wiadukt

Sypiący się wiadukt na ul. 29 Listopada w Olkuszu doczeka się remontu. Władze gminy, które teraz administrują obiektem, ogłosiły przetarg na roboty budowlane.

Gmina Olkusz i powiat kilka lat spierały się o to, który z samorządów ma być zarządcą ciągu ulic: ul. 29 Listopada wraz z wiaduktem (od ronda na osiedlu Młodych), ul. Kościuszki, ul. Rabsztyńskiej aż do ronda w Rabsztynie. Wcześniej wspomniane ulice miały status dróg wojewódzkich. Sytuacja uległa zmianie po wybudowaniu obwodnicy Olkusza, którą administruje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Wtedy wymienione ulice stały się własnością gminy Olkusz. Gdy znowelizowano ustawę o drogach publicznych, pojawiła się możliwość przekazania opisywanej drogi innemu organowi samorządowemu. Ulice trafiały kolejno „pod skrzydła” województwa, powiatu i ponownie gminy. Sprawa w końcu trafiła do WSA. Sąd orzekł, że zarządcą traktu zostanie gmina.

Taki wyrok nie dziwi szefa powiatu. -Od początku stałem na stanowisku, że droga ta powinna być administrowana przez gminę. Jak widać, miałem rację. Szkoda, że pan Burmistrz był głuchy na nasze argumenty i parł do sporu sądowego. Szkoda, że zmarnował środki publiczne na ten spór oraz na teksty sponsorowane. Swoją drogą, skoro pan Burmistrz jest taki transparenty i na bieżąco zamieszcza teksty pisane na zamówienie, to dlaczego nie poinformował o rozstrzygnięciu tej i kilku innych spraw? Wstyd przyznać się do tej porażki i do kilku innych? – komentuje starosta Paweł Piasny.

Co na temat wyroku mają do powiedzenia władze gminy? – Powiat uzasadnia przekazanie rzeczonego ciągu dróg gminie tym, że główne zadanie komunikacji między Wolbromiem i Olkuszem przejęła obwodnica. Sąd uznał to stanowisko, mimo że nie było poparte żadnymi badaniami ruchu. Wystarczy spojrzeć na długi sznur samochodów ciągnący się po godzinie 15 w stronę Wolbromia popularną „Sikorką”… Na tę chwilę jednak to gmina jest administratorem całego ciągu dróg i zamierza z tego zadania wywiązywać się rzetelnie. Najpierw zajmiemy się najbardziej palącym problemem – wiaduktem. Zostało ogłoszone zapytanie ofertowe celem wyłonienia wykonawcy prac remontowych – odpowiada rzecznik prasowy urzędu Michał Latos. Zakres robót obejmuje naprawę pięciu filarów.

Dla samorządów opisywany trakt był trochę jak kukułcze jajo. Administrowanie drogami wiąże się bowiem z przeprowadzaniem ich remontów, czyli ze sporymi wydatkami. W przypadku opisywanego ciągu ulic poza wiaduktem modernizacji wymagają jeszcze inne odcinki traktu, jak choćby ul. Rabsztyńska czy droga pomiędzy rondem na osiedlu Młodych i skrzyżowaniem z al. 1000-lecia.
Wydaje się, że wyrok sądu powinien rozwiązać i zakończyć spór pomiędzy gminą i starostwem w tym temacie. Jak będzie, czas pokaże.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
4 lat temu

[quote name=”Hicu”]Dobrze ze to właśnie Gmina zajmie się tym remontem …[/quote]
Ale kiedy, bo mija 9 miesięcy od emisji artykułu i nic nie widać..

To ja
To ja
4 lat temu

A czemu nie odremontować,zabezpieczyć i targowiska ze Świętokrzyskiej tam nie przenieść pod ten nieszczęsny wiadukt,tak tylko pytam.Nikt pewnie o tym nie pomyślał,ale to by było dobre rozwiązanie,minusem tory,ale to jest do ogarnięcia jak się chcę,w dzisiejszych czasach.Pod dachem,ludziom z okolicy targowiska dzisiejszego by ulżyło,a dodatkowo rozładowałoby ruch w mieście.A miejsca jest więcej,jakby ktoś to ogarnął to byłoby dobre rozwiązanie dla wszystkich stron konfliktu,bo taki od xlat jest.A teren po wtedy już byłym targowisku można by było zagospodarować w bardziej rozsądny sposób. Ale to tylko sugestia…

Mario
Mario
4 lat temu

Pan Starosta na fejsie przygaduje jak to Burmistrz machał szabelką, a jeszcze nie dawno żebrał o kasę na dofinansowanie do remontu dróg powiatowych. Skoro Gmina ma teraz utrzymywać 7 km drogi z wiaduktem to nie powinna dać grosza na drogi powiatowe.

Recenzja
Recenzja
4 lat temu

[quote name=”Atanazy”]Zabawnie się czyta wypowiedzi Pana Starosty dotyczące kosztów. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jego nieroztropna decyzja spowodowała pojawienie się w Kluczach góry śmieci, której usunięcie będzie kosztować 10 mln złotych.

Mam nadzieję, że po przyszłych wyborach będziemy mieli nowego burmistrza i starostę. Bo – z całym szacunkiem – Pan Roman Piaśnik ewidentnie ugina się pod presją czasu i widać, że nie ma połowy tej energii, którą miał jeszcze 2-3 lata temu.[/quote]
Za tą wypowiedź to bym Ci flaszkę postawił ;).

Atanazy
Atanazy
4 lat temu

Zabawnie się czyta wypowiedzi Pana Starosty dotyczące kosztów. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że jego nieroztropna decyzja spowodowała pojawienie się w Kluczach góry śmieci, której usunięcie będzie kosztować 10 mln złotych.

Mam nadzieję, że po przyszłych wyborach będziemy mieli nowego burmistrza i starostę. Bo – z całym szacunkiem – Pan Roman Piaśnik ewidentnie ugina się pod presją czasu i widać, że nie ma połowy tej energii, którą miał jeszcze 2-3 lata temu.

dziura w wiadukcie
dziura w wiadukcie
4 lat temu

Pan Starosta zarzuca Panu Burmistrzowi,
że nie chce przyjąć czegoś,co będzie generować koszty.
Wysokie koszty.
I kto tu jest roztropnym i prawdziwym gospodarzem??
To polecam samodzielnym przemyśleniom wszystkich czytelników

Recenzja
Recenzja
4 lat temu

Cytuję UMiG: „Wystarczy spojrzeć na długi sznur samochodów ciągnący się po godzinie 15 w stronę Wolbromia popularną „Sikorką”…”

Bingo, przecież urzędnicy wracają do domu do pracy. Urzędnicy to centrum miasta czyli nie obwodnica ;).

Hicu
Hicu
4 lat temu

Dobrze ze to właśnie Gmina zajmie się tym remontem …