logo lgd olkusz

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Dla Obszarów Wiejskich Gminy Olkusz” czeka na zainteresowane osoby bądź organizacje, które mają pomysł na rozwój sołectw. Stosowne wnioski dotyczące budowy infrastruktury czy organizacji imprez dla lokalnej społeczności można składać już za kilka dni. Do rozdysponowania pozostało ponad 400 tys. złotych. To ostania szansa na skorzystanie z unijnych środków na tzw. małe projekty.

Stowarzyszenie od ośmiu lat pozyskuje środki z Unii Europejskiej, które mogą być wykorzystane na rozwój olkuskich sołectw. Wielu mieszkańców gminy Olkusz może nawet nie wiedzieć, że korzysta z obiektów sfinansowanych z takich dotacji. Na początku działalności, w latach 2006 – 2008, LGD korzystając z posiadanych wówczas środków unijnych przygotowało m. in. dokumentację techniczną dla obiektów na terenach wiejskich. W ramach współpracy dokumentacja została przekazana gminie Olkusz, która przy jej wykorzystaniu wybudowała boisko w Osieku oraz plac zabaw w Kosmolowie. Zmodernizowano również boisko w Zedermanie, dom kultury w Bogucinie Małym czy remizę w Gorenicach, a także poddano termomodernizacji szkoły podstawowe w sołectwach.

Członkowie LGD stworzyli w 2008 roku aktualnie obowiązującą Lokalną Strategię Rozwoju, starając się w pewnym stopniu wskazać kierunki rozwoju terenów wiejskich. Kilka lat później w ramach programu „Odnowa i rozwój wsi” władze gminy pozyskały dofinansowanie z budżetu LGD w wysokości 450 tys. złotych. Za te pieniądze powstały place zabaw w Osieku i Wiśliczce, boisko w Zimnodole, sportowe szatnie w Gorenicach oraz Zedermanie. Zmodernizowano też boisko w Zawadzie, a także obiekty sportowe w Bogucinie Małym. Środki z budżetu LGD były też wykorzystywane w rozbudowie i modernizacji szlaków turystycznych na terenie gminy Olkusz.

Po unijne środki za pośrednictwem LGD sięgają też kluby sportowe czy ochotnicze straże pożarne. Dotacje niekoniecznie muszą być przeznaczane na infrastrukturę. W ostatnich latach z europejskiego budżetu współfinansowano m. in. imprezy sportowo – rekreacyjne, turniej wsi czy sportowe szkolenia.  – Prowadziliśmy także nabory w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Po te środki skutecznie sięgnęli nasi przedsiębiorcy lub rolnicy, zdobywając dotacje na piekarnię, warsztat samochodowy czy gabinet weterynaryjny – mówi prezes LGD Stanisław Chmist.

Wnioski na tzw. małe projekty można składać od 9 do 27 czerwca w biurze LGD przy ul. Szpitalnej 32 w Olkuszu. Na pojedynczy projekt można dostać maksymalnie 50 tys. złotych. Jeśli jedna osoba lub stowarzyszenie składa kilka wniosków, łączna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 200 tys. złotych. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.lgdolkusz.pl.  

Prezes LGD Stanisław Chmist zapowiada, że w nowym okresie finansowania 2014-2020 (który w praktyce będzie realizowany w latach 2016-2022) środki do rozdysponowania przez LGD będą według posiadanych informacji jeszcze większe niż obecnie. Nabór wniosków odbędzie się pod koniec przyszłego roku. Odpowiednie rozporządzenie regulujące kwestie zasad funkcjonowania Lokalnych Grup Działania do 2022 roku jeszcze się nie ukazało. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dziadek
dziadek
9 lat temu

[quote name=”Stanisław Chmist”]Ciekawy przykład „małego projektu” realizowanego z naszego budżetu został opisany w artykule „Przystanek Witeradów”:

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/aktualnosci/9899-2014-06-04-07-43-06%5B/quote%5D

taak, Witeradowi najbardziej publiczny gril potrzebny, zamiast chodników.
Na wsi to tradycja ogniska czy sobótki a nie grila na węgiel drzewny.
Dawnymi czasy Witeradów organizował niedzielne potancówki i to było fajne, nawet dla mieszczuchów. Może wrócićie do tej tradycji.

stanislaw.chmist
stanislaw.chmist
9 lat temu

Ciekawy przykład „małego projektu” realizowanego z naszego budżetu został opisany w artykule „Przystanek Witeradów”:

[url]http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/aktualnosci/9899-2014-06-04-07-43-06[/url]