Powiat

Policjanci powiatu olkuskiego systematycznie reagują na zgłoszenia z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ostatnich dniach kilkakrotnie otrzymywali zgłoszenia dotyczące poruszania się quadami i motocrosami po terenach leśnych. Policja uczula, że wjazd nimi do lasu i na szlaki turystyczne może skończyć się karą w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Policjanci z powiatu olkuskiego codziennie sprawdzają zgłoszenia mieszkańców zaznaczanych na  Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci w ciągu kilku dni weryfikują pojawiające się nowe informacje i reagują na występujące zagrożenia. Najczęściej zgłaszane są zagrożenia związane z ruchem drogowym: nieprawidłowym parkowaniem, nieprawidłowym oznakowaniem drogi i przekraczanie dozwolonej prędkości. Jednak ostatnie dni sprawiły, że coraz więcej zgłoszeń dotyczy rozjeżdżania terenów rolnych i leśnych crossami czy też quadami. Od początku roku olkuska policja odnotowała aż 31 takich zgłoszeń, które dotyczyły nielegalnego poruszania się po terenach leśnych quadami i motocrosami.

Kierujący tymi pojazdami, to często osoby nieletnie, które na widok strażników leśnych lub policjantów panikują i rzucają się do ucieczki, bez zachowania jakichkolwiek środków ostrożności. Bywa, że pojazdy te nie są zarejestrowane i wyposażone w tablice rejestracyjne, jak również nie posiadają obowiązkowych przeglądów. W połączeniu z brawurą jazdą, lekkomyślnością, nadmierną prędkością i brakiem doświadczenia kierowcy, mogą stać się bardzo niebezpieczne. Łatwo w takich okolicznościach doprowadzić do wypadku. Niejednokrotnie jazda głośnymi quadami i crossami jest bardzo uciążliwa dla zwierząt leśnych, gospodarskich, domowych, lokalnej społeczności a przede wszystkim niebezpieczna dla samych użytkowników tych środków transportu.

Policjanci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców we współpracy z  nadleśnictwem, prowadzą działania mające na celu eliminowanie z dalszej jazdy osób, które nie mają uprawnień do kierowania tego typu sprzętem, jeżdżą po terenie, na którym jest to zabronione oraz jeżdżą sprzętem niesprawnym technicznie. Nielegalna jazda po lesie, to również wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest karą grzywny  do 5000 zł.

Pamiętaj!

Las i podobne tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i lekceważą obowiązujące przepisy. Zgodnie z art. 29 Ustawy o lasach, jazda po lesie jest zabroniona („Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”).

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze