wdowiak01

We wtorek 14 września czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli okazję spotkać się z Piotrem Wdowiakiem – dziennikarzem, byłym konsulem i I sekretarzem RP w Wilnie.
Piotr Wdowiak jest absolwentem filologii rosyjskiej i sowietologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz absolwentem studiów podyplomowych Uniwersytetu w Bielefeld. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Prawosławnym”, „Dialog-Pheniben”. Zafascynowany Rosją, wydał w 2008 „Ikony Rosji”. Przez lata swojej służby na Litwie blisko współpracował z Polakami tam żyjącymi, wspierał ich działania i inicjatywy, włączał się w ochronę zabytków i pomoc ludziom. Po powrocie do Polski napisał książkę na ten temat, zatytułowaną „Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami. Na pograniczach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Jest również autorem książki „Bałtycka Droga i Żywy Łańcuch Lwów-Kijów”.

W olkuskiej Bibliotece autor opowiadał między innymi o spotkaniach z przedstawicielami różnych mniejszości narodowych i wyznaniowych – mieszkańców dzisiejszej Litwy, które stały się inspiracją do napisania książki „Bezdrożami Litwy i Infant”. Piotr Wdowiak opowiadał również o problemach Polaków na Litwie, z którymi stykał się podczas swojej pracy konsula i o pomocy, jakiej udzielał rodakom oraz o swojej fascynacji historią.

Piotr Wdowiak jest również autorem wystawy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu „Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość – z Ziemi Żmudzkiej do Polski”, przygotowanej na 80-lecie śmierci Marszałka. Wystawę można oglądać do końca września w godzinach otwarcia Biblioteki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze