Przydrożne rowy pełne śmieci, trawniki „ozdobione” papierkami i butelkami, osiedlowe śmietniki pełne poremontowych odpadów i starych mebli – taki widok zna każdy. Samorządowcy apelują do mieszkańców o zachowywanie porządku w miejscach publicznych. Olkusz po raz kolejny zapowiada wzmożone kontrole, w Kluczach z kolei pojawią się fotopułapki.
W Olkuszu miejscy strażnicy sprawdzają zarówno publiczne, jak i prywatne tereny. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o chodniki, których sprzątanie należy do obowiązków właścicieli posesji. Do tego zobowiązuje Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Pod lupę są też brane nieruchomości samorządowe, spółdzielcze czy wspólnotowe. Śmieci podrzucane są bowiem wszedzie. – Ten przykry krajobraz po zimie nie jest dobrą wizytówką naszego miasta. Dziwi mnie brak poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne wszystkich tych, którym łatwiej jest wyrzucić papierek bądź opakowanie obok kosza lub za okno jadącego samochodu. Takie zachowania powinny spotkać się z naszą dezaprobatą – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.
Na terenie Olkusza od wiosny ubiegłego roku funkcjonują fotopułapki. Urządzenia reagują na ruch, robią wtedy zdjęcia i nagrywa filmiki. Materiały natychmiast są przesyłane na numery telefonów Straży Miejskiej. Uwiecznione na zdjęciach osoby, w zależności od skali przewinienia, karane są mandatami lub dostają pouczenia. Za każdym razem muszą też posprzątać. Straż Miejska z działania urządzeń jest zadowolona, ale zaznacza, że nie da się w ten sposób wyeliminować podrzucania śmieci w wielu miejscach.
– Możemy karać mandatami, montować fotopułapki i namierzać te osoby, dla których łatwiej jest wyrzucić śmieci do okolicznego lasu niż do kosza. Nigdy jednak nie uda się nam dopilnować wszystkich, bowiem musielibyśmy pilnować każdego chodnika, pobocza czy lasu. Nie jest to możliwe, dlatego tak wiele zależy od nas – zwykłych uczestników ruchu, odpowiedzialnych sąsiadów. Interweniujmy – apeluje komendant olkuskiej Straży Miejskiej Marek Lasek.
Gmina postawiła również na edukację i informację. W trakcie kontroli głównie osiedlowych śmietników mieszkańcy tłumaczyli, że nie wiedzą o funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Olkuszu. Dlatego też przy wielu śmietnikach pojawiły się stosowne tablice z informacjami na temat PSZOK-u, funkcjonującego przy al. 1000-lecia 15 d, przez sześć dni w tygodniu: w poniedziałki i środy od 8.00 do 18.00, we wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00, a w soboty od 8.00 do 16.00.
Dodatkowo od 1 kwietnia rodziny wielodzietne (posiadające Kartę Dużej Rodziny lub spełniające warunki dla rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny) oraz osoby mniej zamożne (średni miesięczny dochód mieszkańca w roku poprzednim nie przekroczył kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej), które prowadzą segregację odpadów, będą mogły skorzystać z częściowego zwolnienia z opłaty za odbiór odpadów segregowanych. Będzie ona niższa o 2,5 zł.
Pomóc w walce z osobami podrzucającymi śmieci może każdy z nas. Tego typu przypadki należy zgłaszać przede wszystkim do Straży Miejskiej (tel. 32 647 89 00 od poniedziałku do piątku w godz. 6:30-21:30, a w soboty w godz. 7:00-15:00) lub na Policję.
Klucze postawią na fotopułapki
Władze gminy Klucze niedawno postanowiły obniżyć stawki za segregowane śmieci, licząc, że w ten sposób zachęcą mieszkańców do większej dbałości o środowisko. Mają też w tym pomóc fotopułapki. – Mam nadzieję, że obniżka opłat będzie zachętą dla mieszkańców gminy Klucze do tego, by segregować odpady i właściwie nimi gospodarować. To byłoby z pożytkiem dla środowiska i przełożyłoby się na zachowanie czystości w gminie. Niestety wciąż, zwłaszcza w lasach i przy drogach, znajdujemy dzikie wysypiska i porzucane śmieci. Postaramy się temu zapobiec również poprzez montaż fotopułapek w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do nielegalnego pozostawiania śmieci – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.
Do ulubionych miejsc wyrzucania odpadów należą pasy drogowe, zwłaszcza przy drodze wojewódzkiej prowadzącej do Zawiercia. Śmieci pełno jest też w lasach czy na polach. – Niektórzy zamiast wywieźć odpady do PSZOK-u wolą zanieczyścić środowisko. Korzystanie z Punktu jest nie jest dodatkowo płatne, tylko wliczone w opłaty, jakie mieszkańcy płacą za odbiór śmieci. O właściwe gospodarowanie odpadami apelujemy na każdym zebraniu wiejskim, współorganizujemy akcje edukacyjne w szkołach. Oby przyniosło to pożądane efekty – dodaje wójt Bień.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów jest zlokalizowany w Kluczach – Osadzie na 36 E przy drodze do „Sylikat” (wtorek 10:00 – 17:00, czwartek 10:00 – 17:00, sobota: 8:00 – 14:00).
Fot. arch. Straży Miejskiej w Olkuszu
[quote name=”były żołnierz”]Na terenie naszej jednostki nie dało się uświadczyć porzuconego peta, chociaż było 95% palących, wiecie dlaczego? Bo sporządzony był grafik odpowiedzialnych za porządek w określonych rejonach i gdy kapral znalazł peta to odpowiedzialny za dany rejon w którym znaleziony był pet, musiał saperką wykopać grób w lesie o rozmiarach standardowych 1m/2m/1,5m mimo, że trumienka peta miała małe rozmiary bo to było pudełko po zapałkach i po wygłoszeniu upokarzającej „mowy pogrzebowej” urządzić petowi pogrzeb. Najgorzej było w zimie bo ziemia była twarda zmarznięta.
Myślę że mniej więcej w tym stylu trzeba by zadbać o porządek, chociaż zakopywanie wersalki bym nie zalecał z ekologicznych względów rzecz jasna. Porzuconą wersalkę można by nakazać aby posegregować na miejscu, czyli drewno oddzielić od tapicerki i elementów metalowych i na plecach ręcznie odstawić w wskazane miejsca.[/quote]
Panie Kolego,to było wojsko żołnierzy przeklętych,/komuchy PRL-u :-* /
teraz mamy idee wojsk wyklętych
[quote name=”branzaczystosci.pl”]Zgadza się, że śmieci są wszędzie, śmieci stały się dobrym biznesem i firmy na tym zarabiają. Widzę, że cała branża czystości na tym zarabia, więc wielu osobom jest to na rękę aby pojawiało się dużo śmieci.[/quote]
Jeżeli już urzędy biorą sprawy w swoje łapy to powinni wytypować odpowiedzialnych za rejony i sporządzić grafiki. Oczywiście najrozleglejsze rejony powinny należeć do SM i ogniw patrolowo- interwencyjnych a przydrożne do drogówki, żeby używali tych lornetek bardziej do wypatrywania dzikich śmieciarzy niż do poszukiwań mandatów za nie zapięte pasy.
Zgadza się, że śmieci są wszędzie, śmieci stały się dobrym biznesem i firmy na tym zarabiają. Widzę, że cała branża czystości na tym zarabia, więc wielu osobom jest to na rękę aby pojawiało się dużo śmieci.
[quote name=”theon”]tak sobie przypominam, jak miało być słodko, gdy samorządy ,, uporządkują ” gospodarkę odpadami. wszystkie śmieci zabiorą, cennikiem nakłonią do segregacji, będzie czysto, tanio i porządnie…I co nam zafundowała urzędnicza biurokracja ? Przede wszystkim nowe etaty w urzędzie, tysiące segregatorów, załączników, cenniki, podania, deklaracje, zniżki, katastrofę w Kluczach i ( jak w tytule ) – śmieci są wszędzie.[/quote]
Chamstwu trzeba przeciwdziałać siłom i godnościom osobistom. I wężykiem (gumowym) po pośladkach.
tak sobie przypominam, jak miało być słodko, gdy samorządy ,, uporządkują ” gospodarkę odpadami. wszystkie śmieci zabiorą, cennikiem nakłonią do segregacji, będzie czysto, tanio i porządnie…I co nam zafundowała urzędnicza biurokracja ? Przede wszystkim nowe etaty w urzędzie, tysiące segregatorów, załączników, cenniki, podania, deklaracje, zniżki, katastrofę w Kluczach i ( jak w tytule ) – śmieci są wszędzie.
[quote name=”___”]I starą wersalkę mam do tego punktu na plecach zanieść?[/quote]
Tak, jeśli byłbyś przyłapany na „leśnej utylizacji”. Całej byś pewnie nie uniósł to i musiałbyś ją posegregować (rozczłonkować) tak jak już pisałem i zanieść niekoniecznie w jednym kursie, no… jeśli uniesiesz to i w jednym możesz nie widzę przeciwwskazań, Twój wybór.
Lżejsze elementy wersalki dla uatrakcyjnienia kazałbym Ci zanieść krokiem defiladowym.
[quote name=”___”]I starą wersalkę mam do tego punktu na plecach zanieść?[/quote]
a nie prościej dać ogłoszenie na olx że za darmo oddajesz i masz kłopot z głowy.
I starą wersalkę mam do tego punktu na plecach zanieść?
Na terenie naszej jednostki nie dało się uświadczyć porzuconego peta, chociaż było 95% palących, wiecie dlaczego? Bo sporządzony był grafik odpowiedzialnych za porządek w określonych rejonach i gdy kapral znalazł peta to odpowiedzialny za dany rejon w którym znaleziony był pet, musiał saperką wykopać grób w lesie o rozmiarach standardowych 1m/2m/1,5m mimo, że trumienka peta miała małe rozmiary bo to było pudełko po zapałkach i po wygłoszeniu upokarzającej „mowy pogrzebowej” urządzić petowi pogrzeb. Najgorzej było w zimie bo ziemia była twarda zmarznięta.
Myślę że mniej więcej w tym stylu trzeba by zadbać o porządek, chociaż zakopywanie wersalki bym nie zalecał z ekologicznych względów rzecz jasna. Porzuconą wersalkę można by nakazać aby posegregować na miejscu, czyli drewno oddzielić od tapicerki i elementów metalowych i na plecach ręcznie odstawić w wskazane miejsca.
[quote name=”Batman”]WYKORZYSTUJE się dzieci z olkuskich szkół to sprzątania tego syfu, wmawiając im, że jest jakiś „dzień zielonej planety”, czy coś podobnego. Dlaczego nie wziąć za mordy meneli, którzy sterczą pod „ALKOHOLE24h”? Oni śmiecą, srają, zostawiają po sobie syf w okolicznych lasach! – NIECH SPRZĄTAJĄ pod przymusem. Jest policja, jest straż miejska, powinni dla przykładu kilku zagonić do sprzątania.[/quote]
Być może tego nie dostrzegasz, ale głównym celem szkolnych akcji typu „Sprzątanie świata” jest nie tyle faktyczne sprzątanie po brudasach, tylko edukacja dzieci i młodzieży aby w przyszłości sami nie wywalali swoich brudów do lasów.
WYKORZYSTUJE się dzieci z olkuskich szkół to sprzątania tego syfu, wmawiając im, że jest jakiś „dzień zielonej planety”, czy coś podobnego. Dlaczego nie wziąć za mordy meneli, którzy sterczą pod „ALKOHOLE24h”? Oni śmiecą, srają, zostawiają po sobie syf w okolicznych lasach! – NIECH SPRZĄTAJĄ pod przymusem. Jest policja, jest straż miejska, powinni dla przykładu kilku zagonić do sprzątania.