Wiedzy nigdy za wiele i choć fundusz sołecki funkcjonuje w gminie Wolbrom już od roku, sołtysi pogłębiali niedawno wiadomości na jego temat. Szkolenie „Jak wydać pieniądze z funduszu sołeckiego – nowe możliwości rozwoju”, współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2009-2013, prowadziła prelegentka z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, a zorganizował je burmistrz Jan Łaksa.
Fundusz sołecki – są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Wysokość kwoty przeznaczonej dla sołectwa jest obliczana według wzoru zawartego w ustawie i, najogólniej mówiąc, zależy od zamożności gminy.

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.: zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci, naprawić chodniki, zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci), posadzić drzewa, krzewy czy wyremontować wiatę przystankową, mogą na ten cel przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego.
To, co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą do jego dyspozycji. Mieszkańcy mogą również wspomóc wykonanie konkretnych zadań, za którymi głosowali, chociażby poprzez własną pracę społeczną.
W ubiegłym roku z funduszu sołeckiego skorzystała większość naszych wsi (choć było trochę problemów z przeznaczeniem środków zgodnie z przepisami). Najczęściej pieniądze przeznaczano na remonty i rozbudowę infrastruktury wiejskiej.

Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
maja
maja
12 lat temu

to nie żadna nauka sołtysów gdyż większość z nich to doświadczeni samorządowcy i wiedzą jak wykorzystać sołeckie środki. Spotkanie było jednym z pierwszych odsłon zbliżającej się kampanii wyborczej Pana Burmistrza Łaksy i Pani Gamrat których popularność na wsiach „leci na łeb” i trzeba szybko ludziom zamydlić oczy żeby zapomnieli że w TEJ kadencji w Wolbromiu i w sołectwach nic się nie udało zrobić