sdm krakow logo

Niespełna cztery tygodnie pozostały do przyjazdu do Olkusza i okolicznych miejscowości pielgrzymów, biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży. Liczba pątników zmniejszyła się z ponad 400 do 269. Pewni możemy być tego, że przez kilka dni gościć będziemy u siebie przybyszów z najróżniejszych stron świata.

Przypomnijmy, że pielgrzymi dotrą do Olkusza i w jego najbliższe okolice w środę, 20 lipca. Sporą grupę pątników stanowić będą Włosi, choć oprócz nich możemy spodziewać się osób z Afryki – Ghany, Bostwany i Burundi, czy Azji – Malezji i Indii. Wszyscy spędzą u nas pięć dni. Dla gości diecezjalny komitet organizacyjny ŚDM przygotował dwa zorganizowane wyjazdy. Pierwszy z nich zakłada wizytę w Oświęcimiu i zwiedzanie muzeum Auschwitz. Będzie to spore przedsięwzięcie logistyczne, bowiem z całej diecezji wyjedzie 51 autokarów, a także specjalny pociąg. Autobusy zabierające pielgrzymów do Oświęcimia odjadą także z Olkusza. Drugim ważnym punktem obchodów Dni w Diecezji w ramach ŚDM 2016 będzie krótka piesza pielgrzymka na Jasną Górę. – Spotkamy się we Wrzosowej i stamtąd przejdziemy kilkanaście kilometrów pod jasnogórskie wały. Pielgrzymi zostaną powitani przez biskupa Grzegorza Kaszaka i ojców Paulinów, tak jak się to dzieje podczas każdej pieszej pielgrzymki do Częstochowy – zapewnia ks. Marek Bigaj z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i zarazem szef corocznej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Najważniejszym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie jednak spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu, w sobotę 23 lipca o godz. 17.30. Uczestniczyć w nim będą również wszyscy pątnicy przebywający w naszym dekanacie. Dzień później, a więc w niedzielę 24 lipca niejako na pożegnanie, w Rabsztynie odbędzie się piknik, na którym zaprezentują się zespoły muzyczne działające przy olkuskich parafiach, a próbkę swoich możliwości dadzą też pielgrzymi. Będzie to dzień dekanalny.

Według ostatnich danych do całej diecezji w 53 grupach i z 29 krajów przyjedzie łącznie 3113 osób, wśród nich 10 biskupów oraz około 60 księży. Liczby te mogą się jeszcze zmienić, ale jak zapewniają przedstawiciele kurii, ewentualne zmiany będą już jedynie kosmetyczne. Podobnie jak w Olkuszu, tak i w skali całej diecezji, największą grupę, stanowić będą pątnicy z Italii. Obok nich pojawią się m.in. Hiszpanie i Maltańczycy oraz spora grupa mieszkańców Azji i Afryki.

Po pierwszych pięciu dniach pobytu u rodzin, wszyscy udadzą się w stronę Krakowa, gdzie przeżywać będą już oficjalne obchody Światowych Dni Młodzieży razem z Papieżem Franciszkiem. W niedalekich Jerzmanowicach powstanie na ten czas specjalny kampus, który będzie miejscem noclegowym dla tysięcy przyjezdnych. Niektórzy spać będą również w olkuskich szkołach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
enigma1952
enigma1952
8 lat temu

[quote name=”DO Hugo Knote”][quote name=”Hugo Knote”][quote name=”pavv”]Drobne sprostowanie. Prawidłowa nazwa to nie Światowe Dni Młodzieży, a ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY KATOLICKIEJ. Katolików na świecie jest zdecydowana mniejszość!
Jedyny plus to taki, że obroty knajp i sklepów monopolowych wzrosną.[/quote]
Mam nadzieję, że i prezerwatyw nie zabraknie?[/quote]
Ksiądz nie przepada za prezerwatywami tylko bez prezerwatyw .Masz przykład rzecznika ks.Tomasza i im więcej dzieci to dla księdz(ż)y woda na młyn bo są chrzciny co ochota ale dają już 400 zł a nawet więcej za chrzciny,dalej masz komunię,bierzmowanie,śluby,pogrzeby i to jest kasa na spoko-maroko,a w między czasie bardzo wiele imprez.[/quote]
To wszystko „sinto prowda”.

DO Hugo Knote
DO Hugo Knote
8 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”pavv”]Drobne sprostowanie. Prawidłowa nazwa to nie Światowe Dni Młodzieży, a ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY KATOLICKIEJ. Katolików na świecie jest zdecydowana mniejszość!
Jedyny plus to taki, że obroty knajp i sklepów monopolowych wzrosną.[/quote]
Mam nadzieję, że i prezerwatyw nie zabraknie?[/quote]
Ksiądz nie przepada za prezerwatywami tylko bez prezerwatyw .Masz przykład rzecznika ks.Tomasza i im więcej dzieci to dla księdz(ż)y woda na młyn bo są chrzciny co ochota ale dają już 400 zł a nawet więcej za chrzciny,dalej masz komunię,bierzmowanie,śluby,pogrzeby i to jest kasa na spoko-maroko,a w między czasie bardzo wiele imprez.

Pytanie na śniadanie
Pytanie na śniadanie
8 lat temu

Czyli, że już pielgrzymi nie chcą do nas przyjeżdżać? Początkowo miało przyjechać około 430 osób a teraz już tylko 250. O matko, ten Olkusz robi się jak czarna Afryka.

Inter
Inter
8 lat temu

Na woodstocku najlepsze narkotyki były na przystanku jezus…zioła mieli rewelacyjne:) Do tego laski wręcz same właziły do namiotów, Jadąc na woodstock wbijać na przystanek jezus….tam jest zabawa i nikt, nie obsmaruje was w telewizji, bo woodstock jest zły, ale przystanek jezus….w życiu:)! Podejrzewam, że ci z powyższej imprezy nie będą gorsi, bo kto chodzi na takie imprezy w młodym wieku na trzeźwo?! Właśnie!

enigma1952
enigma1952
8 lat temu

[quote name=”pavv”]Drobne sprostowanie. Prawidłowa nazwa to nie Światowe Dni Młodzieży, a ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY KATOLICKIEJ. Katolików na świecie jest zdecydowana mniejszość!
Jedyny plus to taki, że obroty knajp i sklepów monopolowych wzrosną.[/quote]
Mam nadzieję, że i prezerwatyw nie zabraknie?

pavv
pavv
8 lat temu

Drobne sprostowanie. Prawidłowa nazwa to nie Światowe Dni Młodzieży, a ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY KATOLICKIEJ. Katolików na świecie jest zdecydowana mniejszość!
Jedyny plus to taki, że obroty knajp i sklepów monopolowych wzrosną.