lipskaspotkanie01

29 maja 2014 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz  czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Ewą Lipską – uznaną polską poetką i felietonistką. Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazje wysłuchać wierszy czytanych przez poetkę, a także brali udział w ciekawej dyskusji. Po spotkaniu zaś można było nabyć książki z autografem autorki.

Spotkanie odbyło się w ramach Programu DKK. Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

 

Ewa Lipska urodziła się i mieszka w Krakowie. Jej twórczość wyróżnia się podejmowaniem osobistych problemów cierpienia, bólu, lęku. Jej poezję cechuje krytycyzm wobec realiów życia, a jej wiersze charakteryzują się precyzją, opartą często na grze słów. Wybory jej wierszy ukazały się w około 40 obcojęzycznych wydaniach, w przekładach m.in. na niemiecki, angielski, francuski, duński, holenderskim, czeski, słowacki, węgierski, bułgarski, albański, serbski, szwedzki, hebrajski, kataloński, hiszpański.

Ewa Lipska debiutowała w 1967 roku tomem „Wiersze”, który wraz z poezją Rafała Wojaczka niejako zapowiadał nurt Nowej Fali. Poetka nie należała do żadnej z popularnych w tym okresie grup poetyckich i pomimo że jej twórczość wpisuje się w głos pokolenia, to pozostaje zjawiskiem osobnym i od lat konsekwentnie manifestuje swoją twórczą osobność.

Poetka jest członkiem PEN Clubu, a także Polskiej Akademii Umiejętności. W 1989 roku była jedną z założycielek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 90. przebywała w Wiedniu, pracując w polskiej ambasadzie, a także kierując Instytutem Polskim. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Brała udział w festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, Kanadzie, USA.
Pani Lipska jest laureatką wielu prestiżwych nagród. Otrzymała m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1973), nagrodę Polskiego PEN-Clubu (1992) i nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego (1993).

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze