Odpowiedzi na pytania skierowane do Rady Powiatu  na łamach Przeglądu Olkuskiego z dnia 19 sierpnia br. przez Ewę Górnicką – Kłapcińską, przewodniczącą zarządu MZZ Pracowników Ochrony Zdrowia

1. Dlaczego w miejsce publicznego SP ZOZ te organa władzy samorządowej, z konsekwencją godną lepszej sprawy, nieustępliwie prą do przekazania zadań opieki medycznej nad mieszkańcami prywatnej spółce know-how ze Szczecina?

W  ZOZ w Olkuszu odbyło się wiele audytów i wiele prób uzdrowienia sytuacji – zakończonych fiaskiem. Obserwowano złe opinie o działalności szpitala ze strony pacjentów oraz ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Narastało niezadowolenie wśród załogi (wyrażane akcjami strajkowymi) , powodowane złą organizacją, część najlepszego personelu szpitala zaczęła odchodzić. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, z terminem ich dostosowania do 2012 roku, spowodowało, że działalność szpitala niemającego pieniędzy na inwestycje mogła stanąć pod znakiem zapytania. Kolejnym problemem okazały się niespełnione wymogi przeciwpożarowe, na realizację których szpital także nie miał pieniędzy.
2. Dlaczego pomimo wykazanego przez ZOZ w Olkuszu w ubiegłym roku zysku  w wysokości 4 mln. 700 tys. złotych dąży się na naszym terenie do utworzenia pierwszego w województwie małopolskim niepublicznego szpitala?

– Zysk operacyjny szpitala za rok 2008 wyniósł ok. 2 mln. 280 tys. zł. Pozostała kwota jest kwotą umorzenia pożyczki na restrukturyzację w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wynik ten rzędu 4-5% obrotu wcale nie jest zadawalający, patrząc na ujemną płynność finansową, czyli brak realizacji wszystkich płatności zgodnie z terminem wymagalności. Wyniki placówek w Grupie Nowy Szpital to wyniki  między 10% a 20% (w zależności od szpitala) w tym samym czasie (rok 2008).
NZOZ wydaje się najlepszą i jedyną możliwą formą prawną do prowadzenia szpitala zarządzanego przez podmiot zewnętrzny.

3. Dlaczego z inicjatywy Rady Powiatu nie przeprowadzono szerokiej konsultacji społecznej zamiaru przekazania zadań specjalistycznej i zamkniętej opieki medycznej nad mieszkańcami, z udziałem prasy, telewizji kablowej, spotkań z mieszkańcami, zanim to Zarząd skierował oficjalne wnioski o opinię do samorządów gmin powiatu? W przypadku innych powiatów, gdzie dokonują się przekształcenia, proces konsultacji społecznej jest dogłębny i długotrwały, umożliwiający rozważenie wszystkich „za” i „przeciw” w tak ważnych dla mieszkańców kwestiach? Działania w powiecie olkuskim sprawiają wrażenie nieuzasadnionego pośpiechu, wspomaganego polityką faktów dokonanych, co powoduje spekulacje, że komuś bardzo zależy na jak najszybszym przekształceniu naszego zakładu.
– Zarząd Powiatu przeprowadza całą procedurę zgodnie z obowiązującym prawem, które wymaga opinii właściwych organów gminy, których ludności zakład udziela świadczeń zdrowotnych. Sytuacja w  ZOZ-ie zaczęła być niepokojąca. Strajk lekarzy, naglące wnioski do Zarządu Powiatu od strajkujących o zmiany w szpitalu oraz pogarszająca się z miesiąca na miesiąc sytuacja szpitala spowodowały wdrożenie procesu oraz podjęcie decyzji. Nie „komuś”, ale Zarządowi zależy na skutecznym przekształceniu  ZOZ w Olkuszu w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ponieważ leży nam na sercu dobro pacjentów naszego powiatu.

4. Dlaczego w proponowanej umowie ze spółką ze Szczecina Powiat pozbywa się 70% udziału w projektowanej spółce, pozostawiając sobie jedynie udział w wysokości 30%? W przypadku przekształceń zachodzących w innych rejonach kraju powiat zapewnia sobie 100-procentowe udziały lub dzieli się udziałami z załogą.

– Proporcja 70% do 30% udziałów w Spółce jest wynikiem negocjacji Zarządu Powiatu z konsorcjum Know-How i Grupą Nowy Szpital. Spółka nie stanie się właścicielem szpitala. Nowo utworzona Spółka będzie zarządzać ludźmi, budynkami oraz kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia. My ,jako Powiat, stajemy się udziałowcem Spółki zarządzającej dobrem powiatowym, która będzie z wypracowanego zysku inwestować w dobro powiatowe, tzn. w tych ludzi, w utrzymanie budynku, w poszerzenie oferty diagnostyczno-leczniczej opartej o kontrakt z NFZ. Będzie inwestować w ruchomości oraz nieruchomości szpitala.

5. Dlaczego w komisji mającej na celu wyłonienie podmiotu, któremu zostaną przekazane zadania ZOZ-u, nie było przedstawicieli pracowników? Twierdzenie wicestarosty Ściążki, że było ich dwóch, nie odpowiada prawdzie. Ówczesny Dyrektor ZOZ Olkusz był powołany na to stanowisko przez Starostę, a pielęgniarz Zbigniew Barański mógł reprezentować co najwyżej samego siebie, gdyż nie został upoważniony przez żadną organizację zawodową do reprezentowania opinii jakiejkolwiek grupy pracowników. Chyba że Zarząd Powiatu uważa, że reprezentantem załogi może być każdy pracownik olkuskiego ZOZ-u, znajdujący się dostatecznie blisko budynku Starostwa, o którym wiadomo, że zgadza się z opinią większości radnych powiatowych.

– Komisja Konkursowa została powołana uchwałą Zarządu Powiatu nr 139/III/849/2009 z dnia 14 maja 2009 r. Jej skład to 7 osób, w tym 4. radnych Rady Powiatu, 2. pracowników ZOZ i 1. członek Rady Społecznej ZOZ. Zarząd uznał, że ten skład osobowy gwarantuje pełną przejrzystość i fachowość przy dokonaniu tak trudnego wyboru.

6. Dlaczego w proponowanej umowie nie zagwarantowano pracownikom żadnych zabezpieczeń w postaci okresowej gwarancji zatrudnienia lub kwot godziwych odszkodowań dla pracowników ZOZ niezamierzających kontynuować zatrudnienie u nowego pracodawcy?

– Kwoty odszkodowań dla pracowników niezamierzających kontynuować zatrudnienie spowodowałyby stratę  ZOZ-u, który i tak jest już w trudnej sytuacji finansowej.  W umowie są zapisy zabezpieczające pracowników. Przeprowadzona zostanie rekrutacja kadry koniecznej do zabezpieczenia działalności NZOZ sp. z o.o. na podstawie art. 23. Kodeksu Pracy spośród pracowników ZOZ w Olkuszu.  Liczba osób zatrudnionych w nowo powstałym NZOZ będzie na poziomie odpowiednim do wykonywanych przez jednostkę zadań. Wysokość wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w nowo powstałym NZOZ zostanie ustalona w oparciu o art. 23. Kodeksu Pracy. W celu ochrony i uszanowania interesów pracowników, którzy będą pracowali w NZOZ, a zostaną rekrutowani z obecnego personelu zatrudnionego w ZOZ w Olkuszu, nowy pracodawca zaproponuje sformułowanie zasad zatrudnienia i przejścia do NZOZ-u w pakiecie socjalnym wynegocjowanym z przedstawicielami załogi.

7.  Dlaczego Zarząd Powiatu unika słowa likwidacja ZOZ Olkusz, posługując się eufemizmem – przekształcenie? Czyżby miał to być unik prawny, mający spowodować bezskuteczność ewentualnego zaskarżenia uchwały Rady do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jako niezgodnej z obowiązującą Konstytucją RP i Ustawą o Zakładach Opieki Zdrowotnej? Dlaczego ulotka Rady Powiatu, dostarczona do mieszkań, jest powieleniem sloganów ze strony internetowej Grupy „Nowy Szpital” z jednym wyjątkiem, nie użyto w niej słowa niepubliczny. Czyżby Rada Powiatu i jej Przewodnicząca  oraz Starosta obawiali się, że słowo to zostanie źle przyjęte przez mieszkańców?

– ZOZ w Olkuszu nie jest likwidowany, jego działalność zostaje ograniczona do jednej komórki – Gminnego Ośrodka Zdrowia w Bolesławiu.

8. Dlaczego pozostawia się SP ZOZ na bazie Gminnego Ośrodka Zdrowia w Bolesławiu? Czy po to, by  skutecznie uniemożliwić pracownikom egzekwowanie wierzytelności pracowniczych od bankruta, którego jedyną spuścizną po SP ZOZ-ie będą długi i zdewastowany budynek w Bolesławiu? Czy może dlatego, by zabezpieczyć finansowo pewną nieliczną grupkę spolegliwych pracowników, głównie tych z dotychczasowego tzw. zarządu zakładu?

– ZOZ  w Olkuszu będzie realizował swoje zobowiązania. Ma zagwarantowany stały przychód z najmu ruchomości i nieruchomości w Olkuszu.

9. Jakie kryteria kwalifikacyjne i stażowe przyjęto przy wyłanianiu nowego dyrektora olkuskiego ZOZ oraz jego asystenta? Czy może raczej na  stanowisko Dyrektora  Starosta powołałby każdego człowieka, którego wskazałaby spółka ze Szczecina? Czy na tym ma polegać restrukturyzacja zakładu, że kadra dyrektorska w ciągu zaledwie 2. tygodni powiększyła się z dwóch do czterech? ( 3 dyrektorów i 1 asystent dyrektora)?

– Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Zarządem Powiatu oraz konsorcjum Know-How i Grupy Nowy Szpital, umowa realizowana jest przez wskazanie przez konsorcjum osoby fizycznej, która po powołaniu przez Zarząd Powiatu będzie pełnić obowiązki Dyrektora  ZOZ w Olkuszu. Zarząd Powiatu, uwzględniając wszystkie wymogi prawne, które musi spełnić dyrektor  ZOZ, powołał kandydata na stanowisko dyrektora. Zgodnie z prawem, jeżeli dyrektorem  ZOZ nie jest lekarz, musi zostać powołany zastępca dyrektora ds. medycznych, co też uczyniono. Dlatego od sierpnia 2009 jest trzech dyrektorów: Dyrektor Naczelny oraz 2 zastępców: Zastępca dyr. ds. lecznictwa oraz Zastępca dyr. ds. finansowo-administracyjnych. Dyrektor nie posiada asystenta. Z pewnością w pytaniu chodzi o Pana Jacka Maciejewskiego. Pan lek. med. Jacek Maciejewski jest asystentem, ale nie Dyrektora SP ZOZ, lecz Grupy Nowy Szpital i jest on osobą oddelegowaną i opłacaną przez tę Grupę w celu pomocy przy transformacji  ZOZ do NZOZ.

10. Na kim i na czym zaoszczędzi spółka ze Szczecina, aby zrealizować swój ambitny program poszerzenia działalności szpitala ? Wiadomo już bowiem, że nie przeznaczy na to żadnych własnych środków finansowych, jak przedstawiał to na jednym z zebrań ówczesny Dyrektor ZOZ, natomiast jej przedstawiciele zadeklarowali, że przeznaczy na to środki pochodzące z normalnych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc ze środków, które otrzymałby ZOZ Olkusz, nawet gdyby nie został przejęty przez spółkę.

– Spółka nie ma zamiaru na niczym zaoszczędzać. Ma zamiar trzymać się umów, które zawiera z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ma zamiar wdrożyć system zarządzania oraz nowej organizacji pracy. Te działania pozwolą na wypracowanie środków potrzebnych do wypełnienia deklaracji zawartych w ofercie. Spółka ma duże doświadczenie w tym zakresie i należy oczekiwać, że jest w stanie wypełnić to, co zadeklarowała.

11. Czy nie jest niegospodarnością oddawanie w użytkowanie majątku Powiatu, czyli budynków o kubaturze ok. 60.000 m sześc., często nowoczesnego sprzętu i rozległego terenu  o pow. 5 ha  oraz samego funduszu na ochronę zdrowia naszych mieszkańców, który w 2008 roku wynosił prawie 44 mln zł, spółce, której kapitał założycielski ma wynosić jedynie 50 tys. złotych?

– Nie bardzo można powiązać kapitał spółki z niegospodarnością. Zarząd Powiatu sprawdzał szpitale z Grupy Nowy Szpital i m.in. w Spółce Nowy Szpital w Świeciu wynosi on 199 tys. zł, co w niczym nie przeszkadza  Spółce, żeby wzorowo wypełniać zobowiązania wobec Społeczeństwa, Powiatu i NFZ.  Wydaje się niegospodarnością, gdyby  ZOZ ponosił straty i przez ten fakt musiałby być dofinansowany z budżetu Powiatu, czyli pieniędzy Podatników. NZOZ będzie płacił czynsz, dbał w sposób należyty (kontrolowany przez Zarząd Powiatu) o nieruchomości i ruchomości, które zostały oddane mu w zarząd.

12. Co stanie się ze sprzętem pochodzącym od sponsorów czy zakupionych ze zbiórek publicznych adresowanych  dla  SP ZOZ, a nie spółki?

– Sprzęt ten dalej będzie własnością  ZOZ w Olkuszu.

13.  Jakie to zatem korzyści odniesie Powiat, jego mieszkańcy i pracownicy ZOZ z tego przekształecenia? Korzyści na pewno odniosą Radni Powiatowi, pozbywszy się problemu, jakim jest  zapewnienie mieszkańcom należytej opieki  medycznej. Nie będą musieli się tym zajmować, a sesje będą przez to przyjemniejsze i wymagające mniej stresu i pracy.

– Chcemy stworzenia silnej jednostki leczniczej, która będzie w stanie konkurować z silnymi podmiotami na terenie województwa. Plan rozwojowy nowego podmiotu będzie opierał się na realizacji dwóch podstawowych zadań. Pierwszym z nich będzie podniesienie jakości obecnie oferowanych usług w celu zapewnienia mieszkańcom Powiatu Olkuskiego opieki medycznej na najwyższym z możliwych poziomów. Gwarantowane przez nas utrzymanie dotychczasowego zakresu usług medycznych spowoduje, że społeczność lokalna będzie czuła się bezpiecznie. Drugim równie ważnym zadaniem będzie poszerzenie wachlarza usług medycznych w ramach obecnie funkcjonujących. Konsorcjum deklaruje rozszerzenie działalności przez stworzenie od nowa lub poszerzenie zakresu działania o: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Kardiologiczny, Pododdział Udarów Mózgu na Oddziale Neurologicznym z salą Intensywnego Nadzoru Neurologicznego, Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Neurologicznej, Oddział Urologiczny, rozszerzenie procedur medycznych na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym oraz Ginekologiczno-Położniczym. Korzyścią będzie wynikłe z rozszerzenie bazy sprzętowej poszerzenie zakresu diagnostyki. Dla mieszkańców największą korzyścią będzie lepsza, szybsza, bezpłatna, bardziej komfortowa opieka zdrowotna. Korzyścią dla personelu będzie brak niepokoju wewnątrz szpitala, możliwość spokojnej pracy. Korzyścią dla Powiatu będzie skuteczna realizacja zadań  z zakresu opieki medycznej Mieszkańców. Zarząd Powiatu będzie nadal zajmować się szpitalem – będzie to funkcja kontrolna – co najmniej 2. razy w ciągu roku komisja powołana przez Zarząd będzie sprawdzać realizację założeń planu rzeczowo-finansowego szpitala oraz realizację umów Powiatu ze Spółką. Radni Powiatowi problemu się nie pozbywają, a rozwiązują go – do tego są powołani. Mamy nadzieję, że szpital od tego czasu nie będzie takim problem, jak jest dzisiaj. Zadanie zdrowotne pozostaje na barkach Powiatu, który będzie bacznie obserwował poczynania Spółki zarządzającej szpitalem.

14. Po co nam tacy Radni Powiatowi, którzy lękają się rozwiązywania trudnych problemów?

– Właśnie ta Rada, miejmy nadzieję, będzie postrzegana jako ta, która mimo zbliżających się nowych wyborów nie boi się podejmowania trudnych i odważnych decyzji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewelina
Ewelina
15 lat temu

Argumenty z pytania pacjenta są naprawdę na wysokim poziomie. Pozazdrościć. Zabrał głos by tylko zabrać głos. Gratulacje.

pacjent
pacjent
15 lat temu

Czy Ta pani czytała to co napisała, czy myśli ze ludzie sa tak głupi jak ONA? Skad pojawiają się takie cwaniaki?