Powiat

Pomimo licznych apeli i akcji profilaktycznych dotyczących oszustów i ich metod działania, do Policji wciąż docierają informacje o wyłudzeniach dokonywanych na osobach starszych. Celem przestępców jest szybkie wzbogacenie się. Nie mają więc oni żadnych skrupułów i wykorzystują sytuację związaną z pandemią. Jak nie stać się ofiarą oszustwa? – radzą olkuscy policjanci.

Przestępcy często oszukują starsze osoby, podając się za kogoś bliskiego, urzędnika państwowego, czy akwizytora. Podstępem  „grają” na emocjach i wywierają na seniorach presję, aby wyłudzić od nich oszczędności. W Małopolsce ostatnio oszuści stosują także nową metodę – informują, że członek rodziny jest w szpitalu chory na koronawirusa i potrzebny jest zakup kosztownej szczepionki. Tym sposobem w Krakowie została oszukana 75-latka. Kobieta odebrała telefon od rzekomej „wnuczki”, która powiedziała, że „mama leży w szpitalu w stanie krytycznym z powodu zakażenia koronawirusem”. Fałszywa wnuczka poinformowała również o możliwości wyleczenia „mamy” i zakupie szczepionki za 30 tysięcy Euro. Oszustka powiedziała, że po pieniadze zgłosi się syn ordynatora ze szpitala. Kiedy do mieszkania zapukał mężczyzna, nieświadoma przestępstwa 75-latka,  przekazała mu 28 tysięcy złotych.

Policjanci przypominają o najczęstszych metodach działania oszustów:

– „Metoda na wnuczka”:  oszust podaje się za członka rodziny i informuje, że pilnie potrzebuje gotówki na spłatę pożyczki, operację dla chorego dziecka, zakup auta w okazyjnej cenie lub chce zapłacić odszkodowanie osobie, którą np. potrącił na przejściu dla pieszych.

– „Metoda na policjanta”: oszust podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP. Informuje, że rozpracowuje szajkę oszustów, którzy właśnie zaatakowali konto bankowe seniora i wyprowadzają z niego pieniądze. Aby tego uniknąć, oszust żąda wypłaty lub przekazania  gotówki, która ma pomóc schwytać złodziei.

– „Metoda na pomoc społeczną”: oszust podaje się za pracownika opieki społecznej. Informuje właściciela mieszkania, że została przyznana specjalna zapomoga, tylko trzeba podpisać odpowiednie dokumenty i oświadczenia.

– „Metoda na akwizytora”: oszust podaje się za sprzedawcę rewelacyjnych produktów, w szczególności medycznych, które uzdrawiają i pomagają we wszystkich schorzeniach. Właściciel mieszkania, który zaprasza akwizytora do siebie, może liczyć wyłącznie na zakup drogiego i bezużytecznego towaru.

– „Metoda na urzędnika”: oszust podaje się za pracownika gazowni czy administracji, który przedstawia sfałszowane dokumenty niedopłaty za media czy też zaliczek na wymianę liczników, a potem pobiera w gotówce wysoką opłatę.

– „Metoda na rurę”: oszust podaje się za pracownika administracji. Informuje właściciela mieszkania, że zalewane jest mieszkanie sąsiadów, wobec czego należy wykonać kontrolne sprawdzenie szczelności rur w pomieszczeniach.

– „Metoda na szklankę wody”: oszust puka do drzwi domu, mieszkania i prosi o pomoc, ponieważ musi szybko zażyć lekarstwa, ale bez wody nie jest w stanie tego zrobić. Właściciel mieszkania zaprasza oszusta do siebie i zanim zdąży napełnić szklankę wodą, traci schowane w szafie lub komodzie pieniądze i wartościowe rzeczy;

– „Metoda covidowa”: oszust podaje się za przedstawiciela wyspecjalizowanej firmy, która nieodpłatnie dokonuje dezynfekcji domów i mieszkań.

Należy pamiętać, że pracownicy instytucji zawsze z wyprzedzeniem informują o swoich wizytach, zwłaszcza o przeglądach instalacji wentylacyjnych, elektrycznych i gazowych. Metody oszustów wciąż są modyfikowane. Pandemia jest także czasem, w którym  oszuści działaj równie intensywnie.

PAMIĘTAJ !

– Przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego…

– Zachowaj ostrożność, gdy odbierasz telefon od osoby podającej się za krewnego lub znajomego będącego w potrzebie finansowej. Nie daj się ponieśc emocjom.

– Nigdy nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz i nie przekazuj im pieniędzy.

– Policja nigdy nie prosi o przekazanie oszczędności,- nigdy też nie informuje o przeprowadzanych tajnych akcjach przez telefon.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze