Działalność wolbromskiego Środowiskowego Dom Samopomocy przy ul. Skalskiej, w którym dzienną opiekę i zajęcia aktywizujące otrzymują osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami w związku z decyzją Wojewody zostaje zawieszona z dniem 16 października br. Identycznie jest praktycznie we wszystkich dziennych ośrodkach wsparcia, jak warsztaty terapii zajęciowej, świetlice Senior+ i inne publiczne placówki o podobnym profilu działalności.

– W związku z decyzją, którą otrzymaliśmy od Wojewody zawieszamy naszą zwykłą pracę w ośrodku, ale nie oznacza to, że pozostawajmy naszych uczestników samym sobie – podkreśla kierownik ŚDS w Wolbromiu Agnieszka Tabor. – Przygotowujemy scenariusze na różne okoliczności, wykorzystując w tym celu również doświadczenia z pierwszej połowy tego roku, kiedy ogłoszono nasz pierwszy lockdown. Ponieważ znamy warunki życia i sytuację  rodzinną naszych podopiecznych, a także dużo rozmawialiśmy z nimi na temat aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej, wiemy kto może potrzebować większej lub mniejszej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Znają kontakt do nas, gdyby potrzebowali pomocy w zakupach, zdobyciu koniecznych leków, a nawet mają możliwość korzystania z pomocy psychologicznej. W razie czego dysponujemy samochodem i środkami komunikacji. Wszystko po to, by nie czuli się porzuceni w sytuacji zagrożenia – wyjaśnia kierowniczka placówki.

Podmioty typu ŚDS mają być zamknięte do odwołania, czyli do momentu, kiedy nakaz zostanie odwołany, a przebywanie podopiecznych w ośrodkach nie będzie zagrażało bezpośrednio ich zdrowiu i życiu.

W decyzji Wojewody Małopolskiego nakazującej czasowe ograniczenie działalności na terenie całego województwa placówek dziennego wsparcia, głównie dla osób starszych jest uzasadnione koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych.

Jak możemy zaobserwować, sytuacja epidemiologiczna się pogarsza, w samym Wolbromiu ogniska COVID-19 odnotowano już w szkole, Urzędzie Miasta i Gminy oraz w ośrodku zdrowia przy ul. Skalskiej. W tej sytuacji warto stosować się do zaleceń służb sanitarnych i przestrzegać podstawowych zasad współżycia społecznego. Warto też nie zapominać, że dziś pomocy potrzebuje być może nasz sąsiad, a jutro?… Bądźmy dla siebie życzliwi i solidarni!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze