Olkusz

Przeszło siedemdziesiąt osób wzięło udział w dzisiejszej (7 maja) bezpłatnej wycieczce „Średniowieczny system obronny Olkusza”, w ramach tegorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne”.

Odbyły się dwie tury spaceru. Uczestnicy wycieczki spotykali się o godzinie 10.00, a następnie o godzinie 12.00 przed Punktem Informacji Turystycznej w Olkuszu (Rynek 4). Potem wyruszali na trasę spaceru prowadzeni przez przewodnika, historyka regionalistę – pracownika Punktu Informacji Turystycznej. Ponieważ przeszło połowę uczestników stanowiły rodziny uchodźców z Ukrainy, wypowiedzi przewodnika tłumaczyli na język ukraiński wolontariusze, czyli Ukraińcy mieszkający w Olkuszu, pani Olga oraz Iwan – uczeń olkuskiej SP 4. Poza mieszkańcami w Olkusza w spacerze wzięły udział osoby, które specjalnie przyjechały z Krakowa, Jaworzna, Częstochowy i Dąbrowy Górniczej.

Zwiedzanie Olkusza rozpoczęło się na rynku uczestnicy wycieczki poznali historię olkuskiego ratusza oraz jego roli w systemie obronnym miasta. Następnie, dzięki uprzejmości MOK Olkusz mogli zwiedzić niedostępną na co dzień basztę i mury miejskie. Stanowią one ciekawy przykład rekonstrukcji historycznej pokazującej rozwój systemu obronnego miasta w XIV i XV wieku. Potem spacerowali po olkuskiej starówce śladem dawnych murów, baszt i bram miejskich. Mieli okazję zobaczyć ślady dawnych obwarowań oraz kopie rycin pokazujących Olkusz w przeszłości. Dla uczestników przygotowano też dodatkową niespodziankę. Dzięki uprzejmości PTTK Olkusz uczestnicy spaceru – uchodźcy z Ukrainy mogli bezpłatnie zwiedzić Muzeum Regionalne PTTK, po którym oprowadzała kustosz i zarazem prezes oddziału Barbara Stanek. Uczestnicy wycieczki otrzymali także w Punkcie Informacji Turystycznej bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski w języku polskim i ukraińskim. Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2022”. Jego organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu, PTTK Olkusz oraz MOK Olkusz. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze