1

„Pustynna Oaza” – tak nazywa się powstały w Chechle Dzienny Dom Seniora. To już drugie takie miejsce dla starszych mieszkańców w gminie Klucze.

Placówka mieści się przy boisku przy ul. Leśnej. Na jej powstanie gmina pozyskała 300 tys. złotych z Programu Wieloletniego „Senior +” na lata 2015-2020 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Głównym celem programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie liczby miejsc w placówkach „Senior +”.

2

Projekt został złożony przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach. Zgodnie z założeniami, prace budowlane wykonała gmina. W gruntownie zmodernizowanym obiekcie, z którego kiedyś korzystali sportowcy, teraz swoje miejsce mają seniorzy. Będą tu mogli korzystać z usług rehabilitanta, terapeuty, psychologa, radcy prawnego. Na mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat, czeka szereg różnego rodzaju zajęć, a co najważniejsze będą mogli wspólnie spędzać czas. Jak zapewnia gmina, przewiduje się również możliwość transportu uczestników z i do miejsca zamieszkania.

– Mam nadzieję, że Dom Seniora będzie służył mieszkańcom jak najdłużej. Wspierając tę inicjatywę okazujemy szacunek i wdzięczność seniorom za to, co dla nas robili. Słowa podziękowania kieruje do zespołu Ośrodka Pomocy Społecznej, który zarządza tym projektem, za wkład pracy, aby ten dom mógł powstać – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień podczas oficjalnego otwarcia placówki.

3

Na inauguracji „Pustynnej Oazy” nie zabrakło najważniejszych gości, czyli seniorów. Wśród nich był najstarszy mieszkaniec Chechła, 103-letni Stanisław Kulawik. Zaproszeni goście zwiedzili placówkę, która poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ks. dziekan Marek Szeląg. 
– Życzę Państwu, abyście mogli realizować tu swoje pasje, marzenia i spotykać się ze sobą. Kiedy rozmawiałem z seniorami w innej gminie w podobnej placówce, zawsze podkreślali, że dzięki takiemu miejscu nieraz po dwudziestu, trzydziestu latach mogą się nareszcie spotkać, powspominać minione lata i spędzać razem czas. Życzę, aby również tak było tutaj, w Chechle – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

4

Kilka tygodni temu podobną placówkę otwarto w Jaroszowcu. Trzeci w gminie Klucze Dzienny Dom Seniora, na którego uruchomienie dofinansowanie pozyskała Spółdzielnia Socjalna „Opoka”, powstanie w byłej siedzibie urzędu w Kluczach. – Gmina Klucze jest prekursorem polityki senioralnej w naszym powiecie, z takiego samorządu można brać przykład. Gratuluję władzom gminy działań podejmowanych na rzecz starszych mieszkańców – mówił wicestarosta Bogumił Sobczyk.

Zwieńczeniem uroczystości były artystyczne występy w wykonaniu przedszkolaków i uczniów z Chechła. Najmłodsi mieszkańcy przygotowali też dla wszystkich upominki.

5

6

7

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
lulek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lulek
lulek

Kto jest podmiotem foto- reportażu?
Użytkownicy powinni być, :-*
a nie „gadacze czy przecinacze”. 🙁