Bukowno

Dziki czyniące szkody na prywatnych posesjach mieszkańców powiatu olkuskiego to stały temat interwencji naszych Czytelników, a o problemie tym informowani są również samorządowcy. Skala zjawiska urosła do takich rozmiarów, że na terenie Bukowna konieczny stał się redukcyjny odstrzał tych zwierząt. Stosowną decyzję, na wniosek Burmistrza Miasta Bukowno, podjął niedawno Starosta Olkuski. 

O dzikach zapuszczających się na tereny zamieszkałe przez ludzi pisaliśmy na naszych łamach już niejednokrotnie: zwierzęta te opuszczają swoje naturalne środowisko, ponieważ w miastach mają łatwy dostęp do pożywienia. Aby ograniczyć to zjawisko, urzędnicy radzą mieszkańcom, by ci utrzymywali czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości. To jednak nie wystarcza, dlatego w kwietniu Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski wystąpił z wnioskiem do Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka o odstrzał redukcyjny dzików, wskazując na powodowane przez nie zagrożenie bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców oraz ich mienia, a także zagrożenie w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej.

Jak informuje Urząd Miejski w Bukownie, 14 lipca Starosta Olkuski, działając w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, wydał w tej sprawie decyzję, orzekając o odstrzale redukcyjnym dzików w ilości do 50 sztuk, w granicach administracyjnych Miasta Bukowno, na obszarach obwodów łowieckich. Decyzja obowiązuje w okresie 12 miesięcy od momentu jej uprawomocnienia lub do chwili wyczerpania określonego wyżej limitu. Wykonanie decyzji powierzono uprawnionym członkom Koła Łowieckiego „Jedność” w Bolesławiu. Na chwilę obecną jest to pierwsza tego typu decyzja wydana w bieżącym roku przez olkuskiego starostę.

Jak udało nam się ustalić, o wydanie podobnego zarządzenia wnioskowała w tym roku również Gmina Bolesław, ale w tym przypadku Starosta Sobczyk nie wydał jednak takiej decyzji ze względu na obowiązujące już rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 17 stycznia 2023 r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń: liczba dzików do eliminacji z terenu powiatu olkuskiego w ramach wspomnianego rozporządzenia została wtedy zwiększona do ilości 50 sztuk.

 „Pismo Gminy Bolesław wpłynęło do Starosty Olkuskiego po spotkaniu z kołami łowieckimi dzierżawiącymi obwody łowieckie na terenie powiatu olkuskiego, którego celem było wypracowanie działań mających na celu zminimalizowanie zagrożenia występującego ze strony zwierzyny łownej w szczególności dzików podchodzących pod osiedla mieszkaniowe w miastach oraz powodujących szkody w uprawach rolnych. Poruszono też niezwykle trudną kwestię bezpieczeństwa przeprowadzania odstrzałów redukcyjnych w obszarach zurbanizowanych. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców ustalono, że bezpiecznym rozwiązaniem jest próba „wyprowadzenia” zwierząt dzikich z obszarów miast i wsi za pomocą tworzonych przez koła łowieckie poletek zaporowych z karmą dla dzikich zwierząt umieszczonych poza obrębem terenu zabudowanego, w miejscach gdzie możliwe jest polowanie.” – czytamy w piśmie sygnowanym przez Starostę Olkuskiego Bogumiła Sobczyka.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Koła Łowieckie które zwróciły się z wnioskiem do Zarządu Powiatu w Olkuszu, otrzymały pomoc w postaci karmy dla dzikich zwierząt w celu zorganizowania takich poletek. Przedstawiciele samorządu podkreślają jednak, że aby takie działanie odniosło pozytywny skutek, niezwykle ważna jest edukacja mieszkańców w kwestii niedokarmiania dzikich zwierząt oraz niewyrzucania żywności bezpośrednio za posesję czy do niezabezpieczonego pojemnika lub kompostownika.

fot. pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze