zus

Mamy coraz więcej stulatków. Obecnie chrzanowski oddział ZUS i podległe mu jednostki wypłacają świadczenie z tytułu ukończenia stu lat życia dla 22 osób. Najstarsza stulatka liczy sobie 107 lat, najstarszy stulatek zaś 102 lata.

Wśród stulatków dominują Panie, jest ich 20, Panów, którzy przekroczyli 100 lat mieszka w chrzanowskim dwóch. W całym województwie małopolskim placówki ZUS łącznie wypłacają świadczenia honorowe dla 195 osób. Każdej osobie, która obchodzi swoje setne urodziny ZUS przyznaje świadczenie honorowe w wysokości 3 731,13 (brutto). Przyznaną kwotę ZUS wypłaca stulatkom co miesiąc z „urzędu”.

Stulatkowie, którzy nie pobierają emerytury bądź renty z żadnej instytucji również otrzymują świadczenie honorowe. Muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. To dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet, które przez całe swoje życie prowadziły gospodarstwo domowe, zajmowały się wychowaniem dzieci i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury.

Obecnie w Polsce placówki ZUS wypłacają świadczenie honorowe dla 1 953 stulatków. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. A warto dodać, że liczba stulatków z każdym rokiem rośnie.

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
stulatekWiejska LegendaErnest Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stulatek
stulatek

„Stulatkowie, którzy nie pobierają emerytury bądź renty z żadnej instytucji również otrzymują świadczenie honorowe. Muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. „

Stulatek jest ślepy, głuchy, nie może chodzić ale ma iść do oddziału ZUSU i przynieść zaświadczenie 😀
Ktoś kto to wymyślił należy mu się medal 😀
Hahahahahahaha 😆 😆 😆

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda

W ZUSie cieszą się, że trzeba tak długo emerytury wypłacać? Heh 🙂

Ernest
Ernest

Jaką grupę społeczną ten artykuł ma podbudować?