Właśnie rozpoczyna się pierwszy etap remontu ul. Armii Krajowej. W najbliższym czasie drogowcy wybudują nowe miejsca parkingowe i wymienią część zniszczonej nawierzchni. Na nowo zostanie także otwarty zjazd na ul. Osiecką.

Mieszkańcy ulicy Armii Krajowej od lat narzekają na wyboistą drogę oraz brak miejsc parkingowych w pobliżu swoich domów. Ich sytuację dodatkowo skomplikowało zamknięcie wjazdu od strony ul. Osieckiej. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta ulegnie jednak zmianie. Właśnie ruszyła budowa „łącznika” pomiędzy obiema ulicami.

Przypomnijmy, że w 2014 roku, z chwilą otwarcia pobliskiej obwodnicy, nastąpiło zamknięcie tej drogi. W miejscu, w którym do tej pory znajdowało się skrzyżowanie, pojawił się plac do zawracania. Zmiana ta znacznie utrudniła komunikację w tej części osiedla. Mieszkańcy zmuszeni zostali do korzystania z drogi osiedlowej biegnącej od strony ul. Legionów Polskich. Jak wynika z ich relacji, odcinek ten nie był nigdy remontowany, co skutkowało jego katastrofalnym stanem technicznym.

Aby rozwiązać zaistniałe problemy komunikacyjne w tej części miasta, olkuski magistrat początkowo prowadził rozmowy z olkuskim nadleśnictwem. Urzędnicy chcieli, aby Gmina nabyła pobliskie działki leśne, poprzez które miałoby zostać poprowadzone nowe połączenie ul. Armii Krajowej z ul. Osiecką.

Ostatecznie jednak porzucono tą koncepcję na rzecz ponownego skomunikowania ulic wzdłuż starego śladu drogi. Sytuację utrudniał jednak fakt, że w kwestii tej splatały się kompetencje aż trzech instytucji samorządowych: Gminy Olkusz, pełniącej zarząd nad ul. Armii Krajowej, Zarządu Drogowego w Olkuszu, odpowiadającego za ul. Osiecką oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, zajmującego się drogą wojewódzką nr 791.

Rozpoczęła się długa procedura prawna, w ramach której Rada Miejska musiała zmienić status tego odcinka z drogi gminnej na wewnętrzną. Dodatkowo Radni musieli także dokonać zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Połączenie obu traktów będzie miało charakter zjazdu z publicznej drogi powiatowej na drogę wewnętrzną. Przy wyjeździe z ul. Armii Krajowej obowiązywać będzie nakaz skrętu w prawo.

Zgodnie z zapowiedziami olkuskich władz, przebudowa ul. Armii Krajowej podzielona ma być na etapy. Tegoroczne prace obejmować będą remont części nawierzchni. Wykonawca dokona także odtworzenia zjazdu z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką poprzez ułożenie kostki brukowej pomiędzy obiema drogami. Wzdłuż remontowanego odcinka powstaną także nowe miejsca parkingowe. Zgodnie z założeniami inwestycja pochłonąć ma niespełna 200 tys. zł.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kawosz
Kawosz
5 lat temu

Dobra wiadomość dla mieszkańców Armii Krajowej, ale nie Legionów Polskich! Skoro wyjazd będzie nakazany w prawo, to ci, którzy jadą do miasta dalej będą wyjeżdżać przez Legionów po tej wytłuczone drodze! To jest droga wewnętrzna za którą mieszkańcy zapłacą z funduszu remontowego, zamiast na przykład ocieplić blok lub pomalować klatki…Nie rozumiem dlaczego wyjazd tylko w jedną stronę?

sdjdkvnsidv
sdjdkvnsidv
5 lat temu

[quote name=”hehe”]Chyba zapytam urząd o celowaśc takiego postepowania :-)[/quote]

Kasy brakuje żeby za jednym zamachem zacząć i skończyć. Sprytny sposób na to, żeby więcej ludzi widziało, że coś się dzieje w ich okolicy, a że zajmuje to 2 lata to już inna inszość. W mojej okolicy 3-ci rok będą budowali parking.W pierwszym roku powstała część, w drugim roku kolejna część, a teraz droga dojazdowa będzie poszerzana.

mieszkaniec
mieszkaniec
5 lat temu

Nareszcie! Wiadomosc dnia! 🙂

hehe
hehe
5 lat temu

Cos w tej kadencji wszystkie ulice są robione w kilku etapach oprócz ulicy Sosnowej :-). Przemyslowa z 50 metrow, Kolberga z 50 metrów, Buchowieckiego z 30 metrów, Olewińska z 40 metrów , co jest qrna . Chyba zapytam urząd o celowaśc takiego postepowania 🙂