pimbp spotkanie 1

15 maja 2018 r. w wypełnionej po brzegi czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu odbyło się spotkanie z Krzesimirem Dębskim – kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem i producentem muzycznym oraz autorem książki Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia. 

W książce autor w przejmujący sposób opisał historię swej rodziny (dziadków i rodziców) naznaczonej tragedią rzezi wołyńskiej. Muzyk w książce ukazał również obecne stanowisko władz ukraińskich do rzezi wołyńskiej, w którym zbrodniarze UPA są uważani za bohaterów narodowych. Autor w czasie spotkania opowiadał o osamotnieniu kresowian i o zapomnieniu, o wydarzeniach wołyńskich w polskim społeczeństwie, a nawet o świadomym ich pomijaniu przez polityków, o genezie zbrodni wołyńskiej i narastaniu nacjonalizmu ukraińskiego. Mówił również wiele o dzisiejszej sytuacji na Ukrainie i o odległych perspektywach na polsko – ukraińskie pojednanie.

pimbp spotkanie 2

Artyście podczas spotkania towarzyszyła żona Anna Jurksztowicz, która przy akompaniamencie zaśpiewała m.in. „Czas nas uczy pogody”, “Na dobre i na złe” oraz “Dumkę na dwa serca”.

Po spotkaniu można było zakupić nie tylko omawianą książkę, ale także płyty z kompozycjami Krzesimira Dębskiego i książkę kucharską napisaną przez Annę Jurksztowicz „Iquchnia, czyli jak inteligentnie jeść i pić”, oczywiście z autografami autorów.

logotypy

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2018” realizowanego przy współpracy z Instytutem Książki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
brawo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
brawo
brawo

Takich ludzi trzeba zapraszać na spotkania. Rodzice Pana Krzesimira Debskiego pochodzili z Kisielina na Wołyniu.
Zobacz film:
https://gloria.tv/video/2FfPu7XhnsZiEqMERA8ARfSkA