sag1

Pierwsza część Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) w Olkuszu jest już gotowa. We wtorek, 14. lipca odbył się odbiór inwestycji. SAG mieści się przy ul. Wspólnej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej 94.

Przypomnijmy, że całość inwestycji podzielono na dwa etapy. Gmina Olkusz otrzymała unijną dotację na strefę A ( powierzchnia 28 ha) w wysokości 6 mln 658 tys. złotych przy wartości przedsięwzięcia w tej strefie na poziomie 8 mln 323 tys. złotych. Na około 16 ha działa tam jedenaście firm, a wolne nieruchomości stanowią około 8,9 ha. Pozostałe grunty zajmują tereny komunikacyjne. W listopadzie 2013 r. ówczesny burmistrz Dariusz Rzepka mówił, że „(…) strefa A to zasadniczy etap, w którym wybudujemy infrastrukturę: drogi, sieć kanalizacyjną, oświetlenie. To nas przygotuje do rozszerzenia terenów przemysłowych na strefę B, która sięgnie do linii kolejowej, co powinno otworzyć nowe możliwości logistyczne. Mamy nadzieję, że drugi etap zostanie zakończony do 2018 roku. Wówczas całość terenów inwestycyjnych wyniesie 40 ha”. Obecne władze miasta zapewniają, że trwają przygotowania do poszerzenia SAG – u o Strefę B. Najpierw jednak należy uporać się z dość żmudną procedurą regulacji stanu prawnego gruntów, które mogłyby zostać – w sąsiedztwie Strefy A – udostępnione pod inwestycje.

sag11

Czy potencjalni inwestorzy wykazują zainteresowanie działkami w Strefie? Na etapie podpisywania umowy na dofinansowanie w listopadzie 2013 roku, w firmach działających w strefie A było zatrudnionych 370 osób. Wówczas szacowano, że po powstaniu Strefy zatrudnienie ulegnie podwojeniu. Jak gmina zamierza pozyskać przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca pracy?
– Na chwilę obecną zainteresowanie terenami Strefy A jest umiarkowane, jednak chcemy diametralnie zmienić podejście do promocji terenów inwestycyjnych. Planujemy m. in. utworzyć specjalny serwis internetowy, którego celem będzie informowanie o dostępnych w Gminie Olkusz gruntach, wskazywanie odpowiednich osób i instytucji niezbędnych do załatwienia spraw związanych z działalnością gospodarczą itp. Ponadto, w Urzędzie zostanie wskazana osoba, która będzie się zajmować przede wszystkim promocją terenów inwestycyjnych Gminy Olkusz, popularyzacją przyjmowanych przez Burmistrza i Radę Miejską rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności oraz bieżącą obsługą przedsiębiorców, poprzez stałą pomoc w załatwianiu spraw. Promocja olkuskiego potencjału inwestycyjnego będzie również ważnym zadaniem dla Rady Gospodarczej, powołanej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Olkusz, w skład której wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców. W Radzie reprezentowany jest również Olkuski Oddział Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. – odpowiada rzecznik prasowy magistratu Michał Latos.

Miasto chce promować nie tylko tereny inwestycyjne, ale również przyjmowane rozwiązania, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców zwiększających zatrudnienie czy obniżenie podatku od środków transportowych, który, zwłaszcza dla posiadaczy samochodów spełniających normę EURO 4 jest najniższy w powiecie. – Chcemy jak najszerzej pokazywać rosnący potencjał gospodarczy Gminy Olkusz. Nowi przedsiębiorcy nie przyjdą do nas, jeśli najpierw my nie wyjdziemy do nich, przygotowując dobrą ofertę i w atrakcyjny sposób ją prezentując – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Czy Strefa okaże się atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców? Zachęcamy do dyskusji na www.pzreglad.olkuski.pl! 

15
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
15 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ITIbacaJan?Pietya Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
?
?

– Nie łudźmy się, że skatepark, czy kontrowersyjna mikro Strefa Aktywności Gospodarczej (oferująca inwestorom jedynie poszatkowane 8,9 ha) zatrzyma ludzi w naszej gminie. Mieszkańcom potrzebna jest stabilna praca, którą mogą zapewnić tylko duże inwestycje. Dlatego władze powinny zrobić wszystko co tylko możliwe, by je tu przyciągnąć – jest to cytat z artykułu sponsorowanego w Przeglądzie Olkuskim jaki zamieścił Roman Piaśnik przed wyborami.

Jak myślicie co Roman Piaśnik zrobił w sprawie przyciągnięcia dużych inwestycji do Olkusza przez 8 miesięcy sprawowania funkcji burmistrza?

ITI
ITI

W olkuszu i okolicach np bolesław i bukowno powstają tylko wysypiska śmieci i firmy recyklingowe które jak już mają dużo dziadostwa na składowisku ulegają cudownemu zapaleniu .

baca
baca

Jaja sobie robicie ten kiciment to ma być strefa gospodarcza?
Na tyle hektarów gruntów wokół Olkusza nie nadających się do upraw?
„Góra urodziła mysz” jak zwykle.Ciekawe co za kolesie byłego tam biznesują?

Jan
Jan

a może jednak cos się uda w Olkuszu.Tylko nie z takimi jak wy narzekaczami.a jeżeli twierdzicie,że wszystkie działki już są rozsprzedane czy rozkradzione,to podajcie nazwiska:komu mianowicie. Inaczej to puste ,bezpodstawne gadanie

?
?

[quote name=”Tomek pyta”][quote name=”kik3″][quote name=”Tomek pyta”]Koszt uzbrojenia, kanalizacji itd. wyniósł ponad 8 mln PLN. Szacuje się, że dzięki rozbudowie znajdzie pracę drugie tyle co jest zatrudnionych czyli 370 osób. Koszt inwestycji dzieląc przez ilość ewentualnych, możliwych nowych miejsc pracy to wychodzi kwota ponad 21 tysięcy pln / 1 miejsce pracy. Oczywiscie założenie, że wszystko będzie wykorzystane, czy trochę nie za duży koszt?[/quote] Tomek czy ty naprawdę wierzysz w to, że firmy które tam działają zorganizują w Olkuszu pracę dla nowych 370 osób?[/quote] Nie, nie wierzę w to. Popatrzmy jak wygląda strefa w Bukownie – wieczorem można jedynie sarny oglądać albo… Czytaj więcej »

Tomek pyta
Tomek pyta

[quote name=”kik3″][quote name=”Tomek pyta”]Koszt uzbrojenia, kanalizacji itd. wyniósł ponad 8 mln PLN. Szacuje się, że dzięki rozbudowie znajdzie pracę drugie tyle co jest zatrudnionych czyli 370 osób. Koszt inwestycji dzieląc przez ilość ewentualnych, możliwych nowych miejsc pracy to wychodzi kwota ponad 21 tysięcy pln / 1 miejsce pracy. Oczywiscie założenie, że wszystko będzie wykorzystane, czy trochę nie za duży koszt?[/quote] Tomek czy ty naprawdę wierzysz w to, że firmy które tam działają zorganizują w Olkuszu pracę dla nowych 370 osób?[/quote] Nie, nie wierzę w to. Popatrzmy jak wygląda strefa w Bukownie – wieczorem można jedynie sarny oglądać albo zakochanych, obsciskujacych… Czytaj więcej »

kik3
kik3

[quote name=”Tomek pyta”]Koszt uzbrojenia, kanalizacji itd. wyniósł ponad 8 mln PLN. Szacuje się, że dzięki rozbudowie znajdzie pracę drugie tyle co jest zatrudnionych czyli 370 osób. Koszt inwestycji dzieląc przez ilość ewentualnych, możliwych nowych miejsc pracy to wychodzi kwota ponad 21 tysięcy pln / 1 miejsce pracy. Oczywiscie założenie, że wszystko będzie wykorzystane, czy trochę nie za duży koszt?[/quote]

Tomek czy ty naprawdę wierzysz w to, że firmy które tam działają zorganizują w Olkuszu pracę dla nowych 370 osób?

Pietya
Pietya

Jak już robicie tam te drogi to zróbcie zasrane światła na skrzyżowaniu przy byłej kopalni!! Ukróci wypadki śmiertelne pieszych przy przystankach i możliwość wyjazdu na E94 w okolicach porannych i ok 14/15
POZDR,

Tomek pyta
Tomek pyta

Koszt uzbrojenia, kanalizacji itd. wyniósł ponad 8 mln PLN. Szacuje się, że dzięki rozbudowie znajdzie pracę drugie tyle co jest zatrudnionych czyli 370 osób. Koszt inwestycji dzieląc przez ilość ewentualnych, możliwych nowych miejsc pracy to wychodzi kwota ponad 21 tysięcy pln / 1 miejsce pracy. Oczywiscie założenie, że wszystko będzie wykorzystane, czy trochę nie za duży koszt?

snob
snob

do kogo należy Olkusz ?. może ktoś podsunie parę nazwisk.

pavv
pavv

Firm tam multum. Dostali teraz ładne drogi, chodniki którymi nikt nie chodzi. Pozostaje tylko pościągać firmy i pracowników z Anglii, Niemiec czy Holandii.

janusz
janusz

Strefa aktywności gospodarczej w Olkuszu to jedna wielka ściema, trzeba było swoim kolesią uzbroić działki w media za unijne dotacje .Pierwszy lepszy który chciałby tam działkę kupić po działalność to nie może. Tereny wchodzące w skład strefy gospodarczej już dawno mają właścicieli. A kto nimi jest wystarczy sięgnąć do rejestru gruntów. Wtedy będzie wszystko jasne. Pewne nazwiska powtarzają się niezmiennie. Olkusz już dawno jest rozprzedany i rozparcelowany. Ludzie nie bądźcie naiwni.

felik3
felik3

nom nie wiem jakie tam olkuskie firmy są hehe

kik3
kik3

[quote name=”felik3″]tylko jakie tam będą firmy jakieś znane 😆 :D[/quote]

A jak myślisz, które olkuskie firmy mają tam już swoje działki?

felik3
felik3

tylko jakie tam będą firmy jakieś znane 😆 😀