obwodnica remont

Rozpoczął się długo oczekiwany przez mieszkańców Bukowna remont tzw. obwodnicy, czyli  traktu pomiędzy ul. Mostową i ul. Borowską. Modernizacja powinna zostać zakończona do 15 października tego roku.

Temat planowanych robót poruszaliśmy kilkukrotnie na naszych łamach, w związku z interwencjami mieszkańców. Przypomnijmy, że Biuro Eksperckie Nawierzchni Drogowych z Bolechowic we współpracy z Politechniką Krakowską opracowało na zlecenie Gminy Bukowno ekspertyzę stanu nawierzchni asfaltowej wybudowanej w 2004 roku tzw. „obwodnicy” o długości 1,2 km. Ekspertyzę zlecono, aby ustalić przyczyny licznych uszkodzeń pojawiających się na nawierzchni. W tym celu przeanalizowano dokumentację projektową; wykonano m. in. analizę kategorii obciążenia ruchem na podstawie pomiarów ruchu, odwierty w konstrukcji nawierzchni i analizę grubości poszczególnych warstw korpusu drogi, badania laboratoryjne dolnych warstw korpusu drogowego w zakresie uziarnienia. Autorzy opracowania zaproponowali naprawę nawierzchni drogi, przede wszystkim z użyciem tzw. geosiatki szklano – węglowej. W budżetach miasta Bukowno na lata 2016-2018 rezerwowane zostały środki finansowe na wykonywanie niezbędnych prac naprawczych na „obwodnicy”, w tym także frezowania nawierzchni w miejscach największych nierówności (lokalnych obniżeń i wyniesień).

Władze miasta podkreślały, że ze względu na szeroki zakres prac i finansową wartość tak dużego zadania do jego realizacji niezbędne będzie pozyskanie środków zewnętrznych. Udało się w tym roku – samorząd otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 1 764 398,00 złotych.

Zakres zadania obejmuje m. in.: frezowanie istniejących nawierzchni jezdni, wzmocnienie konstrukcji jezdni geosyntetykiem, wykonanie warstwy wiążącej z asfaltobetonu, przebudowę istniejących skrzyżowań i indywidualnego zjazdu, wydzielenie ścieżki rowerowej o szerokości 2 metrów, wykonanie obustronnych poboczy gruntowych, montaż wiaty przystankowej, wykonanie aktywnych przejść dla pieszych i aktywnego przejazdu rowerowego (połączonego z przejściem dla pieszych), montaż oświetlenia przejścia dla pieszych z zasilaniem fotowoltaicznym.

-Wykonawca inwestycji został zobowiązany do utrzymywania przejezdności remontowanej drogi. Za utrudnienia w ruchu serdecznie przepraszamy – mówi sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

Wartość inwestycji to 2 585 705,00 złotych. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma Berger Bau z Wrocławia.

Fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze