Współpraca II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu z niemieckim Gimnazjum w Kirn (Nadrenia-Palatynat) trwa już od 20 lat. Wizyta niemieckich gości w jubileuszowym roku partnerstwa obydwu szkół miała w tym roku szczególny charakter, bo oprócz wypełnionego po brzegi harmonogramu wizyty był też czas na wspomnienia tego, co przez minione dwie dekady zmieniło się w Polsce, Olkuszu i samej szkole. W ciągu ostatnich 20 lat w wymianie wzięły udział setki uczniów, którzy dzięki współpracy odwiedzili sąsiadów, odbyli dziesiątki spotkań, wycieczek i wzięli udział w różnych wydarzeniach, dzięki którym kultura i obyczaje Niemców oraz Polaków nie są już obce.
Olkuska „Dwójka” była lokalną prekursorką w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy między szkołami, a nawet jedną z pierwszych w Polsce, która zorganizowała wymianę międzyuczniowską. W 1993 roku uczniowie II LO napisali list do władz Nadrenii-Palatynatu z prośbą o pomoc w nawiązaniu współpracy ze szkołą z tamtego terenu. Odpowiedź przyszła szybko. Rok później do Olkusza przyjechała 20-osobowa delegacja nauczycieli z Gimnazjum w Kirn, których przyjęły ówczesne koordynatorki współpracy – Anna Kafel i Izabela Piotrowska. Wizyta była na tyle udana, że współpraca nawiązała się na dobre. Od tamtego czasu polscy i niemieccy partnerzy widują się dwa razy do roku – jesienią Niemcy odwiedzają Olkusz, a wiosną olkuszanie wyjeżdżają na kilka dni do Kirn. – Młodzież ma możliwość lepiej poznać język, którego się uczy w szkole, a także kulturę i obyczaje Niemców. Uczniowie mieszkają w niemieckich rodzinach, które bardzo się starają zrobić wszystko, żeby goście maksymalnie wykorzystali czas na poznanie specyfiki kraju. Za każdym razem organizowane są wycieczki do miast w całym regionie. Byliśmy między innymi w Strasburgu, Frankfurcie, Moguncji i wielu innych – opowiada Anna Olejniczak-Irla, koordynatorka projektu w II LO i nauczycielka języka niemieckiego. Gościnnością Polaków zachwyceni są również niemieccy partnerzy, którym wycieczki, warsztaty, wspólne lekcje i czas spędzony z polskimi rodzinami wypełnia pobyt w Olkuszu.
– Dla nas od samego początku udział w projekcie współpracy był możliwością zobaczenia na własne oczy, jak wygląda życie za wschodnią granicą – opowiada Jochen Bumb, nauczyciel historii i języka niemieckiego w Gimnazjum w Kirn. – Biorę udział w wymianie młodzieży praktycznie od samego początku. Czuję się u was jak u siebie, bo byłem tutaj kilkanaście razy. Nie tylko na wymianie uczniowskiej, ale również odwiedzić przyjaciół, których tutaj mam – dodaje. Zmiana, jaka nastąpiła przez te lata, zdaniem niemieckich gości jest diametralna. – Patrzyliśmy, jak się rozwijacie, jak zmienia się system edukacji, Olkusz i cały region. Kiedyś różnice były spore, ale teraz nie ma między nami właściwie wcale różnic. Wszyscy jesteśmy obywatelami Unii – dodaje Jochen Bumb. – Bardzo imponuje nam to, że pomimo zmian, jakie u was zaszły, w dalszym ciągu zachowujecie swoją narodowość i nie wstydzicie się swoich tradycji. Z wielkim zapałem dzielicie się nimi z nami – dodaje Anke Hecking, która w Kirn uczy fizyki i biologii.
Tradycji i obyczajów naszego kraju niemieccy przyjaciele mają okazję nauczyć się nie tylko w rodzinach, ale także podczas degustacji typowych polskich potraw czy też warsztatów tańca (w tym roku uczyli się krakowiaka i poloneza). Biorą także udział w lekcjach języka polskiego i warsztatach ceramiki. Stałym punktem są również wycieczki do Krakowa i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
– Współpraca z zagraniczną szkołą jest dla nas niezwykle istotna, bo dzięki niej uczniowie zdobywają ogromną wiedzę. Pokonują barierę językową, obalają stereotypy i poznają życie codzienne innych obywateli Unii Europejskiej. Dla nauczycieli jest to niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń. Młodzież kontaktuje się ze sobą w ciągu roku szkolnego, a niektóre przyjaźnie owocują przez długi czas po skończeniu nauki w szkole – podkreśla Iwona Sroka, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Dzięki internetowi ten kontakt jest o wiele łatwiejszy niż 20 lat temu, o czym najlepiej wiedzą użytkownicy choćby Facebooka.
O tym, jak bardzo takie międzynarodowe przyjaźnie łączą ludzi, najbardziej przekonała się para polsko-niemiecka. Uczennica olkuskiej szkoły i uczeń z Kirn, którzy poznali się na wymianie, dzisiaj są już małżeństwem.