sezon1

W miniony weekend Olkusz otworzył tegoroczny sezon turystyczny. Pogoda sprzyjała, a więc kierunek na rabsztyńską warownię i znajdującą się u jej podnóża Chatę Kocjana obrało wielu piechurów oraz miłośników odpoczynku w plenerze.

Zanim jednak na szczycie masztu zamku górnego w Rabsztynie zaczęła dumnie powiewać flaga z herbem Olkusza, oficjalnego otwarcia sezonu dokonano w gronie przewodników biorących udział w XXII Ogólnopolskim Zlocie Nizinnym Przewodników PTTK. Konferencję zorganizował Klub Przewodników „Ilkussia” PTTK Olkusz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Piątkowe spotkanie przy ul. Szpitalnej było okazją nie tylko do zapoznania gości z atrakcjami regionu, ale także szansą do wspomnień, bowiem równo dwadzieścia lat temu podobny zlot również odbywał się w Srebrnym Mieście. Podczas konferencji nie zabrakło prelekcji związanych z historią Olkusza i opowieści dotyczących zbiorów znajdujących się w miejskich muzeach. Wydarzenie występem artystycznym uświetniła młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Sobotę pełną wrażeń rozpoczęło wspomniane już wcześniej wciągnięcie flagi na maszt zamku, której towarzyszyła salwa honorowa. Był to znak dla wszystkich, że sezon na zwiedzanie w gminie Olkusz właśnie się rozpoczął. Ci, którzy wybrali się do Rabsztyna mieli niepowtarzalną szansę aby na własne oczy zobaczyć wciąż niedostępne dla ogółu pomieszczenia zamku średniego. Było także tradycyjne oprowadzanie po warowni, a specjalny spacer historyczny przygotowało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn. Oprócz treści słownych, turyści w Chacie Kocjana w godzinach popołudniowych mieli sposobność obejrzeć prezentacje multimedialne o pracach konserwatorskich na zamku, atrakcjach Olkusza i o Antonim Kocjanie, a więc „olkuszaninie, który wygrał wojnę”.

sezon2

Dużym wzięciem cieszył się ponadto Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, gdzie każdy mógł wziąć udział w quizie, w którym za udzielenie poprawnej odpowiedzi nagradzano gadżetami. Na wzgórzu rozstawiono kolekcję broni czarnoprochowej, zaparkował tam też Camper Małopolski – turystyczny pojazd pojawiający się w tych miejscach, gdzie dużo mówi się o atrakcjach województwa i jednocześnie zachęca się do odkrywania turystycznych perełek, do których bez wątpienia zalicza się rabsztyńska warownia. Ta z każdym miesiącem pięknieje, dodatkowo kusi kolejnymi atrakcjami, jak chociażby placem zabaw przygotowanym z myślą o najmłodszych.

Ponadto przez cały dzień trwał I Plener Fotograficzny „Zamek Rabsztyn online”. Przysłane zdjęcia, wykonane podczas pleneru, do 13 maja będą prezentowane do facebookowych profilach MOK i Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn. Autor fotografii, która otrzyma najwięcej polubień, w nagrodę otrzyma podwójne zaproszenie na klimatyczną kolację w zamkowej scenerii.

Aby wziąć udział w Otwarciu Sezonu Turystycznego wcale nie trzeba było przyjeżdżać do Rabsztyna. Alternatywę stanowiły muzea przy ul. Szpitalnej, gdzie wejść i zapoznać się z dostępnymi eksponatami można było za darmo – oczywiście w asyście przewodnika.

Tegoroczna inauguracja głównie przez sprzyjającą aurę była wyjątkowo udana. Niech to będzie zapowiedź wybornego całego sezonu. Szerokich szlaków dla wszystkich!

Przypominamy również, że kasy z biletami do zamku znajdują się u podnóża warowni, przy bezpłatnym parkingu oraz w Chacie Kocjana. W odrestaurowanym obiekcie, będącym wierną kopią domu wybitnego konstruktora, można też nabyć pamiątki i upominki związane z Olkuszem.

sezon3{joomplu:75824}{joomplu:75862}{joomplu:75843}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze