Powiat A.N.Q.A.

Historia dzieje się na naszych oczach. 24 lutego 2022 roku to data, która na stałe zapisze się w podręcznikach i zbiorowej pamięci. Tego dnia rozpoczęła się rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę, która wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców naszego powiatu. Niemal natychmiast rozpoczęto przygotowania do pomocy naszym wschodnim sąsiadom.

Ból i cierpienie Ukraińców nie jest obojętne Polakom. Mieszkańcy, społecznicy i samorządowcy z terenu naszego powiatu postanowili się zaangażować w pomoc humanitarną dla ofiar konfliktu. Pierwszą z inicjatyw było zorganizowanie przez burmistrza Olkusza Romana Piaśnika punktu zbiórki towarów pierwszej potrzeby, zlokalizowanego przy Ośrodku Pomocy Społecznej na al. 1000-lecia 15C. Jest on czynny przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00, oraz w soboty i w niedziele od godziny 12:00 do 20:00. Zbiórkę darów zorganizowały również władze powiatowe.

Można je przekazywać w punktach zlokalizowanych w budynkach: I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, ul. Polna 8; II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, ul. Żeromskiego 1; IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, ul. Korczaka 7; Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, ul. Górnicza 12; Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, ul. Nullo 32; Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, ul. Legionów Polskich 1 i Zespołu Szkół w Wolbromiu, ul. Skalska 18. Dary przekazywać można w soboty od 9:00 do 17:00 oraz od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00. Dodatkowo w zbiórce całodobowo uczestniczy również Dom Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu, zlokalizowany przy ul. Żuradzkiej 21. Koordynatorem akcji jest Paulina Polak, wicestarosta olkuski.

Jak informują organizatorzy obu akcji, wśród rzeczy, które są potrzebne, znajdują się m.in.: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne, spirytus i maseczki wielorazowe. Z żywności przyda się na pewno: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.

Nie brak również chętnych do udzielenia schronienia uchodźcom. Zgłoszenia od osób oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający schronienia, przyjmowane są pod całodobowym numerem telefonu 608 346 786. W zgłoszeniach należy podawać m.in.: dokładną lokalizację; liczbę osób, które mogą zostać przyjęte; termin, od którego miejsca będą dostępne i na jaki czas. Akcję koordynuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu.

W pomoc potrzebującym angażują się również władze pozostałych gmin. We wspólnym oświadczeniu bezwarunkowo i stanowczo sprzeciwili się przemocy, która stała się udziałem niepodległego państwa będącego sąsiadem naszego kraju. – Jesteśmy świadomi, że ten niesprowokowany niczym czyn ze strony Rosji stanowi naruszenie podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Potwierdzamy nasze zdecydowane poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach – czytamy w piśmie opublikowanym w Internecie.

Przechodząc od słów do czynów, od poniedziałku, 28 lutego b.r., pomoc rzeczową dla uchodźców można składać m.in. w Urzędzie Gminy w Bolesławiu, przy ul. Głównej 58. W Bukownie taki punkt zorganizowany został w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, zlokalizowanym przy ul. Szkolnej 8. W przypadku Wolbromia tego zadania podjął się Dom Kultury przy ul. Leśnej 2, a w Kluczach Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich rodzin, mające swoją siedzibę w danej szkole „Papiernia” (ul. Osada 15).

Oddolną inicjatywą mieszkańców jest zaś stworzenie specjalnej grupy na Facebooku, gdzie na bieżąco podawane są informacje dotyczące możliwości pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. „Olkusz pomaga Ukrainie”, bo tak brzmi nazwa grupy, skupia osoby zaangażowane w działania humanitarne. Aktualnie za pośrednictwem grupy poszukiwani są wolontariusze. Ich zadaniem będzie obsługa punktów, w których można składać dary. Zbiórki trwają codziennie w kilkunastu punktach w całym powiecie. Każdy chętny może zgłosić się za pośrednictwem maila: pomocukrainieolkusz@gmail.com

O kolejnych inicjatywach i akcjach będziemy informować naszych Czytelników na bieżąco.

fot. Pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze