senior roku2014

Trwa nabór kandydatów do tytułu Seniora Roku w ramach X Małopolskiego Plebiscytu „Poza Stereotypem – Senior Roku 2015”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. W poprzedniej edycji konkursu triumfował 74-letni olkuszanin Andrzej Sulich.

Plebiscyt „Poza Stereotypem – Senior Roku” promuje i nagradza aktywnych seniorów, którzy nie zwracając uwagi na upływający czas, realizują swoje pasje, dają najlepszą cząstkę siebie innym oraz na nowo kreują otaczającą ich rzeczywistość.

Według regulaminu osoby zgłaszane do udziału w plebiscycie powinny być liderami społeczności lokalnej, aktywnie działać w organizacji pozarządowej, klubie seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku itp., bezinteresownie angażować się w pomoc innym oraz swoją postawą udowadniać, że można działać z pasją bez względu na wiek. Ponadto kandydat musi być mieszkańcem województwa małopolskiego i najważniejsze – mieć skończone 60 lat.

– Tytuł Seniora Roku to ogromne wyróżnienie. Nigdy nie myślałem nawet, że ktoś może mnie zgłosić do takiej nagrody, a co dopiero, że okażę się najlepszy – mówił w październiku ubiegłego roku Andrzej Sulich, matematyk pasjonata, który swoim talentem od lat zaraża młodsze pokolenia. Do konkursu został zgłoszony przez Klub Sportowy Flika, a jego rekomendacja sprawiła, że jurorzy nie mieli wątpliwości, przyznając tytuł pochodzącemu z Łojek, a od ponad pół wieku mieszkającemu w Olkuszu 74-latkowi.

Historia Andrzeja Sulicha pokazuje, że lokalne środowisko seniorów ma duży potencjał. Często żmudna, choć skrywana praca na rzecz innych, może jednak w końcu zostać doceniona przez szersze grono osób. Teraz wykazać muszą się organizacje trzeciego sektora, podmioty kościelne, jednostki pomocy społecznej, instytucje kultury, a także administracja publiczna. To właśnie tym podmiotom przysługuje prawo zgłaszania kandydatów do miana Seniora Roku 2015.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września 2016 r. o godz. 16.00. O przyjęciu wniosków decyduje data stempla pocztowego. Nadesłane dokumenty oceniać będzie kapituła plebiscytu, powołana przez jego organizatora. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostaną dwie osoby, przyznane też zostaną maksymalnie trzy wyróżnienia honorowe. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi do końca października br. Zwycięzcy na uroczystej gali otrzymają pamiątkowe statuetki, nagrody rzeczowe, a ich sylwetki zostaną zaprezentowane w mediach.

Szczegółowy regulamin plebiscytu dostępny jest tutaj. Więcej informacji można także uzyskać pod numerem telefonu (12) 422 06 36 wew. 21 lub drogą mailową: jmanka@rops.krakow.pl.

Fot. Archiwum redakcji. Na zdjęciu Senior Roku 2014 Andrzej Sulich z przedstawicielkami KS Flika.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze