Jaroszowiec

Niedawno informowaliśmy na naszych łamach o powstaniu rezerwatu „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika” w Jaroszowcu. W środę odbyło się uroczyste otwarcie zorganizowane przez Nadleśnictwo Olkusz.

Zaproszonych gości powitał nadleśniczy Marcin Polak. O walorach rezerwatu opowiadał prof. Jerzy Szwagrzyk, natomiast postać patrona – przedwcześnie zmarłego pracownika Nadleśnictwa Olkusz zaangażowanego w ochronę jurajskiej przyrody Ryszarda Malika – przybliżył prof. Jan Bodziarczyk. Po symbolicznym przecięciu wstęgi zaproszeni goście wyruszyli na spacer po rezerwacie. Można tam zobaczyć wiele wapiennych ostańców, a także chronione rośliny, jak jaworzyna z języcznikiem czy storczykowa buczyna jurajska. Cały rezerwat ma 96,09 ha, a 109,03 ha stanowi jego otulina.

O rezerwacie pisaliśmy niedawno szerzej na naszych łamach. Przypominamy, że wycieczkę najlepiej rozpocząć od strony kościoła w Jaroszowcu (przy ul. Leśnej 40), podążając za szlakiem oznaczonym niebiesko-białym kwadratem. Jak informuje Nadleśnictwo Olkusz, środkiem wiodą ścieżki, z których – zgodnie z zasadami obowiązującymi w rezerwatach – nie wolno schodzić.

Dziś zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia!

9 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie rezerwatu „Góra Stołowa im. Ryszarda Malika” w Jaroszowcu zorganizowane przez Nadleśnictwo Olkusz.
« 1 z 2 »

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o