Powiat

Pod koniec października opublikowane zostały wyniki XVII edycji Ranking Samorządów dziennika „Rzeczpospolita”. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim okoliczne miejscowości.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to jedno z wielu  zestawień, próbujących ocenić  kondycję samorządów w naszym kraju. Jest on publikowany od 17 lat, a jego zasady ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W skład Kapituły wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Jak informują twórcy rankingu, ma on weryfikować skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. 

W tym roku spośród 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich po raz kolejny zwycięzcą okazała świętokrzyska gmina Morawica. W kontekście okolicznych samorządów bardzo wysoko uplasowało się Bukowno. Miasto, z wynikiem na poziomie 75,23 punktów, „wskoczyło” na 15 pozycję. Wolbrom zdobył 41,30 punktów i „wylądował” na pozycję numer 415. Olkusz uplasował się zaś na miejsce 524. Srebrne miasto uzyskało tym razem 38,87 punkty.

W kategorii 1523 gmin wiejskich laur zwycięzcy przypadł podkrakowskiej gminie Wielka Wieś. Z perspektywy naszego powiatu najlepszy wynik uzyskała Gmina Bolesław (189 miejsce, 37,24 punktów). Klucze w tym roku zdobyły 33,13 punkty i zajęły 355 miejsce. Gmina Trzyciąż, z wynikiem na poziomie 30,76 punktów, uplasowała się na 556 miejscu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze