługiwany dotychczas przez te skrzyżowania skierowany został na olkuską obwodnicę i ul. Osiecką, oraz na ul. Kościuszki.

Jak można było się spodziewać, wprowadzone zmiany zaskoczyły wielu mieszkańców. – To jakaś masakra. Nie wiadomo, gdzie mam jechać. Dojechałem do końca ul. Króla Kazimierza Wielkiego a tam blokada. Musiałem zawrócić. Gdzie są znaki? – pytał jeden z mieszkańców dzwoniących do naszej redakcji. Takich sygnałów było więcej. Postanowiliśmy zweryfikować te doniesienia. Okazuje się, że na Drodze Krajowej nr 94 oraz terenie miasta rozstawione zostały stosowne znaki informujące o objeździe oraz o zamknięciu skrzyżowań. Wielu kierowców, najprawdopodobniej z przyzwyczajenia, kierowało się w stronę problematycznego skrzyżowania, gdzie czekała na nich niemiła niespodzianka. – To normalna sytuacja. Zawsze, gdy zaczynamy tego typu roboty, musi minąć parę dni, zanim mieszkańcy przyzwyczają się do nowej sytuacji – mówi nam jeden z robotników pracujących przy remoncie.

Tymczasowa zmiana organizacji ruchu wpływa również na miejską komunikację. Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” poinformował, iż w związku z remontem wiaduktu w ciągu DK 94 oraz całkowitym zamknięciem skrzyżowań z ulicami:  Króla Kazimierza Wielkiego, ul. Pakuska oraz al. 1000-lecia od wtorku 29 czerwca 2021 r. wprowadzona zostaje zmiana w realizacji komunikacji miejskiej na terenie miasta. – Pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej czekają utrudnienia spowodowane koniecznością przeorganizowania większości linii komunikacyjnych. Zmiana organizacji ruchu, zarówno w ciągu drogi krajowej nr 94, jak i na ulicach miasta, może spowodować korki oraz opóźnienia w kursowaniu poszczególnych linii autobusowych – czytamy w komunikacie wydanym przez władze tej instytucji.

Na skutek remontu tymczasowej zmianie uległy trasy wielu linii autobusowych. Skutkuje to wyłączeniem z obsługi części przystanków. Najbardziej oblegana olkuska linia, czyli linia M, kursować ma jednak według dotychczasowego rozkładu jazdy. Ze wszystkimi zmianami w komunikacji miejskiej można zapoznać się odwiedzając stronę internetową ZKG „KM”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze