630 lat rodak1

Miniona sobota w Rodakach upłynęła po znakiem zabawy w średniowiecznym klimacie. Okazją były obchody 630-lecia tego sołectwa.

Uczestnicy uroczystości spotkali się w historycznej części wsi – Dworze, skąd wyruszyli do amfiteatru przy miejscowej szkole podstawowej. Mieszkańcom i zaproszonym gościom towarzyszyli rycerze, damy dworu i jeźdźcy na koniach. Barwny korowód maszerował przy dźwiękach orkiestry dętej z Giebła. Po dotarciu na miejsce, na szkolnym placu publiczności zaprezentowały się mażoretki z grupy tanecznej Fantazja z Ogrodzieńca.

Przez kolejnych godzin nikt nie mógł narzekać na nudę. Na scenie amfiteatru występowały dziecięce formacje, których wokalne i taneczne talenty gorąco oklaskiwali zgromadzeni goście. Nie mniejsze brawa otrzymały również zespoły „Rodaczanie” i „Tesamee…”. Podczas uroczystości złożono podziękowania dla zasłużonych mieszkańców Rodak oraz wręczono nagrody dla uczniów historycznego konkursu wiedzy o Rodakach.

630 lat rodak2

Zainteresowani średniowiecznymi czasami mogli obejrzeć zabawki, stroje i broń z epoki. Sporą atrakcją były pokazy: walk bractwa rycerskiego „Chorągiew Ziemi Olkuskiej” oraz średniowiecznych tańców. Nie brakowało też chętnych do strzelania z łuku. Dla najmłodszych gości przygotowano m. in. trampoliny i zjeżdżalnię. Jubileuszowe obchody zakończono zabawą taneczną.

Organizatorami uroczystości byli: Rada Sołecka wsi Rodaki, Koło Gospodyń Wiejskich w Rodakach oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Rodak. Współorganizatorami byli Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Gminy Klucze oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach.
Uroczystość objęli patronatem honorowym: wojewoda Małopolski Józef Pilch, starosta olkuski Paweł Piasny oraz wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

{joomplu:60752}{joomplu:60736}{joomplu:60708}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rodaczanka
rodaczanka
6 lat temu

[quote name=”kolorowa”]Byliśmy z całą rodziną i chyba trochę zmarnowaliśmy sobotę. Było po prostu nudno! Mam wrażenie, że organizatorzy zatrzymali się w czasie. Może z 15-20 lat temu taka impreza była by sukcesem. A szkoda, bo pomysł ze średniowiecznym klimatem musiał się udać..[/quote]

wg lokalnych liderek na pewno było wspaniale

kolorowa
kolorowa
6 lat temu

Byliśmy z całą rodziną i chyba trochę zmarnowaliśmy sobotę. Było po prostu nudno! Mam wrażenie, że organizatorzy zatrzymali się w czasie. Może z 15-20 lat temu taka impreza była by sukcesem. A szkoda, bo pomysł ze średniowiecznym klimatem musiał się udać..