trawa czarna1

W ubiegłym tygodniu na olkuskim stadionie, który wchodzi w skład kompleksu OSW Czarna Góra rozpoczęły się prace związane z usuwaniem trawy. To pierwszy punkt generalnego remontu całej bazy rekreacyjno-sportowej na tym terenie, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Do września przyszłego roku za ponad 14 milionów złotych kompleks ma całkowicie zmienić swoje dotychczasowe oblicze.

Długo trzeba było czekać na wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty, ale w końcu udało się. Z początkiem ubiegłego tygodnia rozpoczęły się prace związane z remontem Czarnej Góry. Na pierwszy ogień zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami poszła murawa stadionu, która po zdjęciu i zrolowaniu, trafiła do szkół i klubów sportowych zainteresowanych jej przyjęciem. W ten sposób zadbana trawa zyskała drugie życie.

trawa czarna

W następnych tygodniach można spodziewać się już znacznie większego zakresu prac, bo i projekt rewitalizacji jest bardzo ambitny. Oprócz zbudowania od podstaw nowego boiska do piłki nożnej z naturalną nawierzchnią, roboty obejmą również budowę oświetlonego boiska treningowego ze sztuczną murawą. Do tego bieżnia z prawdziwego zdarzenia, inne elementy stadionu lekkoatletycznego, ciągi pieszo-rowerowe oraz mała infrastruktura z placem zabaw i siłownią zewnętrzną w ramach zagospodarowania parku dla aktywnych mieszkańców.

Wykonawcą rewitalizacji Czarnej Góry jest firma PW GRETASPORT Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej. Inwestycja wyceniona na 14 517 044,55 zł brutto ma zostać oddana do użytku w połowie września 2020 roku. Kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi aż 9 188 421,30 zł. Pozostałą kwotę gmina Olkusz wygospodaruje ze swojego budżetu.

Szczegółowy zakres prac przy rewitalizacji Czarnej Góry:

Boisko główne z naturalną nawierzchnią
W ramach przebudowy boiska z nawierzchnią trawiastą usunięta zostanie warstwa humusu z drenażem i nawierzchnia żużlowa, częściowo zlikwidowane zostaną także sieci uzbrojenia terenu. Dodatkowo w planach jest wykonanie podbudowy oraz utworzenie nawierzchni z ziemi organicznej, instalacja odwodnienia boiska i instalacja wodociągowa. Wymienione zostaną dotychczasowe bramki do piłki nożnej oraz ławki rezerwowych, a przy boisku staną maszty oświetleniowe. Dotychczasową trybunę betonową zastąpi nowa – przenośna, z plastikowymi siedziskami. Docelowo obiekt po remoncie ma mieć wymiary 110×70 metrów.

Boisko ze sztuczną nawierzchnią
Obiekt o wymiarach 100×60 metrów z syntetyczną, licencjonowaną nawierzchnią zostanie wyposażony w piłkochwyty, ławki dla zawodników rezerwowych i maszty z oświetleniem.

Bieżnia i inne elementy stadionu lekkoatletycznego
W bezpośrednim sąsiedztwie boiska głównego zgodnie z wymaganiami PZLA powstanie nowoczesna 400-metrowa bieżnia okrężna z syntetyczną nawierzchnią Full Pur, skocznie do skoku wzwyż, skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku.  Powstanie także rzutnia do pchnięcia kulą oraz rzutów dyskiem i oszczepem. Nie zabraknie też rowu z wodą do biegów z przeszkodami.

Park
Rewitalizacja oprócz obiektów sportowych obejmie również miejscowy park. Zgodnie z projektem wytyczone zostaną nowe i zmodernizowane już istniejące ciągi pieszo-rowerowe. Znajdzie się miejsce na plac zabaw, siłownię zewnętrzną i altany. Cały teren zostanie oświetlony i zabudowany małą architekturą.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Leśniczanka niestety nie będzie odbudowana.