Już od października ruszą wszystkie cztery uniwersytety dla seniorów, które od kilku lat aktywnie działają ma terenie powiatu olkuskiego. Zainteresowanie taką formą zgłębiania wiedzy nie słabnie, a oferta poszczególnych uniwersytetów rokrocznie jest coraz bogatsza. Każdy z uniwersytetów ma swoich stałych słuchaczy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do studenckiej braci dołączyć w tym roku. Spotkania w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku są niepowtarzalną okazją nie tylko do zdobywania nowych umiejętności, ale przede wszystkim – nowych przyjaźni. Oferta każdego z uniwersytetów jest na tyle urozmaicona, że każdy znajdzie coś, co odpowiada jego zainteresowaniom. „Przegląd Olkuski” zebrał najważniejsze informacje dotyczące każdej z placówek, co pomoże podjąć decyzję.

 

BUKOWNOou bukowno

Przy bukowieńskim Domu Kultury działa Uniwersytet Otwarty, nad którym patronat objął Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. W ramach Uniwersytetu przewidziano w tym roku zajęcia teoretyczne i warsztatowe. Wiedzę z zakresu historii, kultury, medycyny, techniki czy też turystyki seniorzy zdobywać będą na wykładach co drugi wtorek o godzinie 17:00. Zapraszane będą znane osobistości ze świata nauki i kultury, a także lokalne autorytety z różnych dziedzin. Dodatkowo przewidziano kilka warsztatów, między innymi: język angielski, nordic walking, aerobik, pracownię komputerową czy tai chi. – W planach mamy również organizację wielu dodatkowych atrakcji, jak choćby wyjazdy do teatrów, imprezy plenerowe i integracyjne, wycieczki i spotkania. Serdecznie zapraszamy nowych studentów oraz tych, którzy już zdążyli zaprzyjaźnić się z naszym Uniwersytetem – zachęca Ewa Stachurska, koordynatorka Uniwersytetu Otwartego w Bukownie. Wykład inauguracyjny odbędzie się 2 października o godzinie 17:00, a zapisywać można się do 29 września w Domu Kultury w Bukownie. Opłata za semestr wynosi 25 zł, a za miesięczny udział w wybranych przez siebie warsztatach trzeba wnieść opłatę od 15 do 40 zł, w zależności od wybranych zajęć. Dodatkowych informacji udziela koordynatorka UO pod numerem tel. 32 642 19 38.

KLUCZE

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kluczach działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury od 2006 roku.. Uczęszczają do niego mieszkańcy Klucz i okolicznych miejscowości. Patronat naukowy sprawuje Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Tegoroczna rekrutacja zakończy się 28 września. Oferta kierowana jest do osób, które ukończyły 50 lat i nie pracują, a swój wolny czas chciałyby przeznaczyć na dalszą naukę. – W roku akademickim 2012/2013 będzie kontynuowany  program edukacyjny, oparty na holistycznej idei, której celem jest pielęgnacja ciała, umysłu i ducha, związany z  profilaktyką zdrowotną, promocją zdrowia oraz aktywną edukacją na rzecz zdrowego stylu życia, ponieważ aktywność intelektualna i fizyczna daje  gwarancję sprawności i pogody ducha – mówi Zuzanna Kocjan, koordynatorka kluczewskiego UTW.  Rok akademicki będzie składał się z dwóch semestrów: jesienno-zimowego i wiosennego. Słuchacze powinni wnieść opłatę semestralną, która w przypadku słuchaczy z gminy Klucze wynosi 40 zł, a od osób spoza gminy –jest to kwota 50 zł. Dodatkowo nowi słuchacze muszą wnieść opłatę wpisową w kwocie odpowiednio 10 i 20 zł. Zapisać można się do dnia 28 września 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 17.00 w biurze Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach u koordynatora UTW –  tel. 32 642 84 02.

OLKUSZoutw olkusz

Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który jest pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadzi zajęcia w cyklu dwuletnim i w tym roku nie ma zapisów. Organizatorzy informują jednak, że należy pytać o wolne miejsca, bo może zdarzyć się tak, że ktoś zrezygnuje z uczestnictwa w UTW i takie miejsce się zwolni dla nowego słuchacza. Na olkuski UTW uczęszcza obecnie 212 studentów. Wykłady odbywają się co drugi czwartek o godz. 17:00, a częstymi gośćmi są znane osobistości ze świata nauki. Wykład inauguracyjny jest przewidziany na 11 października. W tym dniu będzie można wybrać fakultety, na jakie chce się chodzić. A wybór jest duży: języki angielski i niemiecki, pracownia komputerowa, malarstwo i rysunek, basen, gimnastyka rehabilitacyjna, fotografia, taniec towarzyski i tai chi. W ramach UTW działa znany już olkuszanom chór, a planowane jest utworzenie sekcji teatralnej. Opłata za semestr wynosi 30 zł, a udział w każdym z fakultetów wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 20 zł. – Wszystkie zajęcia odbywają się w małych grupach, więc każdy ma komfort pracy. Dla naszych słuchaczy organizujemy również spotkania integracyjne i rozrywkowe, a także rozmaite wycieczki – zachęca Zdzisława Gardeła, odpowiedzialna za sprawy organizacyjne na UTW. Słuchacze mają możliwość kupienia zniżkowych biletów na imprezy organizowane przez MOK. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 32 643 15 39.

WOLBROM

Wolbromski Dom Kultury po raz ósmy organizuje zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty”. Przeciętnie w ciągu roku akademickiego na wspólnych zajęciach spotyka się 70 seniorów. Wykład inauguracyjny odbędzie się 2 października i wtedy będzie można zapisać się na nowy semestr. Organizatorzy przewidzieli w tym roku zajęcia teoretyczne i warsztatowe. Dwa razy w miesiącu będą odbywać się wykłady otwarte z różnych dziedzin – od historii, mody, medycyny po kulturę. Oprócz tego seniorzy będą mogli rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności w zajęciach grupowych. W tym roku będą to: joga, aerobik, zajęcia w ramach chóru, basen i język angielski. Opłata za semestr nauki wynosi 25 zł na semestr. Płatne są również poszczególne zajęcia i jest to przeciętnie koszt 5-6 zł. Wszelkich informacji udzielają koordynatorzy UTW w Domu Kultury w Wolbromiu lub pod numerem tel. 32 644 13 41.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ciemnogrodzianin
ciemnogrodzianin
10 lat temu

[quote name=”Stały student”]Świynto prowda, świynto prowda.Jakby nie było kryzysu moralnego, to nie byłoby także ekonomicznego[/quote]
Ciemnogród jest sprawcą tych kryzysów :(.

Stały student
Stały student
10 lat temu

Świynto prowda, świynto prowda.Jakby nie było kryzysu moralnego, to nie byłoby także ekonomicznego

tubylec
tubylec
10 lat temu

[quote name=”Stały student”]Dlaczego wykłady mają sie odbywać w olkuskim UTW co drugi czwartek,a nie jak dotychczas co czwartek.Może to pomyłka w artykule.[/quote]
Kryzys moralny, Panie, kryzys 🙂

Stały student
Stały student
10 lat temu

Dlaczego wykłady mają sie odbywać w olkuskim UTW co drugi czwartek,a nie jak dotychczas co czwartek.Może to pomyłka w artykule.