Wolbrom

Piękna niedzielna pogoda sprzyjała organizacji imprez plenerowych. Na wyjątkowe spotkanie z historią zaprosił widzów wolbromski Dom Kultury, który realizując projekt „Wolbrom pamięta” zorganizował widowisko poświęcone wspomnieniom o powstaniu styczniowym przygotowane przez pasjonatów z grup rekonstrukcyjnych z Małogoszczy i okolic Kielc.

Z wielką dbałością o detale, rekonstruktorzy przygotowali sceny rodzajowe przybliżające realia Polski walczącej o wolność w 1863 r.: potyczki bitewne powstańców z oddziałami kozackimi, rolę walczących kobiet – „czarnych wdów” opłakujących mężów i synów, ale bohatersko wspierających czyn zbrojny w dworach i wiejskich zagrodach oraz lazaretach, życie ukrywających się przed carskim terrorem Polaków – przedstawicieli wszystkich stanów. Obserwatorzy widowiska, słuchając barwnej opowieści o prawdziwych wydarzeniach, zaczerpniętych z powstańczych pamiętników, podziwiali przygotowane sceny i piękne, znakomicie odtworzone stroje oraz rekwizyty – świetne repliki broni oraz realia bitwy z hukiem i dymem wystrzałów, które można było po przedstawieniu podziwiać z bliska.

Projekt mógł być zrealizowany z budżetu własnego DK oraz dzięki dofinansowaniu ze środków pozyskanych przez Dom Kultury w Wolbromiu z Biura „Niepodległa”, w ramach programu dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864″, mającego na celu upamiętnienie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego – największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

– Tego typu przedsięwzięcia są znakomitą, żywą lekcją historii, a tereny zielone wokół Domu Kultury świetnie nadają się do organizacji takich wydarzeń – komentował dyrektor Piotr Gamrot, obserwujący przedstawienie wśród tłumnie przybyłych mieszkańców Wolbromia i okolic.  – Szczególnie cieszy mnie reakcja najmłodszych, których sporo przybyło na ten niecodzienny spektakl – z pewnością zapamiętają to wydarzenie jako wizualizację suchej teorii z podręcznika historii –  podkreślał dyrektor DK.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze