Olkusz

W sobotę 2 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu przyznane zostały nagrody Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategoriach: za całokształt działalności, animator kultury oraz młody twórca.

Gospodarzem gali był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który nazwał to wydarzenie „corocznym świętem olkuskiej kultury”, a swoje przemówienie zakończył słowami „Gratuluję dzisiejszym laureatom i życzę, by nigdy nie zabrakło Wam pasji, a do wszystkich Was kieruje coroczny apel: kochajmy naszych artystów!”.

Trzy statuetki

Pierwsza nagroda, za całokształt działalności, została przyznana zespołowi Te Deum: to grupa młodych ludzi, których olkuszanie mogli poznać choćby na koncertach kolęd czy pieśni patriotycznych. Warto podkreślić, że w 2022 roku zespół ten zwyciężył również na Grand Prix Hossanna Festival. Statuetka Olkuskiej Nagrody Artystycznej dołączy zatem do kolekcji nagród.

„Jak sama nazwa zespołu Te deum laudamus mówi Ciebie Boga wysławiamy, myślę, że jest to naszym mottem zespołowym. Natomiast dzisiaj chcielibyśmy Panu Bogu podziękować, że udało nam się stworzyć taki zespół.” – mówił jeden z członków zespołu.

W kategorii Animator Kultury statuetkę zdobyła natomiast wybitna artystka, która od wielu lat związana jest z fotografią, czyli Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba: „Jutro otworzymy już 27 wystawę w ramach galerii fotografii – «Interferencje». Jest ona dla mnie ważna z wielu powodów, nie tylko dlatego, że wystawy fotografii w Polsce to niezwykła rzadkość. […] Jest to miejsce, gdzie swój start znajdują nasi rodzimy olkuscy fotograficy. […] Jeśli weźmiemy pod uwagę, że od bardzo wielu lat funkcjonuje tutaj pracownia fotografii, przez wielkość tego czasu prowadzona przez Adama Sowule. Obecnie, z czego się bardzo cieszę, przeze mnie, to jest to naprawdę solidne zaplecze, jakie możemy dać jako Miejski Ośrodek Kultury, Olkuskiemu środowisku fotograficznemu.” – mówiła laureatka.

Ostatnia nagroda, w kategorii Młody Twórca, została z kolei przyznana choreografowi i założycielowi grupy tanecznej Impuls Alehowi Sapronczykowi: „To niezwykłe wyróżnienie, które stanowi dla mnie źródło dumy i motywacji do pracy i do dalszego rozwijania swojej pasji artystycznej.” komentował laureat. Dziękując dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Michałowi Mączce, mówił zaś: „Dziękuję za taki nieoceniony wkład w rozwój naszej lokalnej sekcji tanecznej, takich talentów, które mamy tu w grupie Impuls.”.

Zakończenie gali koncertem

Po rozdaniu wszystkich nagród oraz gromkich brawach, na scenę wkroczył Jacek Majcherkiewicz, który podzielił się wykonaną karykaturą laureatów, dla których będzie to z pewnością wyjątkowa pamiątka. Wieczór zakończył się za to niezwykłym koncertem przygotowanym specjalnie na okoliczność Olkuskiej Nagrody Artystycznej: „Będzie to muzyczna podróż po największych przebojach, hitach polskiej muzyki rozrywkowej!” – zapowiedział Marcin Wiercioch i danego słowa zdecydowanie dotrzymał.

Karolina Potok
fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze