rodzina wielodzietna

Od 1. kwietnia uprawnione osoby mogą składać wnioski w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. To nowe wyzwanie dla samorządów, które zajmują się jego wdrożeniem i obsługą. Sprawdź, jak radzą sobie gminy z powiatu olkuskiego.

Zgodnie z zasadami programu, świadczenie w wysokości 500 złotych netto przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko, do 18. roku życia. Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 złotych netto, 500 złotych dostanie także pierwsze dziecko. W przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem dochód nie może przekroczyć 1 tys. 200 złotych na osobę. Co ważne, nowe świadczenie nie będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o zasiłki rodzinne i z pomocy społecznej, alimenty z Funduszu Alimentacyjnego czy dodatki mieszkaniowe. 

Samorządy z powiatu olkuskiego nie mają problemów z wdrażaniem nowego programu – wynika z odpowiedzi nadesłanych do naszej redakcji. Włodarzy miast i gmin zapytaliśmy również o to, gdzie można składać wnioski, ile rodzin może skorzystać z programu, a także o ewentualny wzrost zatrudnienia do obsługi „Rodziny 500+”.

Ile rodzin z terenu każdej gminy będzie mogło otrzymać świadczenia? W Wolbromiu szacują, że będzie to około 2 tys. 500 rodzin. Na terenie Gminy Klucze zamieszkuje 1.711 rodzin wychowujących dzieci w wieku do 18 roku życia. Ze statystyk Urzędu Miasta i Gminy Olkusz wynika, że na terenie gminy mieszka 5 206 rodzin z dziećmi (stan na 17 lutego 2016 r.). Rodzin z jednym dzieckiem mieszka w gminie Olkusz 2 895, z dwojgiem – 1873, z trojgiem – 314, natomiast rodzin z czworgiem i więcej dzieci jest 124.Bukowno szacuje, że świadczenia będą dotyczyć około 600 dzieci Według danych z ewidencji ludności spośród osób zameldowanych w gminie Bukowno możemy wskazać 679 rodzin z 1 dzieckiem, 336 rodzin z 2 dzieci, 48 rodzin z 3 dzieci i 10 rodzin z co najmniej 4 dzieci. Łączna liczba rodzin z dziećmi na terenie Gminy Bolesław to 823 rodziny: w tym 304 rodziny z dwojgiem dzieci, 52 z trojgiem dzieci, 17 z czworgiem i więcej dzieci.

Nie wszystkie samorządy zaplanowały wzrost zatrudnienia w związku z obsługą programu „Rodzina 500+”. Taką decyzje podjęto w Wolbromiu i Kluczach. Ze względu na duży zakres zadania w Miejskim Ośrodki Pomocy Społecznej w Bukownie powstaną dwa nowe stanowiska pracy (na 1 i 1/2 etatu). Trzyciąż i Olkusz zatrudni po jednej osobie, w Bolesławiu natomiast przewidziano dodatkową 1/4 etatu. Ustawa przewiduje przeznaczenie 2 proc. prowizji od kwoty przeznaczonej przez samorządy na świadczenia na obsługę tego programu. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na przygotowanie stanowisk pracy i pokrycie kosztów zatrudnienia dodatkowej osoby.

Gdzie można składać wnioski?
Bolesław – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Główna 46, tel. 32 64 24 034
Bukowno – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wojska Polskiego 3, tel. 32 642 12 30
Klucze – siedziba Urzędu Gminy Klucze ul. Partyzantów 1, tel.  32 642 85 08
Olkusz – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, al. 1000-lecia 15c, tel. 32 643 16 17
Wolbrom – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Skalska 20, tel. /fax 32 644 10 75
Trzyciąż – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Trzyciąż 99, tel./fax: 12 389 49 34

Wniosek będzie można złożyć również za pośrednictwem poczty oraz przez internet (za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej). Stosowne druki do wypełnienia są do pobrania w wymienionych instytucjach oraz na stronach internetowych samorządów.

Osoby, które złożą wniosek do końca czerwca tego roku, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Na wnioski złożone po 1. lipca pieniądze będą wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Decyzja o przyznaniu pierwszego świadczenia jest ważna do 30. września 2017 roku. Kolejne decyzje o uzyskaniu świadczenia będą ustalane na rok (1 październik – 30 wrzesień), a wnioski będzie można składać od 1. sierpnia danego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Czy to prawda że jeżeli starsze dziecko kończy 18 lat w czerwcu to młodszy dwulatek otrzyma w swoim życiu tylko 1 000 zł z tego programu ?[/quote]

Z plusów wynika że to prawda – taka rodzina dostanie z programu „Rodzina 500+” 1 000 zł. pomocy na wychowanie dwójki swoich dzieci, podczas gdy do ukończenia przez nich studiów będzie ich to kosztowało ponad 500 000 zł. – taka pomoc w tym przypadku to jakiś żart chyba …

QQła
QQła
8 lat temu

Tysiak drogą nie chodzi. A przez tyle lat komuś coś ktoś dał? Nawet 1000,00 zł? Zabrał prędzej w postaci różnych danin. Nie dają nic źle, dają 500 tyż źle.

[quote name=”Młody”]Czy to prawda że jeżeli starsze dziecko kończy 18 lat w czerwcu to młodszy dwulatek otrzyma w swoim życiu tylko 1 000 zł z tego programu ?[/quote]

zyx
zyx
8 lat temu

[quote name=”xyz”]Jak są przygotowane? Z tego co widzę każdy OPS w powiecie zatrudnia kolejnego urzędnika, który ma się tym zająć.
Pytanie tylko po co? W każdym OPS jest wydział świadczeń rodzinnych i kasa czyli ma się kto tym zająć.[/quote]
Wykorzystują fachowcy socjalistyczni okazję do przyjęcia swoich nasion spłodzonych analfabetów smylających się ,to trzeba przecież to gdzieś poutykać,a przecież i tak inni za nich będą pracować w tym temacie.

xyz
xyz
8 lat temu

Jak są przygotowane? Z tego co widzę każdy OPS w powiecie zatrudnia kolejnego urzędnika, który ma się tym zająć.
Pytanie tylko po co? W każdym OPS jest wydział świadczeń rodzinnych i kasa czyli ma się kto tym zająć.

Młody
Młody
8 lat temu

Czy to prawda że jeżeli starsze dziecko kończy 18 lat w czerwcu to młodszy dwulatek otrzyma w swoim życiu tylko 1 000 zł z tego programu ?