logo cw

W Olkuszu nie brakuje młodzieży chętnej do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Młodzi społecznicy na co dzień działają w szkolnych kołach wolontariatu. Teraz będą mogli wykazać się pomysłowością w tworzeniu własnych akcji na rzecz innych. Wszystko to za sprawą projektu „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów”, realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu.

 

Wielu uczniów olkuskich szkół ponadgimnazjalnych jest z wolontariatem „za pan brat” od dawna. Uczestniczą w zbiórkach publicznych, ogólnopolskich przedsięwzięciach, ale również indywidualnie pomagają tym, którzy są w potrzebie. – Chcieliśmy, aby nasi wolontariusze nie tylko brali udział w różnego rodzaju akcjach, ale również sami je tworzyli. Celem projektu jest przygotowanie 30 młodych osób do pełnienia roli lidera w lokalnym środowisku. Uczestnicy nabędą wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie w zakresie zarządzania zespołem, motywowania innych, autoprezentacji, realizacji samodzielnych przedsięwzięć – opowiada Anna Dela z „Res Sacra Miser”.

Projekt będzie realizowany w dwóch edycjach. W każdej z nich zostanie przeszkolonych 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W olkuskim Centrum Wolontariatu odbył się już nabór do pierwszej edycji. – Ocenialiśmy, co do tej pory robili uczniowie. Szukaliśmy osób z cechami przywódczymi, potrafiących zmotywować innych do działania. Wyłoniliśmy grupę wolontariuszy, którzy wkrótce rozpoczną szkolenia – dodaje Anna Dela.

Od października do końca roku szkolnego odbędzie się osiem spotkań szkoleniowo – warsztatowych, w tym trzy wyjazdowe. Niebawem grupa wyjedzie na kilka dni do Zakopanego. Poza teorią uczniowie wykażą się również w praktyce. W kilkuosobowych zespołach stworzą, a następnie zrealizują własne inicjatywy. Projekt obejmuje też organizację warsztatów dla 10 opiekunów szkolnych kół wolontariackich.

Projekt „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów” realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG). Na realizację projektu „Res Sacra Miser” pozyskało ponad 200 tys. złotych dofinansowania. Warto podkreślić, że spośród 842 złożonych wniosków tylko 40 otrzymało dotację.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
7 lat temu

No patrząc na minusy to nie widzę szans na powodzenie wolontariatu.

pavv
pavv
7 lat temu

Poszukuję wolontariusza do wykonania wykopów pod fundamenty. Czas pracy 14h / dobę, zakres pracy: rów stąd do zachodu słońca, woda kranowa gratis w ilości 2l / dobę.