Jaroszowiec Wiola Woźniczko

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że w Jaroszowcu powstaną 52 mieszkania na wynajem (z możliwością wykupu) w ramach spółki Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe SMS, do której przystąpiła gmina Klucze. Kto będzie tam mieszkał? Gdzie jeszcze w powiecie olkuskim budują tego typu lokale? – takie pytania dostajemy od naszych Czytelników. Przeczytajcie, co wiemy na dzień dzisiejszy.

Przypomnijmy, że głównym założeniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, z możliwością wykupu na własność. Do spółki przystąpiły samorządy z trzech regionów. Poza Kluczami to: Zawiercie, Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów oraz Krajowy Zasób Nieruchomości (państwowa osoba prawna).

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, każdy z samorządów na planowane inwestycje otrzyma po 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jak informuje gmina, to kwota na tworzenie spółki, a w części także na pokrycie kosztów związanych z powstaniem mieszkań, takich jak uzyskanie pozwoleń czy projekt. W maju wójt gminy Klucze Norbert Bień mówił, że gmina otrzyma jeszcze grant z Funduszu Dopłat na partycypację w budowie mieszkań o niskim czynszu. Dotacja ta pokryje do 35% kosztów inwestycji. W planach są 52 mieszkania o pow. ok. 54 metrów kwadratowych każde.

– We wrześniu zwrócę się do Rady Gminy Klucze o wniesienie aportem do spółki działek pod tę inwestycję. Działki są wycenione przez biegłego rzeczoznawcę na ponad 700 tys. złotych. Wtedy spółka będzie mogła ogłosić przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji i uzyskanie stosownych pozwoleń – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Jakie będą kryteria wynajmu? Na szczegóły trzeba jeszcze poczekać. – Założenie jest takie, aby najemcami były osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo, które nie maja tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości. Formuła jest bardzo podobna do Towarzystw Budownictwa Społecznego. Nabory będą prowadzone już na etapie realizacji inwestycji, gdyż od przyszłego najemcy może być wymagana partycypacja w kosztach budowy. Kryteria najmu określą same gminy. Gdyby pierwszy nabór się nie udał, wówczas kolejny przeprowadzi spółka – mówi prezes SIM SMS Grzegorz Nocoń.

Do naszej redakcji dzwonili też mieszkańcy z różnych stron powiatu, pytając, czy tego typu inwestycje planowane są w pozostałych gminach. – Prowadziliśmy rozmowy z władzami pozostałych gmin. Olkusz nie jest zainteresowany budową takich mieszkań. Wolbrom ostatecznie też nie. Z kolei Bukowno nie ma działki pod tego typu inwestycję. Zainteresowanie programem wyraził wójt gminy Bolesław. Gdyby gmina chciała przystąpić do spółki, to już na nieco innych zasadach – wyjaśnia Grzegorz Nocoń.

Wizualizacja – UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments