zus

Chrzanowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze emerytury dla osób, które skorzystały z obniżonego wieku emerytalnego. Od 1 października 2017 r. weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, mężczyzn 65 lat. W województwie małopolskim takich osób, które będą mogły skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego i przejść na emeryturę w IV kwartale 2017 r. jest ponad 48 tysięcy. Z chrzanowskiego 6 950 uprawnionych. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc pierwsze wnioski składano już 1 września br. 

W województwie małopolskim przyjęto ponad 15 tys. wniosków emerytalnych, z czego w chrzanowskim oddziale ZUS ponad 3 tysiące. W ciągu pierwszych dni października załatwiono już 1158 wniosków z tytułu obniżenia wieku emerytalnego. Wydano pierwsze decyzje, ruszyły pierwsze wypłaty. Na 6 października br. wypłacono 1043 emerytury. Kolejne transze wypłat dla nowych świadczeniobiorców już wkrótce.

Pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść w dowolnym momencie, oczywiście warunkiem jest ukończenie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę emerytury w zależności od momentu, który sami wskażemy. Możemy uniknąć rozczarowania jakie może nas spotkać po otrzymaniu decyzji o przyznaniu świadczenia z ZUS. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura. Dziś jest to około 8 proc. za każde 12 miesięcy. Bądźmy pewni swojej decyzji, bo podejmujemy ją tylko raz.

p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce Bożena Bielawska

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze