Olkusz

Rezonans magnetyczny, który dzięki publicznemu dofinansowaniu miał trafić do Nowego Szpitala w Olkuszu, zostanie oddany do użytku z opóźnieniem. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, powodem tej sytuacji jest opóźnienie w podpisaniu przez spółkę Nowy Szpital umowy z firmą budowlaną na dostosowanie pomieszczeń pod przyszłą pracownię.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zapadała decyzja o tym, że olkuski szpital zostanie doposażony w nowy sprzęt diagnostyczny, rezonans magnetyczny oraz nowoczesny aparat RTG z ramieniem typu C. Inwestycja miała zostać sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), w ramach którego gminy, powiaty i miasta w całej Polsce mogą ubiegać się o dodatkowe środki na inwestycje. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł, pozyskane przez gminę Bolesław, miało zostać przekazane w formie dotacji celowej na rzecz powiatu olkuskiego z przeznaczeniem na doposażenie olkuskiej lecznicy. W tym roku pula ta została zwiększona o kolejny milion złotych, pochodzący z kasy województwa małopolskiego. W marcu, podczas zjazdu sejmiku Województwa Małopolskiego, radni poparli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla powiatu olkuskiego.

Właścicielem sprzętu miał zostać powiat olkuski, który docelowo ma oddać go w dzierżawę spółce Nowy Szpital. Po stronie spółki zarządzającej szpitalem leży zaś kwestia remontu i dostosowania pomieszczeń pod przyszłą pracownię. Pracownia miała zostać uruchomiona w grudniu bieżącego roku. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu pojawiła się informacja, że na tą chwilę zakupiony został aparat USG ramię śródoperacyjne typu C. Termin uruchomienia pracowni rezonansu magnetycznego zostanie zaś przesunięty co najmniej na wiosnę przyszłego roku.

Umowa na zakup i dostawę urządzenia zawarta została w czerwcu. Równolegle powinna zostać zawarta umowa na wykonie wielobranżowych robót budowlanych na potrzeby utworzenia pracowni rezonansu magnetycznego pomiędzy spółką Nowy Szpital w Olkuszu i wykonawcą robót. Ta została jednak podpisana dopiero 26 października bieżącego roku – poinformował starosta Bogumił Sobczyk. Jak wynika z jego relacji, zadaniem powiatu było przeprowadzenie przetargu. Po stronie szpitala leży zaś kwestia przygotowania stosownej infrastruktury.

Pracownia miała zostać uruchomiona w grudniu, ale w związku z faktem, iż prace remontowe, za które odpowiada placówka, jeszcze się nie rozpoczęły, tego terminu nie da się dotrzymać. – Konsekwencją tego stanu rzeczy jest konieczność przeniesienia zabezpieczonych środków finansowych na przyszły rok. Uzyskaliśmy przychylność wójta i Rady Gminy Bolesław, która podjęła w tej kwestii stosowną uchwałę. Przed nami podobne rozmowy z Sejmikiem Województwa Małopolskiego – mówił Bogumił Sobczyk.

Władze powiatu informują, że są zdeterminowane, aby doprowadzić sprawę do końca. – Musieliśmy postawić spółce ultimatum, że jeśli umowa z wykonawcą nie zostanie podpisana, my jako powiat olkuski, nie będziemy dalej forsować realizacji tego zadania – podkreślał w trakcie sesji starosta. Słowa te odbiły się szerokim echem wśród radnych. – Nie dość, że w realizację tego przedsięwzięcia zaangażowane są duże środki publiczne i praca trzech jednostek samorządu, to teraz ten sprzęt będzie bezproduktywnie czekał na uruchomienie i tracił na wartości – wyliczał radny Tomasz Bargieł. – Oto obraz tego, jak Nowy Szpital zabiega o poszerzenie swoich usług. Załatwione pieniądze, załatwiony sprzęt, a nie ma komu wykonać prac budowlanych – wtórował mu radny Jan Orkisz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze