Żurada

Ulica Starowiejska w Żuradzie zostanie wreszcie kompleksowo przebudowana. Umowa na wykonanie powiatowej inwestycji z firmą Drogomex została kilka dni temu podpisana. A nasi Czytelnicy pytają, czy na skrzyżowaniu ulicy Mazaniec, drogi do Bukowna i do Żurady jest szansa na budowę ronda.

Kwestia remontu tego traktu w ciągu niemalże roku była już kilkukrotnie przedmiotem naszych interwencji. Najpierw PWiK wykonywał tam prace związane z budową kanalizacji sanitarnej oraz przebudową sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Mieszkańcy interweniujący w naszej redakcji nie mogli doczekać się, kiedy nareszcie zacznie się właściwy remont drogi i ile potrwa.

Przebudowie ulegnie 2,5 km drogi od skrzyżowania z ul. Mazaniec w Olkuszu do leśniczówki w Żuradzie. Jak informują władze powiatu, w zakres inwestycji wchodzi wykonanie kanalizacji deszczowej o łącznej długości 1,5 km z systemem retencyjno-rozsączającym o długości 185mb, przebudowa nawierzchni jezdni w zakresie wszystkich warstw konstrukcyjnych (szerokości 5,5 m) na odcinku od ul. Mazaniec do ul. Leśnej i od ul. Słonecznej do końca zakresu, wykonanie nowych warstw bitumicznych na jezdni na odcinku od ul. Leśnej do ul. Słonecznej oraz budowa chodników o szerokości 2 m z kostki brukowej betonowej. Chodniki będą wykonane na odcinkach: od ul. Leśnej do ul. Słonecznej, od ul. Słonecznej do ul. Wierzbie, od ul. Wierzbie do posesji nr 128 i od ul. Leśników do przystanku na pętli autobusowej. Na odcinku od posesji nr 128 do ul. Leśników, z uwagi na szerokość pasa drogowego, zamiast chodnika zostanie wykonana opaska z kruszywa o szerokości 1 m. Całości dopełni wykonanie zjazdów do prywatnych posesji oraz peronów z kostki brukowej betonowej na przystankach. Na końcu drogi zostanie wykonana pętla autobusowa z wyspą z kostki brukowej betonowej.

-Wraz ze Starostą Bogumiłem Sobczykiem działamy na wielu powiatowych płaszczyznach. Ale remont tej drogi był dla mnie szczególnie ważny. Dlatego cieszę się, że pomimo wielu zawirowań i trudnych decyzji udało się ten projekt doprowadzić do szczęśliwego finału. Mieszkańcy nareszcie spokojnie dojadą do swoich domów, a dzieci bezpiecznie dotrą do szkoły – mówi wicestarosta Paulina Polak.

Inwestycja powinna być gotowa w sierpniu 2023 roku. Koszt gruntownej modernizacji to ponad 7 mln 700 tys. złotych. 60 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych.

Na naszych łamach informowaliśmy już wcześniej, że opisywany remont dotyczy drogi od skrzyżowania z ul. Mazaniec. Z kolei niedawno na prośbę Czytelników wyjaśnialiśmy na naszych łamach zasady jazdy na skrzyżowaniu ulicy Mazaniec, drogi do Bukowna i do Żurady. Miejsce to nadal budzi spore zainteresowanie – do naszej redakcji nadeszły tym razem pytania o budowę ronda.

-Może i nie ma bardzo dużego ruchu, ale  z tego, co widzę, dla niektórych kierowców to skomplikowane skrzyżowanie. Rondo z pewnością ułatwiłoby jazdę – zadzwonił do nas kierowca często tamtędy jeżdżący.   

Opisywanymi traktami zarządza powiat. -Zarząd Drogowy w Olkuszu nie planuje przebudowy skrzyżowania dróg powiatowych 1063K i 1074K na rondo. W ramach opracowanego projektu przebudowy ciągu dróg 1063K i 1074K planuje się jedynie korektę geometrii skrzyżowania – tak na pytania Czytelników odpowiedział dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.

Czy Waszym zdaniem rondo w tym miejscu to dobry pomysł?

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

„do naszej redakcji nadeszły tym razem pytania o budowę ronda.” – pytanie jest KIEDY a nie CZY będzie rondo w tym miejscu i dlaczego do tej pory nie ma – #Pacuń, odpowiadasz za drogi w mieście i powiecie a czytając twoje „odpowiedzi” na pytania ludzi związane z poprawą bezpieczeństwa w Olkuszu słyszymy tylko – NIE.. Może trzeba zmienić pracę, po co sie męczyć na odpowiedzialnym stanowisku??
#PrzeglądOlkuski – przypomnijcie Olkuszanom ile miesięcznie wpływa na konto dyrektorów działów transportu, komunikacji i drogowego z burmistrzem na czele – niech wiedzą czemu jeździmy po dziurawych drogach, remont w Żuradzie trwa trzeci rok, nie ma rond i chodników a tym bardziej dróg dla rowerów.. Za chwilę rozpocznie się remont Dworskiej i Biema – też ze trzy lata będzie rozkopane ???