osada 1

Właściwie w przeddzień rozpoczęcia wykonania zastępczego w Kluczach Osadzie, polegającego na wywozie tysięcy ton odpadów, na terenie składowiska wybuchł pożar, który strawił znaczną część śmieci zalegających na jego terenie od kilku miesięcy. Dogaszanie pożaru może potrwać jeszcze kilkanaście dni, co jeszcze mocniej zaostrzyło protesty i żądania mieszkańców o zakończenie ich wielotygodniowej gehenny.

– Teraz koszty już nie grają roli. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie rozmawiamy o dwóch sprawach: pogorzelisku i zdeponowanych śmieciach. Nie wyobrażam sobie, żeby te odpady, których nie strawił ogień wciąż tam zalegały. Liczę na współpracę, przynajmniej na linii powiat – gmina. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodą. Mam nadzieję, że ten problem wkrótce zniknie – zaznacza starosta Paweł Piasny.

Niestety ostatnie wydarzenia pokazują, że o rzeczoną współpracę może być ciężko. Część radnych powiatowych twierdzi, że między zainteresowanymi samorządami powstał konflikt. Teza to oparta jest na wpisie, jaki wójt gminy Klucze Norbert Bień opublikował na portalu Facebook. – Przykre jest to, że po decyzjach zezwalających na działalność z odpadami, wydający te decyzje Starosta nie kontrolował w sposób właściwy tej budzącej wiele kontrowersji działalności. Strażacy nie powinni grzebać się w palących się odpadach, wdychając opary szkodliwego dymu, tylko ratować życie i mienie ludzi. Podobnie dymu nie powinni wdychać mieszkańcy. Na dzień dzisiejszy mam informację, że wykonania zastępczego nie będzie… teren po zakończeniu akcji gaśniczej przejmie prokurator i do zakończenia śledztwa nie można podejmować żadnych działań. Jeszcze jeden komentarz – refleksja. Jedynymi skutecznymi decyzjami Starosty, istotnymi dla problemu, były de facto do dnia dzisiejszego… tylko pozwolenia na prowadzenie tej działalności… i aneksy rozszerzające decyzję na odpady. Na koniec pragnę przeprosić Mieszkańców, przeprosić za to że uwierzyliśmy staroście w dobre intencje – napisał wójt Bień.

Wspomnieni mieszkańcy mają już dosyć swojej sytuacji. – Najpierw żyliśmy w odorze z insektami, teraz musimy wdychać smród spalenizny. Wykończymy się, pozdychamy jak te szczury! – alarmują osoby z najbliższych zabudowań.

osada 2

Być może jego rozwiązaniem zaraz po zakończeniu akcji dogaszania pożaru będzie wywóz śmieci do spalarni w Krakowie i utylizacja ich w tym zakładzie. To wstępna propozycja starosty, choć niewykluczone, że wkrótce pojawią się kolejne. Jak pokazały ostatnie wydarzenia, zdeponowane w Osadzie odpady są wysokokaloryczne, a więc i łatwopalne, a taki rodzaj śmieci przyjmowany jest tylko w części punktów. – Na wykonanie zastępcze mamy zarezerwowane środki. Mowa o około 300 tysiącach złotych. Liczę na wsparcie działań ze strony gminy, bo to również na jej terenach zalega znaczna część odpadów – przekonuje Paweł Piasny.

Szacuje się, że w wyniku pożaru spaliła się blisko połowa zgromadzonych w Osadzie śmieci. Jak wynika z wyliczeń starostwa, całkowity koszt usunięcia wszystkich odpadów przed pożarem kształtował się na poziomie około 1,5 miliona złotych.

Pieniądze i plan działania na następne dni to jedno, ale życie w Osadzie toczy się dalej. – W związku z zamiarem wyburzenia hali w celu wygaszenia pożaru na terenie Osady, prosimy mieszkańców tego obszaru o używanie maseczek, które przekaże Państwu Urząd Gminy Klucze. Maseczki będą rozdysponowane we współpracy z Policją. Jeżeli będzie potrzeba otrzymania większej ilości maseczek, proszę o kontakt z miejscowym komisariatem. Ich stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia większego zapylenia w czasie prowadzenia akcji wyburzania, która jest przewidziana do realizacji w czwartek na koszt gminy Klucze. W razie złego samopoczucia i konieczności udzielenia pomocy któremukolwiek z mieszkańców, proszę o kontakt pod numerem alarmowym 112 lub 997. Ponadto informuję, że dla mieszkańców Osady jest dostępna możliwość skorzystania z tymczasowego lokum w hotelu „Leśny Zakątek” w Jaroszowcu na czas trwania akcji wygaszania pożaru. Transport zapewnia gmina – mówi wójt Norbert Bień.

Osoby zainteresowane tą formą pomocy, proszone są o kontakt z Urzędem Gminy pod numerami: 32 642 85 08 lub 606 889 592.

Wciąż nie ma za to oficjalnego stanowiska dotyczącego przyczyn powstania pożaru, choć niewiadomych w tym temacie jest coraz mniej, o czym głośno zaczęto rozmawiać nie tylko w kuluarach. – Wszystkie znaki na niebie sugerują, że mamy do czynienia z celowym działaniem. Kto i dlaczego? Nie mam pojęcia, ale wierzę, że postępowanie prokuratorskie wyjaśni sprawę – zaznacza starosta Paweł Piasny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
P X T
P X T
6 lat temu

[quote name=”Artefakt”]Olkusz też posiada przynajmniej jedną tykającą bombę ekologiczną – składowisko opon między RDP i Emalią w Olkuszu przy DK 94. Tylko patrzeć jak dostanie „samozapłonu”. Aby uniknąć w przyszłości podobnych przepychanek proponuję włączyć myślenie perspektywiczne. Dmuchajmy na zimne.[/quote]
Każdą ilość zużytych opon chętnie przyjmie Cementownia Górażdże. Potrafią z nich zrobić użytek, bez jakiegokolwiek zagrożenia ekologicznego, co wszystkim wyjdzie na korzyść.

...
...
6 lat temu

[quote name=”Osada”]Drodzy Państwo, mieszkańcy Osady dogasają wraz z wyburzaniem ścian na pogorzelisku. Nadal wdychamy całą tablicę Mendelejewa, są przypadki zasłabnięć, duszności………… Trzymajcie za Nas kciuki i bądźcie z Nami!!! Dziękujemy, Osada. Do władz- pokażcie, że jesteście skuteczni, pokażcie, że wybraliśmy Was do pełnienia ważnych funkcji nieprzypadkowo…[/quote]
Macie darmowe paliwo do swoich pieców. Wystarczy na długie lata i jest nietoksyczne. Proponuję brać i grzać, bo zima za pasem. Po co tracić kasę na smogowy węgiel?
Ale pewnie jakbyście brali to na Wasze prywatne ruszta to Was zaś oskarżą znowu o kradzież. Z urzędasami jest tak, że jak by się obywatel nie obrócił to i tak dvpa z tyłu gotowa na kopniaki.

Artefakt
Artefakt
6 lat temu

Olkusz też posiada przynajmniej jedną tykającą bombę ekologiczną – składowisko opon między RDP i Emalią w Olkuszu przy DK 94. Tylko patrzeć jak dostanie „samozapłonu”. Aby uniknąć w przyszłości podobnych przepychanek proponuję włączyć myślenie perspektywiczne. Dmuchajmy na zimne.

wp
wp
6 lat temu

Dzisiaj wybuchły nowe ogniska na pogorzelisku… udało się zgasić

Przyboczy
Przyboczy
6 lat temu

No cóż! się dziwicie jak 80% w Starostwie to ludzie z ”demobilu”(zabezpieczyli się na dwie strony ja podczas głosowań nie wybiorą na wójta,burmistrza,to do Rady Starostwa wskoczą z doświadczeniem wcześniejszych przekrętów specjaliści i zawsze się coś chapnie i ogryzie.Pies psa nie zje.

Powiat
Powiat
6 lat temu

Pan Piasny po takich fatalnych decyzjach i stratach gdzie naraził budżet państwa,gaszeniem pozaru tyle jednostek straży i tyle szkód w środowisku . Przedewszyskim ludzie trują się dymem,natychmiast powinien podać się do dymisji lub być odwołany przez radnych powiatowych . Gdzie jest radny powiatowy pan Ryszka który jest jego promotorem .

Starostwo
Starostwo
6 lat temu

[quote name=”Romuald”]Jak to się wszystko przeanalizuje to: -żal d..ę ściska. Panie Piasny: oszczędź dalszej błazenady. Weryfikacja jednoznacznie wykazała, że pan nawet na stanowisko sołtysa w Zimnodole nie nadaje się. Pomyślcie Państwo o tym przy następnych wyborach, bo Pan ten ze swoim tupetem sam nie ustąpi ze swego koryta. Należy pamiętać, żeby w ogóle nie dostał się na radnego powiatowego, bo wówczas kolesie jego, a ich On dobierze do swojej świty.[/quote]
Romuald popieram całkowicie pana wypowiedż w sprawie pana Piasnego !

Romuald
Romuald
6 lat temu

Jak to się wszystko przeanalizuje to: -żal d..ę ściska. Panie Piasny: oszczędź dalszej błazenady. Weryfikacja jednoznacznie wykazała, że pan nawet na stanowisko sołtysa w Zimnodole nie nadaje się. Pomyślcie Państwo o tym przy następnych wyborach, bo Pan ten ze swoim tupetem sam nie ustąpi ze swego koryta. Należy pamiętać, żeby w ogóle nie dostał się na radnego powiatowego, bo wówczas kolesie jego, a ich On dobierze do swojej świty.

pszczółka maja
pszczółka maja
6 lat temu

[quote name=”Osada”]Drodzy Państwo, mieszkańcy Osady dogasają wraz z wyburzaniem ścian na pogorzelisku. Nadal wdychamy całą tablicę Mendelejewa, są przypadki zasłabnięć, duszności….Oprócz informacji o nr alarmowych, nikt z władz już się nami nie przejmuje. Pięknie zorganizowana akcja niedzielna w świetle kamer telewizyjnych, jest już historią, a My zostaliśmy sami, zresztą jak zwykle. Oświadczamy, że się nie poddamy, a wysypiska śmieci nie pozwolimy się pozbyć wraz z kolejnym pożarem. Domagamy się natychmiastowych działań powiatu i gminy. Domagamy się podjęcia skutecznego dialogu nie pomijającego Mieszkańców Osady! Szanowni Mieszkańcy Powiatu, bronimy się nadal i będziemy to czynić, bez względu na przychylność władz. Sprawa musi być zakończona, ze skutkiem pozytywnym dla Mieszkańców. Trzymajcie za Nas kciuki i bądźcie z Nami!!! Dziękujemy, Osada. Do władz- pokażcie, że jesteście skuteczni, pokażcie, że wybraliśmy Was do pełnienia ważnych funkcji nieprzypadkowo…[/quote]

Powiat w ruinie… 😐

Osada
Osada
6 lat temu

Drodzy Państwo, mieszkańcy Osady dogasają wraz z wyburzaniem ścian na pogorzelisku. Nadal wdychamy całą tablicę Mendelejewa, są przypadki zasłabnięć, duszności….Oprócz informacji o nr alarmowych, nikt z władz już się nami nie przejmuje. Pięknie zorganizowana akcja niedzielna w świetle kamer telewizyjnych, jest już historią, a My zostaliśmy sami, zresztą jak zwykle. Oświadczamy, że się nie poddamy, a wysypiska śmieci nie pozwolimy się pozbyć wraz z kolejnym pożarem. Domagamy się natychmiastowych działań powiatu i gminy. Domagamy się podjęcia skutecznego dialogu nie pomijającego Mieszkańców Osady! Szanowni Mieszkańcy Powiatu, bronimy się nadal i będziemy to czynić, bez względu na przychylność władz. Sprawa musi być zakończona, ze skutkiem pozytywnym dla Mieszkańców. Trzymajcie za Nas kciuki i bądźcie z Nami!!! Dziękujemy, Osada. Do władz- pokażcie, że jesteście skuteczni, pokażcie, że wybraliśmy Was do pełnienia ważnych funkcji nieprzypadkowo…

lev
lev
6 lat temu

[quote name=”Druid”]Czy to prawda że ten dym jest nie tylko nieszkodliwy ale wręcz leczniczy. Podobno byĺy pierwsze przypadki cudownych ozdrowień. Jeden pijak co obudził się na papierni w tym dymie podobno dobiegł bez odpoczynku do Olkusza a trzeba mieć na uwadze że nie miał nogi. W związku z tym mam pytanie czy nie można by tam zrobić sanatorium w którym inchalacje dla samorządowców byłyby gratis ?.[/quote]
Trzeba spytać w szpitalu w Jaroszowcu czy tam ciężko chorzy nie wystartowali w maratonie 😉

zyx
zyx
6 lat temu

[quote name=”Prawda”]To było ewidentne podpalenie przez właścicieli. Według świadków siedzieli oni w aucie i obserwowali to pd początku. A świadkowie mówią ze cała hala objęła sie ogniem w kilka sekund. Nawet ta firma przeprowadziła dzien wcześniej ewakuację kosztowności biurowych zeby nie strawil ich ogień[/quote]
To jest tak proste jak drut sprawdzić monitoringi filmy w czasie początkowym pożaru i jeszcze kilka czynności operacyjnych.

Prawda
Prawda
6 lat temu

To było ewidentne podpalenie przez właścicieli. Według świadków siedzieli oni w aucie i obserwowali to pd początku. A świadkowie mówią ze cała hala objęła sie ogniem w kilka sekund. Nawet ta firma przeprowadziła dzien wcześniej ewakuację kosztowności biurowych zeby nie strawil ich ogień

theon
theon
6 lat temu

Tak, to prawda, jak zawiało w stronę Wolbromia, to chorych przed domy wystawiali , a i matek z wózkami widuje się wokół papierni coraz więcej 🙂

Iza
Iza
6 lat temu

[quote name=”Misiek”][quote name=”Iza”]TERAZ koszty się nie liczą !???? A bodajże w czerwcu starosta mówił o dawaniu szansy firmom, które są odpowiedzialnych za śmieci w Kluczach, nie krzyźowaniu ich itd.[/quote]
”Iza”-rusz trochę głową.Teraz to jest otwarta droga aby się nachapać ile tylko wejdzie,trochę się da ogryzć kolegom i przykamufluje się też swoich kolesiów co działali w tych przekrętach[/quote]

Niestety, też mnie nachodzą takie myśli… Śmieci za „przyzwoleniem” urzędników przybywało… kasy na wykonanie zastępcze nie było…… A teraz jest. Ciekawe, kto na tym zarobi…

adam.2017
adam.2017
6 lat temu

A może by tak następne zebranie Rady Powiatu
na zgliszczach spalonego wysypiska?

Druid
Druid
6 lat temu

Czy to prawda że ten dym jest nie tylko nieszkodliwy ale wręcz leczniczy. Podobno byĺy pierwsze przypadki cudownych ozdrowień. Jeden pijak co obudził się na papierni w tym dymie podobno dobiegł bez odpoczynku do Olkusza a trzeba mieć na uwadze że nie miał nogi. W związku z tym mam pytanie czy nie można by tam zrobić sanatorium w którym inchalacje dla samorządowców byłyby gratis ?.

Jaro
Jaro
6 lat temu

[quote name=”gumiś”][quote name=”Hipo Krytka”]Lidka do Klucz!!! I wdychać!! I wdychać!![/quote]
nic z tego-pani pilnuje sejmowej mównicy,bo będą dzielić kasę w służbie zdrowia. Oby tylko dla pulmonologów wywalczyła i rozbudowę szpitala w Jaroszowcu, bo to teraz oblegany kierunek leczenia mieszkańców powiatu.[/quote]
Nie dostaniecie w Jaroszowcu ani grosza,bo cudowna z PełO ma już w Warszawie zrobione ekspertyzy profesorów+senator Sosna,że to Gmina Wolbrom jest bardzo zasmrodzona i ona jako leczica najlepsza w UE dostanie od RZĄDU 6 milionów ZŁ

gumiś
gumiś
6 lat temu

[quote name=”Hipo Krytka”]Lidka do Klucz!!! I wdychać!! I wdychać!![/quote]
nic z tego-pani pilnuje sejmowej mównicy,bo będą dzielić kasę w służbie zdrowia. Oby tylko dla pulmonologów wywalczyła i rozbudowę szpitala w Jaroszowcu, bo to teraz oblegany kierunek leczenia mieszkańców powiatu.

Misiek
Misiek
6 lat temu

[quote name=”Iza”]TERAZ koszty się nie liczą !???? A bodajże w czerwcu starosta mówił o dawaniu szansy firmom, które są odpowiedzialnych za śmieci w Kluczach, nie krzyźowaniu ich itd.[/quote]
”Iza”-rusz trochę głową.Teraz to jest otwarta droga aby się nachapać ile tylko wejdzie,trochę się da ogryzć kolegom i przykamufluje się też swoich kolesiów co działali w tych przekrętach

Hipo Krytka
Hipo Krytka
6 lat temu

Lidka do Klucz!!! I wdychać!! I wdychać!!

Wyborca1
Wyborca1
6 lat temu

Z tego materiału wynika że wszyscy się uczą …..ale tu niema czasu na naukę …… że to pierwsza taka sytuacja …..co oni gadają……niech idą do wiadomości i powiedzą ze sobie nie dają rady i ze ich przerosly śmieci i podadzą się do dymisji……Dorośli ludzie a jak dzieci…..bezradni…….Będziemy pamiętać przy wyborach…..

Osada
Osada
6 lat temu

Drodzy Mieszkańcy Powiatu, dziękujemy Wam, za dobre słowa i za wyrozumiałość. Zadymienie utrzymuje się nieustannie, wędzimy się i wdychamy toksyny. Tak działa prawo, że jesteśmy osamotnieni od początku zaistniałego problemu. Trzymajcie za Nas kciuki i piszcie ( chyba tylko to nam pozostało), niech władze widzą społeczną solidarność podczas kryzysu, który Nas dotknął bezpośrednio, mimo wcześniejszych, licznych interwencji z Naszej strony…..
Pozdrawiamy Osada

Iza
Iza
6 lat temu

TERAZ koszty się nie liczą !???? A bodajże w czerwcu starosta mówił o dawaniu szansy firmom, które są odpowiedzialnych za śmieci w Kluczach, nie krzyźowaniu ich itd.

M. Skłodowska-Curie
M. Skłodowska-Curie
6 lat temu

Obecnie Czarnobyl (Klucze) to miejsce znane głównie z awarii reaktora jądrowego (z pożaru wysypiska śmieci). W tamtejszej elektrowni (wysypisku) 26 kwietnia 1986 (08 października 2017 r.) wydarzyła się największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej (największa katastrofa ekologiczna w Polsce). Doszło tam do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora chemicznego i wybuchu wodoru (pożaru śmieci), w wyniku czego nastąpiła bezpośrednia emisja do atmosfery i otoczenia elektrowni (Klucze-Osada) radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora (dioksyn, benzoalfapirenu i innych węglowodorów aromatycznych o działaniu silnie rakotwórczym).

Władze Powiatu i Gminy ukrywają przed nami mieszkańcami Klucz-Osady istotne fakty dotyczące naszego zdrowia i bezpieczeństwa!!!

Sprawą tą powinien zainteresować się nie tylko Polski Prokurator, ale również Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu!!!!

pavv
pavv
6 lat temu

[quote name=”…”]Jeszcze się usiłuje podnosić koszty, że odechciewa się tej segregacji.[/quote]

Po ostatnich podwyżkach ja segregowanie ograniczyłem do butelek plastikowych, butelek szklanych i makulatury.

theon
theon
6 lat temu

[quote name=”on”]co ten nasz 😆 😆 taki jakiś mizerny? Wojtek mu obiadku nie przyniósł ? odkąd wybuchła śmieciowa afera koledzy już się na facebooku nie znają. Zupełnie jak struś wpierdzielił głowę w piasek (tym razem śmieci) i udaje, że to nie on.[/quote]
O, bajka taka mi się przypomniała, Jak Wojtek został strażakiem 😆 😆 😆

Druid
Druid
6 lat temu

Co za brednie już mnie mdli jak codziennie czytam co innego.

on
on
6 lat temu

co ten nasz starosta taki jakiś mizerny? Wojtek mu obiadku nie przyniósł ? odkąd wybuchła śmieciowa afera koledzy już się na facebooku nie znają. Zupełnie jak struś wpierdzielił głowę w piasek (tym razem śmieci) i udaje, że to nie on.

pszczólka maja
pszczólka maja
6 lat temu

[quote name=”xxx”]starosta do dymisji. Brawo wójt – szacun[/quote]
Jak to do dymisji??? Przecież on ma misję od Boga! 😀 Misję ratowania naszego powiatu! 🙂

Ryszard Ochucki
Ryszard Ochucki
6 lat temu

, … – Teraz koszty już nie grają roli… : – chłop jest skąpy z natury ale jak już ma gest, to ma ! 😀

Młody
Młody
6 lat temu

„Teraz koszty już nie grają roli. … zaznacza starosta Paweł Piasny.”

a powinny bo to przecież pieniądze niejednokrotnie ubogich podatników, no chyba że starosta z własnej kieszeni je pokrywa …

Żania
Żania
6 lat temu

A ja chciałam zapytać gdzie jest właściciel firmy, która prowadziła tę działalność ? Czy nikt nie odpowie za takie składowanie odpadów, nikt (oprócz mieszkańców) nie poniesie kosztów uprzątnięcia tego ? Czyli ktoś zarobił, a teraz niech reszta ponosi koszty ?

theon
theon
6 lat temu

Chciałem coś napisać ale mi się odechciało, poza tym miny na zdjęciach starczą za komentarz 😉

...
...
6 lat temu

Tylko całkowita 100 %- towa segregacja w celu odzysku wtórnego ma w XXI wieku sens. Bez względu na koszty.
A na tych zdjęciach z tego wysypiska było widać, że tam było wymiksowane wszystko z wszystkim. Wygląda to, że to co to co jedni segregują i tak trafia do jednego wysypiska. Jeszcze się usiłuje podnosić koszty, że odechciewa się tej segregacji. Kwadratura koła. Czy jest sens ścigać ludzi za palenie byle czego, jak i tak to zostaje spalone? I to w takiej dawce, niczym czynny krater wulkanu. Piszę tak bo wiemy wszyscy, że to było celowe działanie.

Zenek
Zenek
6 lat temu

[quote name=”xxx”]starosta do dymisji. Brawo wójt – szacun[/quote]
Szanowni mieszkańcy Osady NIE podniecajcie się i Nie denerwujcie się bo obiecanki cacanki też jak zwykle cały czas lecą bo trzeba kieszenie kasą naładować ile się tylko da,a rączka całej ekipy,bandy łobuzów rączkę jak zwykle dalej myje.

xxx
xxx
6 lat temu

starosta do dymisji. Brawo wójt – szacun

słowa, słowa,słowa
słowa, słowa,słowa
6 lat temu

panowie się spotkali kawkę wypili, soczkami poprawili, pogawędzili i …….3dni minęło. Oby do emerytury,nawet tej wydłużonej do 70.