w europie

W dniach od 30 maja do 9 czerwca uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu wybrali się w niezwykle interesującą podróż na włoską wyspę Sycylię. Oczywiście po drodze nie mogło zabraknąć zwiedzania ciekawych miejsc na mapie Europy. Pierwszy dzień uczniowie spędzili w Wiedniu poznając liczne atrakcje austriackiej stolicy. W drugim dniu wycieczki przenieśli się do świata starożytnych Rzymian. Zwiedzali Panteon, Capitol, Colloseum, Forum Romanum oraz barokową część miasta w tym Plac Navona z fontanną „Czterech Rzek” Berniniego, schody hiszpańskie, Fontannę di Trevi oraz wiele innych ciekawych miejsc Rzymu.
Po licznych rzymskich atrakcjach wycieczkowicze przebyli długą podróż do Pompei, miasta, które zostało zniszczone w 79 n.e. przez wybuch Wezuwiusza. Miasto zostało doskonale zakonserwowane przez popiół wulkaniczny, a teraz można dokładnie zapoznać się z wyglądem starożytnej zabudowy.

Po tak intensywnym zwiedzaniu nadszedł czas na relaks na plaży w malowniczej sycylijskiej miejscowości Calatabiano. Nie zabrakło aktywnej formy wypoczynku. Uczniowie chętnie grali w piłkę nożną, siatkówkę oraz badmintona. Wieczorami organizowane były dyskoteki integracyjne, na których wszyscy świetnie się bawili. Plażowanie i relaks trwał 3 dni w przerwach pomiędzy kolejnymi punktami wycieczki.

Gdy akumulatory zostały naładowane, młodzież ochoczo wyruszała na podbój kolejnych ciekawych miejsc!
Ekscytującym punktem była wycieczka na Etnę (czynny wulkan), który jest najwyższym i największym stożkiem wulkanicznym na Sycylii. W drodze do ośrodka wypoczynkowego udało się także zwiedzić Katanię, w której od wieków ścierało się w walce wiele narodów – Grecy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Hiszpanie, co pozostawiło ślady do dziś.

w europie2

Następnego dnia – Taormina, legendarna miejscowość nadmorska. Średniowieczne uliczki i grecki teatr z II wieku tworzą romantyczną atmosferę miasta, a ze wzgórza rozpościera się wspaniała panorama Sycylii. Bardzo miłym zaskoczeniem dla naszej grupy było zorganizowanie przez władze miasta Calatabiano wspólnego meczu z drużyną GSC Calatabiano. Jeszcze większą niespodzianką i największą dumą był wynik meczu 3: 2 dla drużyny z II Liceum !!!.

W drodze powrotnej zwiedzanie uwieńczyła wizyta we Florencji – miasta marzeń każdego historyka. Toskańska kuchnia również należy do najsławniejszych na świecie. Rozkoszowanie się zarówno zabytkami jak i smakami wspaniałego jedzenia odpowiednio zakończyło bardzo przyjemną wycieczkę zagraniczną.

Włochy – kraj wielu epok – mają swój niepowtarzalny i magiczny klimat. Przyjemnością było spędzenie jedenastu dni w tym malowniczym państwie przy dobrej pogodzie, wspaniałym programie zwiedzania i niesamowitych krajobrazach. Uczestnicy wycieczki stworzyli niezwykłą atmosferę przy której tak intensywny wyjazd będzie na pewno wspominany przez lata.

II LO w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o