Olkusz

Spacer historyczny, wykład i wystawa w olkuskiej Bibliotece. To tylko część wydarzeń, jakie towarzyszyły obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Olkuszu.

– Powstanie styczniowe jest ważną częścią naszej historii, a hasło powstania „Za wolność naszą i waszą” jest ciągle aktualne. Ziemia olkuska odgrywała bardzo ważną rolę podczas powstania, to tu rozegrało się wiele bitew i potyczek. Pamięć o powstańcach i ich poświeceniu jest naszym moralnym obowiązkiem – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Przypomnimy, że Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowym w XIX w. W jego trakcie miało miejsce ponad tysiąc starć, w których wzięło udział prawie 200 tysięcy powstańców.

W miniony piątek, przedstawiciele władz miasta zapalili symboliczne znicze na grobach uczestników powstania spoczywających na olkuskim cmentarzu parafialnym. Są tam pochowani powstańcy: Franciszek Opatowiecki (1843 – 1917), Konstanty Samulski (1828 – 1918) oraz Jan Kanty Skawiński (1848 – 1925).

Po południu, prawie trzydzieści osób wzięło udział w spacerze historycznym „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, który rozpoczął tegoroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Uczestnicy spaceru zapalili symboliczny znicz przed grobami powstańców styczniowych, czyli pułkownika Francesco Nullo, Władysław Romera oraz Ignacego Żelechowski ps. Julian, którzy zginęli w bitwie pod Krzykawką. Następnie odwiedzili grób Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, uczestnika powstania listopadowego oraz Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868), także oficera w powstaniu listopadowym oraz ks. Władysława Kuczyńskiego (1837 – 1904), który wspierał powstańców styczniowych.

Po spacerze uczestnicy przeszli do pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie powitała ich dyrektor Beata Dziąbek, która przybliżyła tematykę wystawy planszowej „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”, przygotowanej przez Bibliotekę. Następnie rozpoczęło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza.

Organizowane od lipca 2021 roku comiesięczne spotkania Klubu odbywają się pod patronatem burmistrza Romana Piaśnika. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać, ilustrowanego archiwalnymi fotografiami i dokumentami, wykładu pt. „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”. Otrzymali także bezpłatne ulotki o historii olkuskiego Starego Cmentarza opracowane i wydane przez olkuski magistrat. Po wykładzie był czas na rozmowy i dyskusje.

Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Jego organizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze