2015 rok

Mijający rok 2015 zapadnie nam w pamięci jako czas zmian na najważniejszych stanowiskach w Państwie, ale także czas roszad w fotelach władz samorządowych. Przez ostatnie 12 miesięcy sporo się także zmieniło pod względem infrastruktury drogowej, a lokalna społeczność uszczupliła się o kilka ważnych osobistości. Byliśmy razem z Państwem podczas imprez kulturalnych, Waszych interwencji i na salach obrad, gdzie zapadały najistotniejsze decyzje dotyczące naszej Małej Ojczyzny. Teraz u progu nowego roku pełnego wyzwań, przedstawiamy Wam Drodzy Czytelnicy, nasze subiektywne podsumowanie wiodących wydarzeń z ostatnich 52 tygodni (jak na tygodnik przystało).

STYCZEŃ
Mieszkańcy Gminy Olkusz po raz pierwszy w historii mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu nad zadaniami wchodzącymi w projekt budżetu obywatelskiego. Z 63 zakwalifikowanych wniosków, do realizacji trafiło 11 na łączną kwotę niewiele ponad milion złotych.

1

Olkusz jest gospodarzem Ogólnopolskiego Opłatka Sportowców. Do miasta zjeżdżają wybitne postacie świata sportu i Kościoła.

Ponad 127 tysięcy złotych zebrano w całym powiecie olkuskim w ramach 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Cała Polska grała: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów”.

Paweł Piasny oficjalnie zostaje Starostą, a Jan Orkisz jego zastępcą. W końcu udaje się też skompletować Zarząd Powiatu Olkuskiego.

LUTY
OTBS, decyzją burmistrza Romana Piaśnika, ma nową radę nadzorczą. W jej skład weszli: Anna Chwast, Zenon Fiuk oraz Wojciech Pawlikowski.

Zmarł ks. prałat Henryk Januchta, budowniczy parafii pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu. Z osiedlem Słowiki związany był od ćwierć wieku. W pogrzebie kapłana udział wziął kilkutysięczny tłum mieszkańców i przyjaciół. Szybko poznano również jego następcę. Rolę gospodarza parafii przejął ks. Grzegorz Gołuszka.

2

Kolejna smutna informacja o śmierci znanej postaci. W wieku 72 lat odeszła Stefania Gregorska – najpierw zawodniczka, a później także i trenerka akrobatyki sportowej.

Paweł Pacuń zostaje nowym Zastępcą Burmistrza ds. Komunalnych. Zastąpił na tym stanowisku Marcina Pietraszewskiego.

Pod koniec miesiąca do Państwa rąk trafiło pierwsze wspólne wydanie Przeglądu Olkuskiego i Żółtego Jeża. Od 27 lutego trafiamy do Państwa mieszkań i domów jako jeden tygodnik informacyjno-reklamowy.

MARZEC
Marcin Musiałowski zostaje dyrektorem Zarządu Drogowego w Olkuszu w miejsce Pawła Pacunia, który kilka dni wcześniej objął funkcję wiceburmistrza.

W budżecie Wolbromia następują duże zmiany. Lista zadań inwestycyjnych stanęła na 46 pozycjach.

W olkuskim magistracie dochodzi do długo oczekiwanego spotkania burmistrza z prywatnymi przewoźnikami świadczącymi usługi na linii Olkusz – Kraków. Z obu stron padły konkretne zapewnienia. Wszystko po to, aby poprawić jakość usług transportowych do stolicy Małopolski.3Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Prokuratora Okręgowego, który żądał stwierdzenia nieważności uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Olkuszu, w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego ZOZ. W ocenie Sądu nie doszło do naruszenia przepisów prawa, a Powiat podejmując uchwałę działał zgodnie z prawem.

Adam Sowula, Halina Barańska-Flak oraz Mateusz Jurczyk – to tegoroczni laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej, przyznawanej nieprzerwanie od 14 lat.

KWIECIEŃ
Władze powiatu podpisały umowę z marszałkiem Małopolski na dofinansowanie modernizacji drogi w Witeradowie. Dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi niespełna 4 miliony złotych.

Olkuski kirkut został zdewastowany. Na historycznych macewach pojawiły się antysemickie hasła i grafiki, część z nich została także rozbita. Zdjęcia zniszczonego cmentarza zaczęły pojawiać się na całym świecie.

4

Magistrat ma nowego sekretarza w osobie Katarzyny Bożek, dotychczasowej pracownicy Wydziału Komunikacji olkuskiego starostwa. Nowa twarz pojawiła się również w olkuskim PWiK-u, gdzie funkcję szefa Wydziału ds. Zarządzania Nieruchomościami, Porządkowania Stanu Prawnego Infrastruktury i Monitoringu objął były starosta, a teraz radny RM Jerzy Kwaśniewski.

MAJ
Łukasz Kmita zostaje przewodniczącym zarządu ZKG „KM” w Olkuszu. Zastąpił odwołanego Wojciecha Glenia. W Związku zgodnie z założeniami nowego szefa rozpoczęła się walka o zmiany – nie rewolucyjne, a ewolucyjne.

W wieku 85 lat odszedł Wiktor Burakowski – wieloletni Członek i Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Katowicach oraz Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej.

Głos obywatelskiego sprzeciwu na Pomorzanach. Przez niezadowolonego sąsiada rozpoczęcie inwestycji związanej z budową przy szkole placu zabaw stanęła pod znakiem zapytania.

Powiat ma nowego sekretarza. Marcin Wójcik został następcą Ewy Klich.

Opłata adiacencka w gminie Olkusz uległa znacznej obniżce – z maksymalnej stawki 30 procent do 10 procent. Taką decyzję podjęli jednogłośnie miejscy radni.

W wyborach prezydenckich w każdej z sześciu gmin naszego powiatu, Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego. Obecna Głowa Państwa największe poparcie uzyskała w Gminie Trzyciąż.

5 1

Tegoroczne Dni Olkusza upłynęły pod znakiem dobrej zabawy. Gwiazdami dwudniowej imprezy byli bracia Golcowie oraz zespół Wilki z Robertem Gawlińskim. W zabawie pod gołym niebem wzięły udział tysiące mieszkańców i gości.

CZERWIEC
Po objęciu prezydentury, Andrzej Duda został honorowym obywatelem Wolbromia. Stosowna uchwała została podjęta z inicjatywy Przewodniczącego RM Dariusza Gorgonia, którego poparli pozostali radni i burmistrz Adam Zielnik.

Powiat wkracza na ścieżkę oszczędności. Na początku miesiąca udało się spłacić ponad 3 miliony złotych długu. Z końcem roku zadłużenie samorządu wynosić będzie ponad 35 mln.

Pojawił się wstępny plan rewitalizacji OSW „Czarna Góra”. Na remont czeka cały stadion, od boiska piłkarskiego, po bieżnię i pozostałe elementy infrastruktury sportowej.

6 1

Olkuscy radni postanowili, że od 1 października w mieście zacznie funkcjonować Strefa Płatnego Parkowania.

Wysyp imprez plenerowych. Święta swoich gmin obchodziło Bukowno i Bolesław, a na olkuskim rynku zainaugurowano kino plenerowe.

LIPIEC
Przy olkuskim szpitalu oficjalnie otwarto nowe lądowisko. Obiekt kosztował 2 mln złotych. Inwestycja w całości została sfinansowana z kontraktu NFZ.

Dobiegł końca pierwszy etap budowy Olkuskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Na około 16 ha przy „krajówce” i ul. Wspólnej działa już kilkanaście firm. Władze miasta liczą, że do Olkusza zawitają nowi inwestorzy, którzy zagospodarują pozostałe prawie 9 ha.

7 1

Zakład Velvet Care w Kluczach będzie rozbudowany, co wiąże się z powstaniem 80 nowych miejsc pracy. Władze gminy zgodziły się na wpisanie terenów, na których firma prowadzi działalność do małopolskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

SIERPIEŃ
Władze gminy Klucze oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podpisały porozumienie o budowie nowego komisariatu w Kluczach. Inwestycja ma być gotowa w 2018 roku. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi 4 miliony złotych.

5

Barbara Wojnar z Rodak zwyciężyła w konkursie „Ekologiczne sołectwo Powiatu Olkuskiego – wybór Sołtysa Roku 2015”.

Wakacyjne remonty niektórych placówek oświatowych w gminie Bolesław okazały się tańsze niż zakładano. Sporą część prac wykonali więźniowie. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również rodzice.

Olkuska Straż Miejska ma nowego komendanta. Formacją kieruje były zawodowy żołnierz Marek Lasek z Olkusza.

WRZESIEŃ
W Olkuszu otwarto Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy, w którym swój drugi dom maja niepełnosprawne umysłowo dzieci. W budynku po przedszkolu na osiedlu Słowiki prowadzi go Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu.

W centrum Olkusza nie będzie Strefy Płatnego Parkowania, nad którą prace rozpoczęto jeszcze w ubiegłej kadencji. Okazało się, że rynku i przyległych ulicach nie można wykonać wymaganego przepisami oznakowania.

Bolesław może pochwalić się nowoczesną sortownią śmieci. Inwestycja kosztowała 28 mln 638 tys. złotych, z czego prawie 70 proc. pokryła unijna dotacja.

klucze umowa 1 Kopiowanie

W byłej siedzibie Zespołu Szkół w Kluczach powstanie filia wolbromskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ciągu dwóch lat ma tam powstać ośrodek wsparcia dla rodzin zmagających się z problemami niepełnosprawności umysłowej.

Władze Wolbromia zdecydowały się przejąć część dróg powiatowych leżących w granicach administracyjnych gminy.

PAŹDZIERNIK
Paweł Pacuń zrezygnował z funkcji wiceburmistrza ds. komunalnych. Stanowisko to zajmował od marca tego roku.

W Olkuszu doszło do dwóch tragedii podczas alkoholowych libacji. Na jednej z imprez brat zabił brata, na drugiej natomiast olkuszanin śmiertelnie pobił mieszkańca Jastrzębia Zdroju.

Odbyły się wybory parlamentarne. Powiat olkuski w Sejmie reprezentuje trzech posłów: Lidia Gądek (PO), Agnieszka Ścigaj (KUKIZ’15) i Jacek Osuch (PiS).

10

Olkuszanin Andrzej Sulich, pasjonat matematyki, został Seniorem Roku 2014 w Małopolsce. Kapituła konkursu nagradza osoby, które realizują swoje pasje i na nowo kreują otaczającą ich rzeczywistość.

Władze Bukowna podjęły decyzję, że w 2016 roku mieszkańcy sami wybiorą inwestycje do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Na wskazane zadania zostanie przeznaczone co najmniej 200 tys. złotych.

LISTOPAD
W wieku 66 lat zmarł radny Powiatu Olkuskiego Zdzisław Skoczyń. W radzie reprezentował mieszkańców Trzyciąża i Wolbromia.

W Olkuszu ma powstać centrum handlowo rozrywkowe Quick Park. Inwestycja powinna ruszyć w marcu przyszłego roku.

11

Odeszła legenda olkuskiej bieżni. W wieku 80 lat zmarł znany trener, sędzia i zawodnik Kazimierz Chechelski.

GRUDZIEŃ
Jolanta Motyczyńska została nową wiceburmistrz ds. komunalnych Miasta i Gminy Olkusz.

Dwoje radnych zrezygnowało z mandatów: Bożena Walczak w Bukownie i Leszek Sikora w Wolbromiu. W okręgach, z których startowali, odbędą się wybory uzupełniające.

Olkuski Silver Park zyskał tytuł Sportowego Obiektu Roku w plebiscycie Sportowej Polski.

U wylotu ul. Augustiańskiej w Olkuszu odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom komunizmu. Inicjatorami budowy monumentu byli członkowie terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.

7

Dobiega końca realizacja unijnego projektu „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław Klucz – etap I”. W jego ramach wybudowano 66 km nowej kanalizacji sanitarnej, przebudowano 47 km sieci wodociągowej, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków. Powstał również nowy system zaopatrzenia w wodę dla 84 tys. mieszkańców czterech gmin. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze