Od początku września do końca listopada w całej Polsce przeprowadzany jest Powszechny Spis Rolny. Udział w nim jest obowiązkowy. Badanie prowadzone jest głównie przez Internet, ale nie tylko. W październiku w województwie małopolskim pracę rozpoczęło 550 rachmistrzów spisowych, którzy pomogą rolnikom wypełnić obowiązek spisowy. Z uwagi na sytuację epidemiczną będą kontaktować się z nimi przede wszystkim telefonicznie.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Powszechny Spis Rolny jest realizowany jako badanie pełne, skierowane obligatoryjnie z mocy ustawy do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych. Udział w nim jest obowiązkowy, a jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. Spis realizowany jest raz na 10 lat. Poprzedni odbył się w Polsce w 2010 r. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie prawo Unii Europejskiej.

Celem spisu jest m.in.:  dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych oraz analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat. W  ramach spisu zbierane są takie informacje jak: rodzaj i powierzchnia użytkowanych gruntów, liczba maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym, ilość hodowanych zwierząt czy zużycie nawozów.

Do tej pory spisało się 13 tys. gospodarstw rolnych w Małopolsce, co stanowi około 9% wszystkich gospodarstw w naszym województwie. – Informacje zebrane w spisie będą podstawą do kreowania polityk rolnych i społecznych tak ważnych dla rozwoju polskiej wsi – podkreśla Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Podstawową i obowiązkową metodą realizacji jest samospis internetowy, przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej pod adresem http://spisrolny.gov.pl. Rolnicy, którzy nie posiadają dostępu do Internetu lub mają trudności z wypełnieniem formularza on-line mogą skorzystać z formy samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu:  22 279 99 99.

W każdym urzędzie gminy oraz w urzędzie statystycznym są dodatkowo udostępnione w godzinach pracy stanowiska komputerowe, gdzie rolnicy mogą się spisać. W ramach metod uzupełniających z osobami, które nie spiszą się samodzielnie będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi, przede wszystkim telefonicznie, a jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna również bezpośrednio z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić mu odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

– Dziękuję wszystkim rolnikom, którzy do tej pory wzięli udział w Powszechnym Spisie Rolnym i proszę pozostałych o zaangażowanie się w to przedsięwzięcie. To wyraz naszej odpowiedzialności, a w konsekwencji również troski o kondycję polskiego rolnictwa. Pozyskane dane pozwolą nakreślić właściwe kierunki rozwoju obszarów wiejskich w Małopolsce, co jest szczególnie istotne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

fot. pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

SPR… ALBO DOP a nie jakiś spis… obowiązkowe to może być… nic w sumie nie może być!