Powiat

Samorządy składają wnioski o dotacje na inwestycje, które chciałyby zrealizować w ramach Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na jakie przedsięwzięcia zdecydowały się władze powiatu olkuskiego?

Do Polskiego Ładu jednostki samorządu terytorialnego mogą złożyć po trzy wnioski: jeden bez kwotowego ograniczenia; jeden, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln złotych i jeden, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln złotych.  

Pierwsze zadanie składane przez władze naszego powiatu dotyczy przebudowy dróg powiatowych w trzech gminach: Klucze, Olkusz i Wolbrom. Chodzi o trakt w Bogucinie Dużym, drogę łączącą Jaroszowiec z Pazurkiem oraz fragment tzw. „bydlinki” łączący Bydlin z Wolbromiem i Wolbrom z Żarnowcem. Wartość przygotowanego wniosku to 48 255 000,00 złotych.

– W ramach zadania przewiduje się przebudowę dróg o łącznej długości ok. 18 km. Drogi objęte wnioskiem spełniają ustawową definicję drogi powiatowej i są strategiczne dla powiatu z uwagi na połączenie siedzib gmin: Olkusz – Klucze, Wolbrom – Klucze, Wolbrom – Żarnowiec i stanowią alternatywę dla dróg wojewódzkich w sytuacjach kryzysowych. Drogi objęte wnioskiem są w złym stanie technicznym. Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników i znaczenie w sieci dróg powiatu, wymagają przebudowy – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Budowa sali gimnastycznej wraz z łącznikiem do istniejącego budynku szkolnego przy Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu – to drugi powiatowy wniosek, o wartości 15 000 000,00 złotych. – Przedmiotem projektu będzie budowa hali sportowej w najstarszej szkole powiatu olkuskiego kształcącej uczniów w wielu zawodach. Nowo powstała hala ze względu na swoją lokalizację (centrum stolicy powiatu), będzie pełnić niezbędną rolę nie tylko dydaktyczną, ale stanowić będzie również centrum kulturalne dla wszystkich mieszkańców, jakiego do tej pory powiat nie posiada. Nowy budynek pod względem rozwiązań technicznych i funkcjonalnych zostanie dostosowany do potrzeb osób o różnych niepełnosprawnościach oraz zostanie wyposażony w niskoemisyjne źródło ciepła – opowiada starosta Sobczyk.

Trzecia inwestycja dotyczy przebudowy ciągu ulic: Dworskiej, Biema i Ks. Kanonika Stanisława Gajewskiego w Olkuszu na długości około 2 km (od skrzyżowania z ul. 29 Listopada do skrzyżowania z obwodnicą). – Droga objęta wnioskiem spełnia definicję drogi powiatowej, ponieważ łączy Krzeszowice z Olkuszem i jest drogą strategiczną dla powiatu. Odcinek objęty wnioskiem w połączeniu z drogą 1077K (al. 1000-lecia) w Olkuszu stanowi również alternatywę dla DW 791 oraz dla drogi gminnej ul. 29 Listopada w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia starosta. W tym przypadku wartość inwestycji wynosi 6 750 000,00 złotych.

Powiat Olkuski zaplanował też złożenie trzech wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jeden dotyczy przebudowy drogi w Żuradzie, na odcinku o długości ok. 2,5 km od skrzyżowania z ul. Mazaniec do leśniczówki. Szacunkowy koszt wykonania zadania wynosi około 11 mln złotych. Kolejny projekt to przebudowa drogi powiatowej nr 1091K w miejscowości Bogucin Duży na odcinku od skrzyżowania z DW 791 do miejscowości Jaroszowiec o długości ok. 3,3 km. 12,5 mln złotych – na tyle oszacowano wartość inwestycji. Trzeci wniosek obejmuje remont drogi powiatowej nr 1155K (Skała – Tarnawa – Imbramowice – Ulina Wielka). Na chwilę obecną ustalany jest zakres robót i koszt szacunkowy zadania.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
2 lat temu

#Sobczyk, otwórz oczy.. drogi powiatowe to nie tylko „strategiczne odcinki dla obwodnicy” – gdzie zaplanowany remont DP Jaworzno – Bukowno??.. Może gdyby #Starostaolkuski pokonywał codziennie ten odcinek do pracy i z pracy to by zaczął myśleć.. Tam trzeba gruntownej przebudowy, wraz z DDR na Sosinę bo transportu żadnego w tym kierunku nie ma..